Varisler bulundukları yere göre özel isim alır ve inceliği ayrı bir adlandırma şeklidir,ayrıca bacak varisleri dercelendirilmiştir.bacak dışında da çeşitli toplar damar genişlemeleri vardır.bunların tedavisi çok farklıdır ve ayrı bir konudur.

Bacak varisleri

Tip I  Varis  (telenjektazi-kılcal varis-damar çatlaması)

Cilde çok aykın genişlemiş kapiller(kılcal)damarlardır 0.1–1 mm arasında daha çok kırmızı varislerdir. Bacaklarda olabildiği gibi özellikle orta yaş üstü insanları da yüz bölgesinde oldukça sık rastlanır.Genellikle ciddi fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama görsel olarak çirkin görünüme sebep olurlar.Bir çok vakada tedavi yapıldığında ağrı ve sızlama şikayetleri düzelmektedir.Tedavisi radyo frekans ve lazerle yapılır.

Tip II Varis(venülektazi)

Cilt yüzeyine yakın seyreden kırmızı renkli 1-3 mm çapında daha çok ağ şeklinde varistir.en sık dize yakın ve ayak bileğine yakın bölgelerde görülür.Tedavisinde köpük ve radyo frekansla yapılır.

Tip III Varis(retiküler varis-orta kalınlıkta varis)

Cildin hemen altında mavimsi 3-4 mm çapında basıncı düşük varislerdir.görsel kirlilik yanında hastada ağrı,kıramp,sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar.Köpük ve skleroterapiyle tedavi edilir.

Tip IV Varis (kalın varis)

Çapı 4 mm nin üzerinde mavi morumsu toplardamarlardır ayakta muayenede basınç yüksektir.Her iki cinstede yaygın bir şekilde görülür ve en fazla şikayet yapan varis tipidir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde görülür.Köpükle tedavi en yüksek başarı sağlar tüm varis tiplerinde uygun teknik ve teknolojiyle % 100 tedavi sağlanabilir.

VULVAR VARİS:

Kadın genital organlarındaki varistir .bu varislerin oluşum nedenleri ve tadavisi bacak varisleri gibi yapılır.Ancak bacak varislerinin tedavisinde eskiden uygulanan varis ameliyatı vajina yakınındaki bu varislere uygulanmaz sadece ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.Genellikle bacak varisleriyle birlikte olur.

Yemek borusu (ösefagus) Varisi

Sebepleri, oluşumu ve tedavisi tamamen farklı olduğundan ayrı bir konu olarak incenecektir.En sık sebebi karaciğer sirozudur.

VARİKOSEL

Testislerin toplar damarlarında genişleme şeklinde olan bir tür varistir, sebebi ve tedavisi bacak varislerine benzemektedir.Ameliyatla tedavi edilebildiği gibi ameliyatsız yöntemlerlede tedavi edilebilir.En sık kısırlık sebebidir.

HEMOROİD

Her ne kadar son dönemde hemoroid de asıl problemin damar genişlemesi değil daha çok taşıyıcı bağ dokusunda zayıflık ve hasar olduğu kabul edilsede makat bölgesindeki toplar damarlardaki genişleme varis tanımlamasına uymaktadır.İlaç veya bitkisel ilaçlarla kısmen rahatlansada lazer ,boğma yöntemi ve ameliyatla tedavi edilir.

Tüm toplar genişlemeleri arasında en sık bacak varisleridir ve hastaların % 80-90 kadarı genç ve orta yaş gurubu kadınlardır.

Bilgiler istanbulvaris.com dan alınmıştır

SGK mensuplarına tüm varis tedavi seçeneklerini sunan idea varis merkezinde her çeşit bacak varisi tedavisi yapılmaktadır.

