Varis özellikle bayanlarda görülen hastalıklar arasında 1. sırayı almaktadır, erkeklerde görülme sıklığı bayanlara kıyasla daha azdır. Uzun yıllardır ameliyatla yapılan varis tedavisi,son yıllarda tedavi için geliştirilen yeni teknolojik cihazlar sayesinde ameliyatsız tedaviler giderek azalmakta ve teknolojiyle ameliyatsız varisin tedavisi yapan klinik sayısı giderek artmaktadır.

Varis Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Uzun yıllardır ameliyatla tedavi edilen varisler % 60 lara varan tekrarı,ameliyat sonrası 4 ay çorap giyme zorunluluğu ve 2 ay yatak istirahatı gerektirmesi sebebiyle son yıllarda yerini ameliyatsız yöntemlere bırakmıştır. Sadece varislerin tedavisiyle ilgilenen kliniklerde ameliyatlar tamamen terk edilmiş ve yeni yöntemlere geçilmiştir.

Varis tedavisinde kullanılan lazer , radyo frekans, köpük tedavisi, ilaçla kurutma (skleroterapi) ve köpük tedavisi gibi çağdaş ameliyatsız yöntemlerle daha kolay ve risksiz bir şekilde tamamen ve kalıcı olarak yok edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin avantajları;

 • Tekrarı daha azdır
 • Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir
 • Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.
 • 0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler tedavi edilebilir
 • Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez
 • İş gücü kaybı olmaz
 • Narkoz gerekmez
 • Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da tedavi edilebilir

Kliniğimiz varis tedavi merkezidir, yüksek teknolojiyle ameliyatsız tedavileri SGK lı hastalarına da sunmaktadır ve resmi kurum mensuplarının kılcal damar tedavisi yaptırabileceği tek kliniktir.

Kliniğimizde SGK hastalarına muayene ücretsizdir.

Uyguladığımız yöntemler

Lazer ile varis tedavisi

Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır. Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir, genellikle belirgin rahatsızlık vermez. tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir. Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir. Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır. Kılcal damar  tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemler radyo frekans ve lazerdir.

Tedavisi yapılmayan kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların yok edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.

Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan genişlemiş tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır. 70-90 dereceye kadar ısınan damarın duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal damarın için kalıcı olarak yok eder yani tedavisi yapılan damarlar sonsuza kadar kaybolur.

Lazerle tedavinin avantajları

Uygulama kolay ve ağrısızdır, uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

İstirahat gerektirmez, işlemler süresince hasta işine devam eder

Hiç iz bırakmaz

Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.

Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.

Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.

Köpükle varis tedavisi

Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir. Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar. Yok edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar damar genişlemesi olmaz.

Köpük varis tedavisinin üstünlükleri

Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.

Oluşabilecek leke miktarı azalır.

Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.

Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.

Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.

Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar yok edilebilir.

İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur

Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu işlem sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar

Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi);

Köpük tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır, köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.

Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi

İnce (Kılcal) ve orta (retiküler) varislerin tümünün tedavisinde kullanılır. Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir. Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur, tek seans genellikle yeterli olmaktadır, seyrek olarak 2.seans gerekebilir.

RF tedavisinin üstünlükleri

 • Uygulama kolaydır
 • Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır
 • Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz
 • Etkisi uygulama anında görülür
 • Tedavisi yapılan damar sonsuza kadar yok olur
 • Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir

Ameliyatsız tedavilerin ortak özelliği ayaktan uygulanabilir,iz kalmaz,iş gücü kaybı olmaz,daha ekonomiktir, tekrar ihtimali ameliyata kıyasla çok daha azdır. Kalınlığı mm ile 25 mm arasındaki tüm varisler yok edilebilir.

Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle yok edilebilir hatta ameliyatla alınamayacak kadar ince varislerde yok edilebilir.

Toplar damar genişlemeniz varsa tedaviye karar vermeden önce ayrıntılı araştırma yapmalısınız.

Bu zahmetsiz tedavilerin en önemli dezavantajı yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve bu konuda tecrübeli doktor sayısının az olması ve bu tedavi yapan yerlerin sadece özel hastalara hizmet vermesi ve SGK lı hastaları kabul etmemesidir.

