Varis bir tür damar hastalığıdır ve tedavisi kalp damar cerrahisi uzmanınca yapılır.Köpük ve skleroterapi tedavilerini diğer branş hekimleri yapsa da doğru olan asıl uzmanına tedavi olmaktır.Gerek toplar damar ve gerekse atar damar hastalıkları konusunda eğitim alan branş damar cerrahisi branşıdır.
Varis tedavisiyle özel olarak ilgilenen kalp damar cerrahları genellikle bu konuda teknolojik donanıma da sahiptirler.
Varis tedavisinde lazer,radyo frekans,köpük tedavisi,pake exizyonu,normal ameliyat gibi çok sayıda alternatif tedavi vardır,sizin varisler için en doğru hangi yöntemse bunu size ancak bir damar cerrahı sunabilir.
Son dönemde girişimsel radyoloji uzmanları (röntgen uzmanı) kalın varislerin,güzellik merkezleri de kılcal varislerin tedavisini yapmaya çalışmaya başlamıştır ancak unutulmamalıdır ki hastalıklar sadece tedaviden ibaret değildir tedavi esnasında veya tedavi sonrasında olabilecek yan etkiler ve sorunlar ancak ilgili branş uzmanınca çözülebilir.Tedavinizi röntgen uzmanına yaptırırken bir sorun çıkması halinde bu sorunun çözümü için damar cerrahına gittiğinizde size soğuk yaklaşıp “tedavinizi yaptırdığınız yerde komplikasyonuda çözdürmeliydiniz” şeklinde yaklaşabilir.
Muayene için gideceğinizde klinikte kalp damar cerrahi uzamanı olduğundan emin olduktan sonra randevu almalısınız.
Varisin teşhisi,tedaviye engel bir durum olup olmadığı ve hangi yöntemin daha memnuniyet verici olacağını ilgili uzmana sorarak karar vermelisiniz.
Unutmayın tıp sürekli gelişen bir bilim dalıdır branş uzmanları bile yenilikleri takip etmekte güçlük çekmektedir ve bu sebeple branş doktorları kendi branşlarının alt bölümleriyle ilgilenmektedir. Örnek vermek gerekirse genel cerrahi uzmanlarının bir kısmı guatr, fıtık, safra kesesi, mide gibi organların ameliyatını yapmaz ve sadece makat hastalıklarının tedavisini yapar bu alt branşa proctoloji denir. İşte bunun gibi kalp damar cerrahisi branşı uzmanlarının bir kısmı sadece varis yani toplar damar hastalıklarının tedavisiyle ilgilenmektedir bu branşa da fleboloji denir.

Varis
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-icin-hangi-doktora-bolume-gidilir

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varise hangi doktor bakar” Yazısında 1 Yorum

  1. cemal aksay says:

    Merhaba penis altı yumurta kesesinde varis vardır hangi bölüm doktoruna gidiilmelidir.
    Dr.Muharrem Kaya
    üroloji

tikus