Tüm tedavilerde olduğu gibi varis ameliyatının tehlikeleri de vardır. Tüm cerrahi girişimlerde ortak tehlikeler olan narkoz, iltihaplanma, yaranın dikişlerinin açılması, kanama, morluk, tekrarlama ihtimalinin yüksekliği ve ağrı gibi sıkıntı verici durumlar varis ameliyatları için de geçerlidir. Varis ameliyatı tehlikeleri sebebiyle uygulaması giderek azalmış ve çağdaş tedavi yöntemlerine bırakmıştır.
Varis ameliyatının tehlikeleri olarak ta değerlendirilebilecek sorunlar;
Varisin tekrarlama ihtimali ;
Hook Venektomi, Stripping, Pake Eksizyonu ve Kapakcık onarımı şeklinde yapılan ameliyatlar da dahil olmak tümünde en büyük sorunların başında hastalığın tekrarlama riski gelmektedir. Tedavi ve ameliyatın amacı hastalıktan kurtulmak olup 1-2 yıl içinde yeniden ortaya çıkması keyifleri kaçırmaktadır. Bu ihtimal % 40 ile % 60 arasında değişmektedir.
Hastanede yatış ;
Varis Ameliyatı narkoz ile yapılacağı ve ameliyathanede yapılması gerektiği için hasta operasyon sonunda 3-7 gün arasında hastanede yatması gerekmektedir. Özel hastanede yapılması durumunda ciddi bir masraf çıkacaktır. Ameliyatsız tedavilerde sadece 20 dakikanızı ayırmanız yeter.
İş gücü kaybı;
Taburcu olmasına müteakip, ayrıca 2 ile 8 hafta süresince iş gücü kaybına neden olmaktadır. Yürüme sıkıntısı yaşayabilir ve istirahat etmeniz gerekir. Aynı zamanda elastiki bandaj yada varis çorabı kullanmak gerekebilir.
Kanama ve iltihap ;
Kesilen alanlarda cilt altında kanama ve iltihap görülmektedir. Bu durum tüm varis ameliyatları için geçerlidir. Nadir olsa da yaralarda açılma durumu oluşabilir.
Başarı oranı;
Her yapılan cerrahi operasyon başarılı geçmesi imkansızdır. Özellikle kapakçık onarımı denilen yöntem bozulan kapakçıkları onarmayı amaçlamaktadır. Fakat operasyon sonunda elde edilen başarı oranı çok düşüktür.
Ameliyat izi ;
Ameliyat için bir yada bir veya bir kaç yerden 1cm ile 10 cm arasında değişen kesi yapılır. Yapılan bu kesilerden damar çıkarılır yada tel sokulur. Operasyon sonunda dikiş ile kapatılan bu kesiler ömür boyu kalıcı dikiş izlerine neden olmaktadır. Özellikle etek giyen kadınlar için ciddi bir estetik sorundur. Erkekler için belki çok sorun olmayacaktır.
Ameliyatsız yapılan yöntemlerde bu risklerin hiçbiri yaşanmamaktadır.
Sonuç olarak ;
varis ameliyatının tehlikesi var mı cevabı evettir ve bu tehlikelerden korunmanın en iyi yolu ameliyatsız yöntemleri tercih etmektir.

http://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html

varis ameliyatının riskleri

varis ameliyatından sonra hangi tehlikeler vardır

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis ameliyatının tehlikesi varmı” Yazısında Yorum Yok

burung