Bu yazımızda sizlere varis hastalığının yanlış bilinen tedavi uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz. Maalesef ki hiçbir iyileştirici özelliği bulunmayan pek çok uygulama halk arasında sıkça tercih edilmektedir.   Bu yanlış uygulamalar yüzünden insanlar hem paralarını hem umutlarını boşa harcamaktadır. Bu yazımız ile amacımız insanların bu tür uygulamalar ile vakitlerini kaybetmelerini engellemek ve asıl tedavi süreçlerini başlatmalarını sağlamaktır.  Hatalı uygulamalardan bahsetmeden önce hastalığın yapısını tanımak yöntemlerin neden işe yaramayacağını anlamamız konusunda yardımcı olacaktır.

Varis Nedir?

Varis bir toplardamar genişlemesi rahatsızlığıdır. İnsan vücudunda bulunan toplardamar kirli kanın kalbe pompalanmasını sağlamaktadır. Bu damarlar üzerinde kirli kanın taşınırken sızmasını engellemek amacı ile yerleştirilmiş kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların çeşitli sebeplerle işlevini yerine getirememesi sonucunda damar genişlemesi  meydana gelmektedir. Ailesinde bu sağlık problemi bulunanlar ve uzun süreli sabit pozisyonlarda çalışanlar bu hastalığın birincil dereceden risk grubunu oluşturmaktadır.

Varis Teşhisi Nasıl Konulur?

Damar genişlemesi sinsi ilerleyen bir hastalık değildir. Belirtileri oldukça ayırt edicidir. Bireyler kendileri de kolaylıkla ön teşhis koyabilirler. Hastalığın en sık gözlenen belirtileri bacaklarda ağrı, kramp, sızlama, kaşıntı ve ileri aşamalarda kanama ve bacak yaralarıdır. Ayrıca damarlarda oluşan fizyolojik bozulmalar deri üzerinde rahatlıkla görülebilmektedir. Hastaların bu belirtiler üzerine koydukları teşhisler büyük çoğunlukla doğru olmaktadır.

Hastalar kendi teşhislerini koymuş olsalar dahi mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmaları tavsiye edilmektedir.  Muayene hastanın sedyenin üzerinde ayakta duracak pozisyonu alması ile yapılır. Bu pozisyon varislerin en rahat gözleneceği pozisyondur.  Çok büyük oranda teşhis için bu muayene yeterlidir. Uzman hekimin muayeneyi yeterli görmemesi durumunda ise damar ultrasonu adı verilen doppler çekimi yapılmaktadır.

Varis Teşhis ve Tedavisi Hangi Doktor Tarafından Yapılmaktadır?

Varis hastalığı damarlarda meydana gelen bir sağlık problemidir. Ve hastalık damarlarda fizyolojik bozulmalara sebep olmaktadır. Bu sebeple tedavinin cerrahi bir müdahale ile cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. BU sebeple bu hastalığın teşhis ve tedavisi için en uygun branş kalp damar cerrahisidir.

Yanlış Bilenen Varis Tedavi Uygulamaları

            Damar genişlemesi fizyolojik bir bozulmadır bu sebeple hastalığın tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile söz konusudur. Ancak halk arasında masaj, sülük, ilaç gibi yüzeysel uygulamaların bu sorunu ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Bu ve benzeri uygulamalar maalesef ki hastalığı iyileştirmekten oldukça uzaktır. Bu tür uygulamalar yalnızca hastalığın sebep olduğu şikayetleri aza indirmektedir. Bu sebeple de hastalığı iyileştirdiği düşünülmektedir. Ancak bunlar tıpkı yaşanan bir ağrı için ağrı kesici kullanılması gibidir. Yaşanan acıya geçici bir çözüm sunmaktadır.

Masajla Varis Tedavisi Olur mu?