Varis Masajı Yapılışı

Masaj bir çok hastalık gibi variste de rahatlatıcı etki yapar. Neredeyse bütün ağrılı hastalıklarda masaj önerilir ve uygulanır hatta ağrılı durumlar dışında yorgunluk için de uygulanır. Masaj dendiğinde daha çok bacak şikayetleri akla gelir bunların çoğu kas kaynaklı ağrılardır ancak toplar damar hastalıklarında da hastalarda ciddi şikayet olabilmektedir.

Varisten kaynaklanan ağrı, sızı, kramp, yanma, şişlik gibi şikayetleri hafifletmek amacıyla masaj uygulanabilir. Her ne kadar hastalığı tedavi etmese de şikayetlerde azalma ve hastada rahatlama sağlar.

Varisten kaynaklanan şikayetleri iyileştirmek amaçlı masaj kas ağrısı veya yorgunluk için uygulanandan farklıdır. Temel sorundan biri de damardan sıvı sızması sonucu ortaya çıkan şişliğin azaltılmasına da yardımcı olmalıdır.Buna lenf drenajı da denmektedir.

Varis için uygulanacak masaj bacakların aşağıdan yukarı doğru sıvazlanması şeklinde yapılır.Bu sıvazlama hareketi bacağı hafif kavrar şekilde yapılmalıdır,hareketlerin daha rahat yapılabilmesi için çeşitli yağlı kremler kullanılabilir.

Flebit denilen genişlemiş damarın iltihaplandığı dönemde ağrı çok şiddetli olsa da masaj asla önerilmez,yine benzer şekilde derin ven trombozu da masaj yapılmasına engel durumdur. Gerek flebitte gerekse derin damarların tıkalı olduğu durumlarda masaj pıhtının kopup akciğere gitmesine sebep olabilir ki bu hayati bir durumdur.

Buharla varis tedavisi

Varisin buharla tedavisi yeni bir yöntem gibi lanse edilip hastaların aklını çelmek için geliştirilmiş ve abartılı gazete haberleriyle duyurulmuş bir yöntemdir.
Peki buharla tedavinin gerçeği nedir ?
Bu konuda akla takılan ilk soru bu yöntemi uygulayan doktorun hastasına aynı şekilde köpük tedavisi de uygulamasıdır, aslında hastayı köpükle tedavi etmektedir ama “buharla varis tedavisi yapıyoruz” şeklinde yaklaşılarak ikna edilmektedir. Buhar tedavisi işe yarıyorsa köpük yapmanın anlamı yok diğer taraftan tüm varisler köpükle çok rahatça tedavi edilebilirken buhar tedavisinin de bir anlamı yok.
Bir diğer soruysa buharla varis tedavisi sadece bir hastane gurubu tarafından yapılıyor olmasıdır aslında işe yarar bir yöntem olsaydı varisleri ileri teknoloji yöntemler kullanan her klinik bu uygulamayı gündemlerine alırdı, gerçekte bu konuda birikimli hiçbir doktora mantıklı gelmediği için ne yazık ki sadece ilk yapanın elinde kalmıştır.
Buharla yöntemi fiyatları diğer yöntemlere göre çok daha yüksek tutulmaktadır.
Bütün hastalık tedavilerinde olduğu gibi hastalığınızın tedavi seçeneklerini iyi araştırıp buna göre karar vermelisiniz bir doktorun bilimsel desteği olmayan üzerinde görüş birliğine varılmamış yöntemine balıklama atlamamalısınız.
Her hastalığın tedavisini yapan yerin değil de sadece varis konusunda birikimli kliniklerle görüşüp onların sahip olduğu teknolojilerin sonuçlarına göre karar vermelisiniz.
buharla varis tedavisi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Varis” Yazısında 1 Yorum

 1. » Varis Tedavisi misktrend says:

  […] garanti verilmesi ilk anda aykırı gibi durmaktadır ama varis gibi,bir kişide çok çaşidi olan ve değişik derecelerde yaygın olabilen varis […]
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  sanırım garantili tedavinin anlamını iyi okumak lazım,ben 1 yıl boyuca olabilecek tüm sorunu garanti ediyorlar gibi değerlendirdim,yani “kalınları yaptılar inceler kaldı” tereddütü olmaması anlamı çıkarılabilir.

Comments are closed.