Varis özellikle bayanlarda görülen hastalıklar arasında 1.sırayı almaktadır,erkeklerde görülme sıklığı bayanlara kıyasla daha azdır.Uzun yıllardır ameliyatla yapılan varis tedavisi,son yıllarda tedavi için geliştirilen yeni teknolojik cihazlar sayesinde ameliyatsız tedaviler giderek azalmakta ve teknolojiyle ameliyatsız varis tedavisi yapan klinik sayısı giderek artmaktadır.

Uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilen varis,% 60 lara varan tekrarı,ameliyat sonrası 4 ay varis çorabı giyme zorunluluğu ve 2 ay yatak istirahatı gerektirmesi sebebiyle son yıllarda yerini ameliyatsız tedavi yöntemlerine bırakmıştır.Sadece varis tedavisiyle ilgilenen kliniklerde ameliyatlar tamamen terk edilmiş ve yeni yöntemlere geçilmiştir.

Varis tedavisinde kullanılan lazer , radyo frekans,köpük tedavisi,ilaçla kurutma (skleroterapi) ve köpük tedavisi gibi çağdaş ameliyatsız yöntemlerle daha kolay ve risksiz bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin en önemli avantajları;

-Tekrarı daha azdır

-Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir

-Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.

-0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir

-Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez

-İş gücü kaybı olmaz

-Narkoz gerekmez

-Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallarda tedavi edilebilir

Kliniğimiz varis tedavisi konusunda Sağlık Bakanlığından dal merkezi ruhsatı almış tek varis tedavi merkezidir.Yüksek teknolojiyle ameliyatsız tedavileri SGK lı hastalarına da sunmaktadır ve resmi kurum mensuplarının kılcal damar tedavisi yaptırabileceği tek kliniktir.

Kliniğimizde SGK hastalarına varis muayenesi ücretisizdir.

Uyguladığımız tedavi yöntemleri;

Lazer ile varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal damar  tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.

Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.

Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları

Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

İstirahat gerektirmez,tedavi süresince hasta işine devam eder

Hiç iz bırakmaz

Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.

Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

Köpükle varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.

Köpük varis tedavisinin üstünlükleri

Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.

Oluşabilecek leke miktarı azalır.

Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.

İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu tedavi sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi);

Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.

Radyo frekansla varis tedavisinin avantajları

Uygulama kolaydır

Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır

Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz

Etkisi uygulama anında görülür

Tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur

Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.

Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle tedavi edilebilir hatta ameliyatla alınamayacak kadar ince varislerde tedavi edilebilir.

Bu zahmetsiz tedavilerin en önemli dezavantajı yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve bu konuda tecrübeli doktor sayısının az olması ve bu tedavi yapan yerlerin sadece özel hastalara hizmet vermesi ve SGK lı hastaları kabul etmemesidir.

Türkiye de Sağlık Bakanlığının varis tedavi merkezi olarak ruhsatlandırdığı tek klinik Idea Klinik Kalp Damar Cerrahisi merkezidir ve iki kalp damar cerrahı hizmet vermektedir ve SSK hastalarının tedavisi de yapılmaktadır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis” Yazısında 1 Yorum

  1. […] garanti verilmesi ilk anda aykırı gibi durmaktadır ama varis gibi,bir kişide çok çaşidi olan ve değişik derecelerde yaygın olabilen varis […]
    Uzm.Dr.Muharrem KAYA
    sanırım garantili tedavinin anlamını iyi okumak lazım,ben 1 yıl boyuca olabilecek tüm sorunu garanti ediyorlar gibi değerlendirdim,yani “kalınları yaptılar inceler kaldı” tereddütü olmaması anlamı çıkarılabilir.

Comments are closed.