Varisler bulundukları yere göre özel isim alır ve inceliği ayrı bir adlandırma şeklidir,ayrıca bacak varisleri dercelendirilmiştir.bacak dışında da çeşitli toplar damar genişlemeleri vardır.bunların tedavisi çok farklıdır ve ayrı bir konudur.

Bacak varisleri

Tip I  Varis  (telenjektazi-kılcal varis-damar çatlaması)

Cilde çok aykın genişlemiş kapiller(kılcal)damarlardır 0.1–1 mm arasında daha çok kırmızı varislerdir. Bacaklarda olabildiği gibi özellikle orta yaş üstü insanları da yüz bölgesinde oldukça sık rastlanır.Genellikle ciddi fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama görsel olarak çirkin görünüme sebep olurlar.Bir çok vakada tedavi yapıldığında ağrı ve sızlama şikayetleri düzelmektedir.Tedavisi radyo frekans ve lazerle yapılır.

Tip II Varis(venülektazi)

Cilt yüzeyine yakın seyreden kırmızı renkli 1-3 mm çapında daha çok ağ şeklinde varistir.en sık dize yakın ve ayak bileğine yakın bölgelerde görülür.Tedavisinde köpük ve radyo frekansla yapılır.

Tip III Varis(retiküler varis-orta kalınlıkta varis)

Cildin hemen altında mavimsi 3-4 mm çapında basıncı düşük varislerdir.görsel kirlilik yanında hastada ağrı,kıramp,sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar.Köpük ve skleroterapiyle tedavi edilir.

Tip IV Varis (kalın varis)

Çapı 4 mm nin üzerinde mavi morumsu toplardamarlardır ayakta muayenede basınç yüksektir.Her iki cinstede yaygın bir şekilde görülür ve en fazla şikayet yapan varis tipidir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde görülür.Köpükle tedavi en yüksek başarı sağlar tüm varis tiplerinde uygun teknik ve teknolojiyle % 100 tedavi sağlanabilir.

VULVAR VARİS:

Kadın genital organlarındaki varistir .bu varislerin oluşum nedenleri ve tadavisi bacak varisleri gibi yapılır.Ancak bacak varislerinin tedavisinde eskiden uygulanan varis ameliyatı vajina yakınındaki bu varislere uygulanmaz sadece ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.Genellikle bacak varisleriyle birlikte olur.

Yemek borusu (ösefagus) Varisi

Sebepleri, oluşumu ve tedavisi tamamen farklı olduğundan ayrı bir konu olarak incenecektir.En sık sebebi karaciğer sirozudur.

VARİKOSEL

Testislerin toplar damarlarında genişleme şeklinde olan bir tür varistir, sebebi ve tedavisi bacak varislerine benzemektedir.Ameliyatla tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir.En sık kısırlık sebebidir.

HEMOROİD

Her ne kadar son dönemde hemoroid de asıl problemin damar genişlemesi değil daha çok taşıyıcı bağ dokusunda zayıflık ve hasar olduğu kabul edilsede makat bölgesindeki toplar damarlardaki genişleme varis tanımlamasına uymaktadır.İlaç veya bitkisel ilaçlarla kısmen rahatlansada lazer ,boğma yöntemi ve ameliyatla tedavi edilir.

Tüm toplar genişlemeleri arasında en sık bacak varisleridir ve hastaların % 80-90 kadarı genç ve orta yaş gurubu kadınlardır.

Bilgiler istanbulvaris.com dan alınmıştır

SGK mensuplarına tüm varis tedavi seçeneklerini sunan idea varis merkezinde her çeşit bacak varisi tedavisi yapılmaktadır.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varisler” Yazısında Yorum Yok

kuda