Varis Hastanesi

Varis hastanesi dendiğinde hastane olmasa da sadece toplar damar hastalıklarıyla ilgili klinik Idea Tedavi Merkezi karşımıza çıkmaktadır. Konusunda uzmanlaşmış uzmanlar hasta kabul etmektedir. Merkezde varis tedavisi konusunda uzmanlaşmış 6 kalp damar cerrahisi uzmanı hasta kabul etmektedir. Bu uzmanlar kalp cerrahisi eğitimi de almış olsalar da diğer kalp cerrahlarından farklı olarak fleboloji eğitimi almış flebologlardır ve sadece varis tedavisi ile ilgilenmektedirler (fleboloji varisin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen üst branştır)

Idea Klinikte Uygulanan Varis Tedavi Yöntemleri;

 • Lazer
 • Radyo frekans
 • Skleroterapi (damarı yok eden ilaç damar içine enjekte edilir)
 • Köpük tedavisi (skleroterapide kullanılan ilacın köpürtülerek damaera verilmesidir.)
 • Mikro skleroterapi (aynı ilaç çok ince iğne ile kılcal damarlara uygulanır)
 • Pake exizyonu (seyrek olarak tercih edilmektedir)

Skleroterapi uygulamalarının yapıldığı ve bu seçeneklerle kılcal ve kalın varislerin tümünü ameliyatsız bir şekilde tedavi ettikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra muayene ücretsiz olduğu gibi internet üzerinden fiyatlandırmada yapılmaktadır.

Yine tüm bu tedavilerin SSK, Bağkur, TSK, Emekli Sandığı gibi tüm resmi kurum hastalarına sundukları anlaşılmaktadır. Genel bir araştırmada bu tedavi yöntemlerinin resmi hastalara da uygulanabildiği başka bir merkez olmadığı görülmektedir. Genellikle bu tür uygulamaların tedavi ücretleri hastanın kendisinden alınmaktadır. Tedavi olunmadan önce Idea kliniği uzmanlarının fikrini almak akıllıca olacaktır.

Idea Klinik Türkiye’nin dört büyük şehrinde 6 şube ve 7 uzmanla hizmet vermektedir. Diğer hastanelerden en büyük farkı tüm tedavilerin garantili yapılmasıdır. Yani hizmet alımına başladıktan sonraki bir yıl boyunca garanti altına alınmaktasınız ve olabilecek tüm damarsal sorunlarınız ücretsiz olarak çözülmektedir. Varis tedavisinde garanti uygulanan tek kurumdur.

Varisinizin kalınlığı veya yaygınlığı ne kadar olursa olsun tedavinizi işinize ara vermeden, ayaktan ve dakikalar süren seanslarla tamamen yok ettirebilirsiniz. Uygulanan tüm yöntemler bilim çevrelerince onaylanmış ve etkinliği kanıtlanmış yöntemler olup bu sayede % 100 tedavisi yapılabilmekte ve garanti verilmektedir.

Eski teknikler olan varise yönelik ameliyatları stripping, lazer ameliyatı (EVLA), yapıştırma ameliyatı gibi uygulamalar birer cerrahi işlemdir ve narkoz altında yapılır. Narkoz gerekmesi sebebiyle bu tür ameliyatlar hastanelerde yapılmaktadır. Olumlu bir çok üstünlüğü sebebiyle özel hastanelerde de çağdaş yöntemler yaygınlaşmakta ve ameliyatlar artık devlet hastaneleri dışında çok az yapılmaktadır. Son yıllarda hastane yerine bir hastalığa özelleşmiş kliniklerin sayısı artmaktadır.

Varis Yarası

Varis ülserleri ( yarası );İleri derecede toplar damar dolaşım yetmezliğine sebep olan varisler zamanla deri altı destek dokusunda beslenme bozukluğuna bağlı incelmeye sebep olur.Destek dokusunu yitiren cilt çok daha hassas ve dayanıksız hale gelir ve küçücük travmalarla yara açılabilir.Varisin tedavi edilmemesi halinde ciltteki bu incelme varisin kendi basıncıyla da yara haline dönebilir.Beslenmesi yetersi olan bu cilt dokusundaki yaralar çok zor iyileşirler.

Her iki durumda da oluşan yaranın adı varis ülseridir ( ulcus cruris ), varis ülserleri varis yarası olarak ta adlandırılabilir.

Varis ülserleri genellikle ek birçok bulguyla birlikte görülür bunlardan en sık olanlar

 • Bacakta ve yara civarında şişlik (ödem)
 • Daha belirgin ağrı
 • Kahverengi lekeler (Pigmentasyon)
 • Morluk (siyanoz)
 • İltihap ve buna bağlı akıntı
 • Pis koku
 • Seyrek olarak kanama
 • His azalması

Varise bağlı gelişen yaralar dolaşım bozukluğu devam ettiği için iyileşmesi oldukça zordur, uzun ve meşakkatli bir tedavi olduğu bilinmeli ve kontroller aksatılmamalıdır. Varis ülseri tedavisine öncelikle yara bakımı yapılmalı sorun biraz geriledikten sonra varis tedavisi yapılmalıdır. Varise bağlı yaralar en önemli yan etkilerden biridir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Hastalık bu tür yan etkilere sebep olmadan tedavi edilmelidir.

