Varis ameliyatından sonra yapılacaklar diğer ameliyatlardan farklı olsa da yaklaşık aynı şeylerdir.Her ameliyat sonrası ameliyatın büyüklüğüne göre değişik öneri ve uygulamalar olmaktadır,bunların en önemlisi hastanın normal sosyal yaşamını engelleyen ağrı sebebiyle istirahat gereksinimidir.Toplar damar ameliyatları da farklı şekillerde yapılmaktadır ve ağrı düzeyi çok değişkendir.
Yapılan ameliyata göre tedavi sonrası şunlar yapılır;
-İsitrahat ;bacaklarda ağrı ve şişmeyi azaltmak için 1-2 hafta yatak istirahati,2 ay kadar çalışmamak kaydıyla hafif hareketli yaşam önerilir,bu hareketli dönemde bazı klinikler 2 ay bazı klinikler 6 ay elastiki bandaj veya varis çorabı önerirler.
-Banyo;genellikle dikişlerin alınacağı 12 güne kadar banyo önerilmez,ancak yaralanmanın daha küçük olduğu bacaktan küçük kesiklerle varisin çıkarıldığı pake exizyonundan 3 gün sonra banyo yapılabilir.
-Antibiotik kullanımı; ameliyat alanında iltihap riskini azaltmak için sıkça verilir.
-Ağrı kesici ilaçlar;Oluşacak ağrı düzeyini azaltmak ve hasta lüksü için önerilir.
-Aspirin; kan sulandırıcı (gerçekte pıhtılaşmayı geciktirici ) etkisi için verilir,yeni kılcalların oluşumunu azalttığı söylenmektedir.
-İş değişikliği; Uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler ameliyat sonrası % 60 tekrar varis oluşmasına sebep olacağından hastaya daha az ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışması önerilir.Tekrar ihtimalinin çok daha az rastlandığı ameliyatsız tedavilerden sonra meslek değiştirmek önerilmez.
Oluşan doku hasarı yaklaşık aynı olduğu için endovenöz lazer de klasik ameliyat gibi değerlendirilir.
Ameliyatsız yapılan lazer, radyo frekans, skleroterapi ve köpük tedavilerinden sonra bunların hiçbiri önerilmez hatta hasta işlem bitimi yürüyerek işine gidip çalışabilir, sosyal yaşamına ara vermesi gerekmez. Ameliyat sonrası günlerce banyo yasağı özellikle yazın ciddi sorun olabilir ama ameliyatsız tedavi yapıldığı gün bile banyo yapılabilir.

http://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html

varis ameliyatından sonra morluk

varis ameliyatından sonraki görünüm

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis ameliyatından sonra dikket edilecekler” Yazısında Yorum Yok

badak