            Toplardamarlar üzerindeki kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucunda kirli kan damarda birikerek pıhtılaşır. Pıhtılaşan bu kan ağrı, kaşıntı gibi şikâyetlere sebep olmaktadır. Yüzeysel olarak yapılan masaj ise geçici olarak kan akışını sağlaması sebebi ile yaşanan şikayetleri aza indirmektedir. Ancak bu geçici bir durumdur. Masajın sağladığı etki geçtikten sonra yaşanan belirtiler aynen devam edecektir. Kanın damarda pıhtılaşması engellenmedikçe hastalığın tedavisini yapmaöz edilemez.

Sülükle Varis Tedavisi Olur Mu?

Sülük bataklıkta yaşayan ve kan emen bir canlıdır. Yaşadığı yer göz önüne alınırsa pek temiz bir hayvan olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Kirli kanın damarda kalmasının çeşitli şikayetlere sebep olduğundan bahsetmiştik. Sülüklerinde kan emme özelliği göz önüne alınınca halk arasında sülüklerle hastalığın tedavisinin yapılacağıgörüşü yayılmıştır. Ancak tıpkı masaj uygulamasının yüzeysel bir şekilde uygulanması yüzünde işe yaramaması gibi kirli kanın damardan sülük vasıtası ile boşaltılması da işe yaramayacaktır. Damar tamir edilmeden kanın boşaltılması ise yarıyor olsa idi zaten uzman hekimler bunu sülüklere ihtiyaç duymadan kolaylıkla yapabilirlerdi.

Hacamat İle Varis Tedavi Edilir Mi?

Hacamat eski dönemlerden beri kullanılan bir uygulamadır. Mantık olarak bakıldığında varies tedavisinde işe yaramamasında ki mantık sülük uygulaması ile tamamen aynıdır. Sülük uygulamasında da amaç kirli kanın boşaltılmasıdır. Ancak damarlardaki bozulma tamir edilmediği için bu uygulama da malesef ki yalnızca hastalara geçici rahatlama sağlamakla kalacaktır.

Krem İle Varis Geçer Mi?

Krem, merhem gibi karışımlar cilde yüzeysel olarak uygulanmaktadır. Ancak varies bir deri hastalığı değil damarlarda meydana gelen bir hastalıktır. Bu sebeple deri üzerinde uygulanacak krem, merhem, bitkisel karışımlar hastalığın tedavisinde işe yaramayacaktır. Bu tür ürünler piyasada yüksek meblağlarla satılmaktadır.  ancak bu ürünler yalnızca kişilerin para ve zamanlarının boşa harcanmasına sebep olmaktadır.

Varis Çorabı ile Varis Tedavi Edilir Mi?

Varis çorabı, hastalığın tedavisinden sonra uzman hekimin gerekli görmesi ile hastaya ek ürün olarak tavsiye edilmektedir. bu ürünler basınçlı çoraplardır. Ve bu basınç sayesinde tedavi sonrasındaki süreci destekleyici niteliktedirler. Ayrıca henüz tedavi sürecine başlayana aşamalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatması sayesinde doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bunlar tedavi edici ürünler değil tedaviyi destekleyici ürünlerdir.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Yazımızda pek çok kez hastalığın fizyolojik bir rahatsızlık olduğundan bahsettik. Tedavi sürecisinde bu fizyolojik bozulmayı ortadan kaldıracak bir şekilde olması gerekmektedir. Hastalığın bilinen en eski tedavi uygulaması sorunlu damarın kesilerek çıkarıldığı ameliyat uygulamasıdır. Ancak günümüzde bu uygulama pek tercih edilmemektedir. Günümüzde güncel olarak kullanılan ameliyatsız tedavi seçenekleri ile tedai kolaylıkla uygulanmaktadır. Güncel olarak kullanılan yöntemler ise lazer, radyo frekans, köpük ve skleroterapi uygulamalarıdır. Tedavi uygulamaları ile alakalı ayrıntılı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?” Yazısında Yorum Yok

kuda