Dopler Nedir

doppler nedirDoppler insan kulağının duyamayacağı sesi dokuya gönderip yansımasını resme dönüştüren bit teknolojidir. Ultrason (USG- ultra sono grafi) denilen teknolojinin bir türüdür. Farklı bilim dallarında kullanılsa da en yaygın kullanımı tıptır ve oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.
Doppler nedir ?
Yukarda belirttiğim gibi bir tür ultrasondur. Bir bölgedeki akışkan sıvının hareketini değerlendirir, diğer bir deyimle akışkan sıvının akarken oluşturduğu tirbulans miktarına göre teşhis konmasını sağlar. Damarın içinde akan kanın oluşturduğu tirbulans ve başka değerlerle birlikte ultrason değişik renkler şeklinde bilgi verir bu renk farklılığı uzmanın değerlendirmesinde kolaylık sağlar. Renkli doppler de denmektedir.
Dopler Ne İşe Yarar ?
dopplerVücuttaki en yaygın akışkan sıvı kan olduğu için en yaygın kullanım yeri damar hastalıklarıdır.
Varis tetavisine engel bir durum olup olmadığının tespiti
Atar damar tıkanıklığı hakkında ön bilgi (asıl anjiografi yapılır)
Erkek yumurtalık varisi olan varikosel teşhisi
Bebeklerin beyin içindeki sıvının miktarını belirlemek
Gebelerde bebeğin takibinin yapılması
Hemanjiomun (damar beni) büyüyüp büyümediğinin takip edilmesi gibi durumlar için de kullanılır.
Doppler Nerede Yapılır ?
Eskiden radyoloji ünitelerinde vardı zamanla kliniklerde de yapılmaya başlanmıştır, bir çok hastanede kullanılmaktadır. Daha çok jinekoloji ve damar hastalıkları bölümlerinde yapılır.
Varis tedavisinde doppler gerekirmi ?
Gerekir ancak burada yanlış değerlendirmeye düşmemek gerekir. Varisin teşhisi yada nasıl bir tedavi yapılacağı ya da ne kadar ücret alınacağı konusunda fikir vermez. Tek faydası varis tedavisine engel bir durum olup olmadığının anlaşılmasıdır. Şöyle ki; derin toplar damarlarda tıkanıklık varsa yüzeysel varislerin tedavisini yapmamak gerekir yoksa sorun yaşanır. Derin toplar damarların tıklalı oplup olmadığı muayeneyle rahatça anlaşılabilir çok seyrek olarak tereddüte düşüldüğünde yaptırılabilir onun dışında her varis hastasına doppler yapmak gereksiz zaman ve para kaybına neden olur.

Varis Tedavi Merkezi Araştırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Varis konusunda da araştırma yaparken dikkatli olmak merkez seçiminde hata yapmanıza ve buna paralel gereksiz ameliyatlar olmanıza engel olur. Şöyle ki sadece ameliyat yapılan bir hastaneye giderseniz varisinizin düzeyi veya çeşidi ne olursa olsun size ameliyat önerilir ve ameliyata ikna edilirsiniz halbuki varis tedavisi konusunda teknolojiye sahip bir kliniğe gitmeniz durumunda sizin için en uygun tedavi seçeneği yada birden fazla yöntem gerekiyorsa seçenekler sunulur. Ve tarihi tedavi yöntemi olan ameliyat asla önerilmez.
Varis tedavisini araştırırken evinize yakın olması tabiî ki önemlidir ama yakın olmasından çok doğru tedavi seçeneğine ulaşmak daha sağlıklı sonuç almanız sağlar. Mesela İstanbul gibi büyük bir şehirde ulaşım gerçekten ciddi bir sorundur Anadolu Yakasında yaşayan birinin Avrupa Yakasında bir kliniğe gitmesi zahmetli gelebilir ve imtina edebilir ama Anadolu yakasında ameliyat olup aylarca yatmaktansa Avrupa Yakasında ameliyatsız yöntemlerle tedavi olup işinize veya sosyal yaşamınıza ara vermeden hayatınıza devam edebilirsiniz.
Diğer taraftan kurumun bu konudaki birikimi de önemlidir mesela işi güzellik merkezi olan bir yer varis tedavisi yapabilmektedir, tamamen izinsiz yapılan bu iş teknisyenler veya haftada 1-2 defa gelen doktorlarca yapılmaktadır ve bir sorun çıkması durumunda muhatap bulma şansınız yoktur. Varis tedavisinin önemli bir riski olmasa da bu konuda eğitim almamış kişilerce yapılması ciddi sorunlar çıkarabilir.
Özetle;
varis tedavi merkeziVarisleriniz varsa bu konuda tecrübesi ve teknolojik birikimi yeterli olan kliniklerden hizmet almaya çalışın, mümkün olduğunca birden fazla klinikle görüşüp size göre en doğru olanı bulun yoksa gereksiz bir ameliyat veya yetersiz bir varis tedavisi olabilirsiniz. Unutmayın varis tedaviden sonra tekrar etme ihtimali olan bir hastalıktır ve seçilen tedavi yöntemine göre tekrar ihtimali % 60 lara kadar çıkabilmektedir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis Hastanesi” Yazısında Yorum Yok

badak