Variste iltihap gelişmesi hastanın yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır ve ciddiye alınması gerekir. Bütün iltihaplar gibi tehlikeli olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu konu varis iltihabı yani flebit ile ilgili bilgiler içerecektir. Bütün dokular gibi damarlar da iltihaplanabilir, damar iltihabı daha çok iç yüzeyinin iltihaplanması şeklinde olur ama kısa sürede içinde pıhtı oluşmasına sebep olur ve damar tıkanır. Toplar damardaki varise bağlı kanın akış hızının yavaşlaması veya çevresel travmalar sonucu ortaya çıkan bir durumdur. En sık sebep kan akım hızını yavaşlatan geniş varislerin olmasıdır.
Toplar Damar İltihabı Belirtileri

varisin iltihabıYürürken şiddetli ağrı, iltihap alanında ağrı, ödem, kızarıklık, vücutta ateş, bölgesel olarak ısı artışı, vücutta ateş, ayağın üzerine basıldığında yürütmeyecek kadar şiddeli ağrı en sık görülen bulgulardır. Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde damar iltihaplanması teşhisi konur,gerekirse ultrason ile teşhis doğrulanır. Varisi olan kişide yukarıda belirtilen bulguların biri veya birkaçı ortaya çıktıysa muayene olmalıdır.Bu konuda yetkin uzman olan fleboloji uzmanına muayene olunmalıdır, yaşanılan yerde fleboloji uzmanı (flebolog) yoksa kalp damar cerrahisi uzmanı da teşhis koymakta ve tedavisini yapmakta yetkindir.

Varis İltihabı Teklikelimidir

Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır. Damarda bir kez iltihaplanma olduğunda tekrarını engellemek için düşük doz aspirin kullanılmaya devam edilmesi önerilir.
Her hastalık gibi varis iltihabından korunmanın en doğru yolu tespit edildiğinde varislerin tedavi edilmesidir, böylece iltihaplanma riski de ortadan kaldırılmış olur. Bunun dışında diğer iltihap kaynaklı tehlikeler örneğin o alanda yara açılması, mikrobun kana karışması, o bölgede apse gelişmesi, iltihabın kemiğe ilerlemesi gibi tehlikeleri de vardır ancak bunlar da oldukça seyrek rastlanabilen durumlardır.

Varis İltihabı Tedavisi

Yukarıda bahsedildiği gibi flebolog tarafından yapılır. Tedavide ciddi bir girişim yoktur. Pıhtının daha fazla ilerlememesi ve pıhtının olduğu yerden kopup tehlikeli sonuçlara neden olmaması için pıhtı oluşumunu yavaşlatıcı ve kan sulandırıcılar verilir. Enfeksiyona yönelik olarak mikrop öldürücü etkileri için antibiotik başlanır. Hasta mutlak yatak istirahatine alınır. İstirahat ederken ayakların kalp hizasından yukarıda olacağı şekilde bacaklar kaldırır pozisyonda olmalıdır. Bacak altına yumuşak yastık konur. Kızarık alanlara alkol pansumanı yapılır. Alkol pansumanı bir bezin ıslatılarak iltihap alanına serilmesi şeklinde yapılır.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis iltihabı tehlikelimidir” Yazısında Yorum Yok

sapi