Varis ülserleri ( yarası );İleri derecede toplar damar dolaşım yetmezliğine sebep olan varisler zamanla deri altı destek dokusunda beslenme bozukluğuna bağlı incelmeye sebep olur.Destek dokusunu yitiren cilt çok daha hassas ve dayanıksız hale gelir ve küçücük travmalarla yara açılabilir.Varisin tedavi edilmemesi halinde ciltteki bu incelme varisin kendi basıncıyla da yara haline dönebilir.Beslenmesi yetersi olan bu cilt dokusundaki yaralar çok zor iyileşirler.

Her iki durumda da oluşan yaranın adı varis ülseridir ( ulcus cruris ),varis ülserleri varis yarası olarak ta adlandırılabilir.

Varis ülserleri genellikle ek birçok bulguyla birlikte görülür bunlardan en sık olanlar

-Bacakta ve yara civarında şişlik (ödem)

-Daha belirgin ağrı

-Kahverengi lekeler (Pigmentasyon)

-Morluk (siyanoz)

-İltihap ve buna bağlı akıntı

-Pis koku

-Seyrek olarak kanama

Varis ülserleri dolaşım bozukluğu devam ettiği için iyileşmesi oldukça zordur,uzun ve meşakkatli bir tedavi olduğu bilinmeli ve kontroller aksatılmamalıdır.Varis ülseri tedavisine öncelikle yara bakımı yapılmalı sorun biraz geriledikten sonra varis tedavisi yapılmalıdır.

Varise bağlı yaralar en önemli yan etkilerden biridir ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler.Hastalık bu tür yan etkilere sebep olmadan tedavi edilmelidir. Varis Ülseri tedavisi içinde idea klinik varis tedavi merkezinden yararlanabilirsiniz. http://www.varisistanbul.com/varis-ulseri.html

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-ulseri

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis ülseri” Yazısında 2 Yorum

 1. ısmail says:

  Merhaba hocam ben alti yıl once varis yaralarindan dolayi ameliyat olfum fakat bilek kisminda tekrar yaralar olusuyor meslegim fasfot sabit ayakta kaliyorum bu yaralara ne yapabilirix.simdiden tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  varis yarası iyileşmesi çok zordur bence öncelikle işinizi değiştirmenin yollarını araştırın
  yaralar sebebiyle işinizi değiştirmek için rapor alabilirsiniz.

 2. sevgi aktaş says:

  mrhblar ben ordudan yazıyorum yaklaşık 12 senedir bacagımda yara var gitmediğim doktor hastane kalmadı ama bacagımda yara bir türlü iyileşmedi en sın gittiğim doktor da bana bacagımdaki yaranın varise baglı ülser oldugnu ögrendim o zmanlarda o doktorun tayinin çıktıgını ögrendim şimdi bacagımda yara yok ama her an yine çıkar korkusuyla yaşıyorum bana yardımcı olabilirmsnz şimdiden tşkklr.
  Dr.Muharrem KAYA
  varisleri tedavi ettirirseniz yara olma ihtimali azalır

domba