Masaj bir çok hastalık gibi variste de rahatlatıcı etki yapar. Nerdeyse bütün ağrılı hastalıklarda masaj önerilir ve uygulanır hatta ağrılı durumlar dışında yorgunluk için de uygulanır.Masaj dendiğinde daha çok bacak şikayetleri akla gelir bunların çoğu kas kaynaklı ağrılardır ancak toplar damar hastalıklarında da hastalarda ciddi şikayet olabilmektedir.

Varisten kaynaklanan ağrı, sızı, kramp, yanma, şişlik gibi şikayetleri hafifletmek yada tedavi amacıyla masaj uygulanabilir.Her ne kadar hastalığı tedavi etmese de şikayetlerde azalma ve hastada rahatlama sağlar.

Varisten kaynaklanan şikayetleri tedavi etmek amaçlı masaj kas ağrısı veya yorgunluk için uygulanandan farklıdır.Temel sorundan biri de damardan sıvı sızması sonucu ortaya çıkan şişliğin azaltılmasına da yardımcı olmalıdır.Buna lenf drenajı da denmektedir.

Varis için uygulanacak masaj bacakların aşağıdan yukarı doğru sıvazlanması şeklinde yapılır.Bu sıvazlama hareketi bacağı hafif kavrar şekilde yapılmalıdır,hareketlerin daha rahat yapılabilmesi için çeşitli yağlı kremler kullanılabilir.Bu kremlerin varis kremi adı altında çıkarılan gereksiz kremlerden olması gerekmez,herhangi bir krem aynı amaçla kullanılabilir.

Flebit denilen genişlemiş damarın iltihaplandığı dönemde ağrı çok şiddetli olsa da masaj asla önerilmez,yine benzer şekilde derin ven trombozu da masaj yapılmasına engel durumdur.Gerek flebitte gerekse derin damarların tıkalı olduğu durumlarda masaj pıhtının kopup akciğere gitmesine sebep olabilir ki bu hayati bir durumdur.varis masajı nasıl yapılır

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis masajı nasıl yapılır” Yazısında Yorum Yok

gajah