Varis Teşhisi

Varisin teşhisi gözle muayeneyl konur hatta hastaların büyük çoğunluğu kendi teşhislerini koyarla ve bu teşhis büyük oranda doğru olur. Uzman doktorun yaptığı iş bu teşhisi doğrulamak, derecelendirmek ve en uygun tedavi seçeneğini belirlemektir.
Hastanın kendisi olduğu gibi konu uzmanı doktor da muayeneyle % 100 e yakın doğrulukta teşhis koyar. Yine muayene sırasında derin toplar damarların açık olup olmadığını da çeşitli testlerle kontrol eder. Seyrek olarak derin toplar damarların açık olup olmadığından emin olamayabilir bu durumda emin olmak için doppler USG ister. Oldukça seyrek yapılan bu tetkik ne yazık ki

varis teşhisini kim koyar

Türkiye de çok suistimal edilmektedir hatta o kadar ki hasta daha kapıdan girerken muayene bile edilmeden eline ultrason kağıdı tutuşturulur. Halbuki Teşhis ve tedavi seçimi için muayene yeterli olmaktadır gerçek doppler ihtiyacı hastaların ancak ninde kadarında gerekmektedir geri kalan kısım ya oyalamak yada ekonomik sebeplerle yapılır. Aslında doğru teşhisini kendi koymuş hasta bilmediği için ne yazıkki gereksiz yere istenmiş bu tetkiki yaptırır.
Dopler USG nin şöyle bir önemi vardır; eğer derin toplar damarlar tıkalıysa varis olsa daha tedavisi yapılmamalıdır. Derin toplar damar tıkanmalarındaki muayene bulguları varisin muayene bulgularından çok farklıdır.
Geçmişte yapılan damar içine ilaç verilerek yapılan venografi büyük oranda terk edilmiştir, ileri yaş doktorlar yada ekonomik destek sağlamak isteyen kurumların istediği bir film dir ama tarihe karışmış bir yöntem denilebilir.
Varis teşhisi muayeneyle konulur seyrek olarak ek sorun olabileceği düşünüldüğünde doppler ultrason istenir. Yine lazer, radyo frekans, skleroterapi veya köpük tedavilerinden hangisinin uygulanacağına karar vermek için muayene yeterlidir. Ameliyat yöntemi genel olarak terk edildiği için yapılacak tektiler sonucu “ameliyat gerekir” sözü sizi tedirgin etmesin çünkü 25 mm kalınlığındakiler dahil tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Unutmayın teşhis kadar tedavi seçimi de önemlidir, ilk doktorun önerdiği yöntemi kabul etmeden diğer yöntemleri ve avantajlarını da araştırın.

 Doğuştan Varis
Varis denildiğinde orta yaş kadınlar akla gelir ama aslında her yaşta görülebilen bir hastalıktır.Erkeklerde daha azdır 1o kadına 1 erkek oranında görülür, doğuştan varis ise çok daha seyrek rastlanan bir durumdur. Bebekken pek farkedilmese de çocuk yürümeye başladığında yani bacak toplar damarlarında basınç artışı görülebilir hale geldiğinde çocuğun bacaklarındaki toplar damarların geniş olduğu farkedilir.

Doğuştan varisin tek nedeni kapakcık bozukluğudur, erişkinlerde sonradan bozulan bu toplar damar kapakcıkları bu gurup çocuklarda doğuştan olmaz yani gerçek bir kapak bozukluğu değil kapakcığın hiç olmamasıdır.

Doğuştan olan varis tedavi edilirmi ?

Evet orta ve ileri yaşlardaki gibi radyo frekans, lazer, köpük ve skleroterapi yöntemleriyle tedavi edilir.Ameliyatla tedavi yapılsa da çok sık tekrarladığı için çok uygulanmaz ama ameliyatsız yöntemlerde tekrar ihtimali, oldukça düşüktür.Doğumda olan varisin tedavisi bu konuda birikimli damar cerrahlarınca yapılmalıdır çünkü erişkin tipinden daha zor ve riskli bir tedavisi vardır ve tecrübe bu riskleri azaltır.

Bu gurup toplar damar hastalıkları daha hızlı ilerleme ve daha fazla sorun çıkarma eğilimindedir ve tedavisi erken dönemde yapılmalıdır.70 yaşındaki bir insanın geride kalan ömrü 10-20 yılken 10 yaşındaki bir çocuğun geride kalan ömrü 70-80 yıldır ve bu süreci daha kaliteli sürdürmesi için tedavi olmalıdır.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varisler” Yazısında Yorum Yok

monyet