Kırmızı ben dendiğinde genişliği 1-2 mm ile 7-8 mm arasında değişen ciltten kabarık, kan damlası renginde, ağrısız ve büyüme eğiliminde olan küçük çıkıntılar akla gelir.
Türkçe damar beni, kan beni, kan damlası, kan lekesi gibi isimler kullanılmaktadır. Tıp dilinde cherry veya cherry hemangioma denir.
Vücuttaki bu kırmızı benler genellikle sonradan ortaya çıkar, özellikle kırklı yaşlardan sonra giderek sayısı artar ve zamanla büyür. Bebeklerde görülenden farklı bir hastalıktır. Ben aldırmayla ilgili ayrıntılı bilgi için https://www.bentedavisi.com

Daha çok vücudun gövde kısmında ortaya çıkarlar. En sık görüldüğü yer karın ve göğüs kısmıdır daha az olarak sırt bölgesinde de oluşur. Kol ve bacaklarda görülme sıklığı azdır.
Kemer, kravat veya yaslanma bölgesi gibi yerdekiler tahriş olup kanayabilirler. Damar yumağı şeklinde olduğu için bezdirici düzeyde kanama olur, her ne kadar hayati önem arz edecek düzeyde kanamasa da kirlilik yapması ve kanamanın uzun sürmesi hastayı huzursuz eder.Tedavisi son derece basittir radyo frekansla saniyeler içinde bir daha tekrarlamayacak şekilde iz kalmadan tedavi edilebilmektedir.Lazerle tedavisi mümkündür ancak 3-6 seans sürebilir. Diğer taraftan yaz aylarında denize veya havuza girerken estetik kusur oluşturur.
Kanserleşir mi gibi sorular da akla gelmektedir bu tür damar kaynaklı benler kanserleşmezler ve % 100 başarıyla tedavi edilebilirler.
Vücuttaki kırmızı benlerin tedavisi ;
Oldukça basittir. Uyuşturmayı dahi gerektirmeyecek kadar basit bir acıyla 1-2 dakikada tedavi edilebilirler.SGK hastalar bu tedavilerden yararlanabilirler.
Vücuttaki kırmızı ben kanarsa;
Durdurmak çok basittir kağıt havlu ile üzerine 2-3 dakika aralıksız basılması halinde kanama büyük ihtimalle durur, durmazsa durana kadar aynı hareket birer dakika uzatarak tekrarlanabilir. Hayati önemi olacak düzeyde kanama olmaz.

vücut kırmızı benleri

kırmızı ben nasıl geçer

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Vücutta kırmızı ben” Yazısında Yorum Yok

banteng