Varisin teşhisi gözle muayeneyl konur hatta hastaların büyük çoğunluğu kendi teşhislerini koyarla ve bu teşhis büyük oranda doğru olur. Uzman doktorun yaptığı iş bu teşhisi doğrulamak, derecelendirmek ve en uygun tedavi seçeneğini belirlemektir.
Hastanın kendisi olduğu gibi konu uzmanı doktor da muayeneyle % 100 e yakın doğrulukta teşhis koyar. Yine muayene sırasında derin toplar damarların açık olup olmadığını da çeşitli testlerle kontrol eder. Seyrek olarak derin toplar damarların açık olup olmadığından emin olamayabilir bu durumda emin olmak için doppler USG ister. Oldukça seyrek yapılan bu tetkik ne yazık ki Türkiye de çok suistimal edilmektedir hatta o kadar ki hasta daha kapıdan girerken muayene bile edilmeden eline ultrason kağıdı tutuşturulur. Halbuki Teşhis ve tedavi seçimi için muayene yeterli olmaktadır gerçek doppler ihtiyacı hastaların ancak ninde kadarında gerekmektedir geri kalan kısım ya oyalamak yada ekonomik sebeplerle yapılır. Aslında doğru teşhisini kendi koymuş hasta bilmediği için ne yazıkki gereksiz yere istenmiş bu tetkiki yaptırır.
Dopler USG nin şöyle bir önemi vardır; eğer derin toplar damarlar tıkalıysa varis olsa daha tedavisi yapılmamalıdır. Derin toplar damar tıkanmalarındaki muayene bulguları varisin muayene bulgularından çok farklıdır.
Geçmişte yapılan damar içine ilaç verilerek yapılan venografi büyük oranda terk edilmiştir, ileri yaş doktorlar yada ekonomik destek sağlamak isteyen kurumların istediği bir film dir ama tarihe karışmış bir yöntem denilebilir.
Varis teşhisi muayeneyle konulur seyrek olarak ek sorun olabileceği düşünüldüğünde doppler ultrason istenir. Yine lazer, radyo frekans, skleroterapi veya köpük tedavilerinden hangisinin uygulanacağına karar vermek için muayene yeterlidir. Ameliyat yöntemi genel olarak terk edildiği için yapılacak tektiler sonucu “ameliyat gerekir” sözü sizi tedirgin etmesin çünkü 25 mm kalınlığındakiler dahil tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Unutmayın teşhis kadar tedavi seçimi de önemlidir, ilk doktorun önerdiği yöntemi kabul etmeden diğer yöntemleri ve avantajlarını da araştırın.

varis teşhisini kim koyar
varis kesin teşhisi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis nasıl teşhis edilir” Yazısında Yorum Yok

burung