Her hastalık gibi varisten korunmak sorunu baştan engellemek anlamına gelir. Varis bilindiği gibi bir tür toplar damar hastalığıdır, toplar damarları genişletebilecek davranışlardan uzak durmak varislerin genişlemesini, uzamasını, yenilerinin çıkmasını geciktirir. Bütün hastalıklarda öncelikli yaklaşım hastalığın önlenmesi veya hastalık zaten varsa ilerlemesinin önüne geçilmesi olmalıdır. Varis ilerlemesi yavaşlatılabilecek bir hastalıktır.Şu önerilere dikkat edilmesi ilerlemesini tamamen durdurmayabilir ama çok yavaşlatabilir.

Varisten Korunma
Variste nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı kişiye, kişinin cinsiyetine, mesleğe, ailesinde hastalığın olup olmamasına göre değişir, genelleme yapmak gerekirse varisi olan kişi şunlara dikkat etmelidir.

 • Uzun otobüs yolculuklarda mola verildiğinde kısa sürede olsa yürüyüş veya egzersiz yapılmalı, uçak yolculuğunda ayağa kalkıp bacaklar hareket ettirilmelidir.
 • Yolculuk boyunca oturulduğu yerde bacak kaslarını çalıştıracak hareketler yapılmalıdır
 • Kaplıca,sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda uzun kalınmamalı
 • Hareketli bir yaşam tarzı tercih edilmeli, ileri yaş bile olsa günlük yürüyüş yapılmalıdır
 • Aşırı kilolar azaltılmalı ve kilo alınmamalıdır
 • Bacakların üst kısmını sıkan çorap pantolon gibi giysiler giyilmemeli, rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Uzun süre ayakta durmayı gerektiren öğretmenlik, berberlik ve cerrahlık gibi meslekler icra edilirken ara verildiğinde oturup kalkma hareketleri gibi bacak kaslarını çalıştıran hareketler yapılmalı mümkünse uygun çorap giyilmelidir.
 • Özellikle belirgin varisleri olanlar ve gebeler uygun ölçülerde varis çorabı giymelidir
 • Ailesinde toplar damar hastalığı olanlar meslek seçimine dikkat etmeli ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışmamalıdır.
 • Varisten kaynaklanan yaraların tedavisi zordur ve uzun sürer bu sebeple özellikle bacaklara yara oluşumunu engellemek için küçük travmalardan uzak durulmalıdır.

Acil bir hastalık olmasa da mümkün olduğunca erken dönemde uygun teknolojik yöntemlerle tedavi ettirilmelidir, teknolojik yöntemlerle ameliyatsız tedavilerin ameliyatlar çok sayıda üstünlüğü vardır. Varis tedavi ücretleri için tıklayın https://www.ideaklinik.com/sgkli-hastalarin-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html
Varisi Önleme
Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere varisi önlemek tam anlamıyla mümkün değildir ancak yukarıdaki önlemlere dikkat edilmesi halinde oluşması ve ilerlemesi yavaşlatılabilir. Yine varisten kaynaklanan yara oluşumu gibi sorunların da önüne geçilebilir.

Sonuç olarak;
Doğru bir yaşam biçimi seçilirse varis oluşumu geciktirilebilir ancak önlenemez.

https://www.varisistanbul.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html

    varisten nasıl korunulur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varisten nasıl korunulur” Yazısında 1 Yorum

 1. selma ak says:

  Hocam, iyi gunler anal fistul ve fissur ameliyati sonrasinda kac hafta yada kac ay sonra ucak yolculugu yapilabilir. (Ucak yolculugu 14 saat +4 saat toplamda 18 saat bir yolculuk) ben australyada yasiyorum ve hayliyle uzun bir seyahat etmem gerekiyor .Turkiyeye geldigimde ameliyat olmak istiyorum ameliyattan sonra nekadar sure gerekli ona gore ayarlama yapmam gerekiyor lutfen yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler
  Dr.Muharrem KAYA
  fissür tedavinizi botoxla yaptırabilirsiniz hiç sorun değil hemen arakasından istediğiniz yere gidebilirsiniz.ama fistül öncelikle tipi belirlenmeli komplike ise iyileşmesi aylar sürebilir bu nedenle ancak muayene ile bilgi verilebilir

banteng