Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 21-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia yı öne çıkaran üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz

Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir

Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir

Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür

Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.

Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.

Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.

Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir

Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.

Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.

Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia dır.

3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir.

Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor,tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler xpecia tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduüğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuandan etkilenir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Xpecia” Yazısında 1.744 Yorum

 1. Ahmet says:

  Hocam iyi günler sac dokulmesi problemi yasamaktayim ancak saclarim az acilmada baska bisey yok.Yaz kış sürekli terliyorum duştan sonra önce vb herşey diyebilirim soğuk havalar bile faya etmiyor.Acaba tıroidden dolayı olabilirmi babamda sac dokulmesi yasamis ancak genetik dokulmeden cok tıroid suphelendiriyor.Tıroidle sac dokulmesi nedir ve bende olabilirmi açıklarmısınız
  Dr.Muharrem Kaya
  troid bezinin fonksiyon bozukluklarında saç dökülmesi olur.biotin metabolizması olumsuz etkilenir.hormonlarınıza baktırın saç dökülme nedeninizi tespit edin

 2. Kadir says:

  Merhaba,xpecia tablet genetik dökülmeyi %70 durduruyor peki ilaveten saw palmetto dozunu toplamda 1500 mg çıkarsam bu oran değişir mi ?Teşekkür ederim..
  Dr.Muharrem Kaya
  günlük gereken saw palmetto miktarı 320 mg,1500 mg kullanmanıza gerek yok ve bu miktar xpecianın içeriğinde var

 3. Hasan says:

  Hocam ben seboreik dermatit için seboderm şampuan aldım ayrıca sawpoo var . İki günde bir duş aldığım için seboderm ve sawpoo yu karıştırarak aynı anda uygulayabilir miyim veya önce seboderm uygulayıp yıkadıktan sonra sawpoo yu kullanmam sorun çikarır mı ? Şampuanın etkisini azaltır mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  seboderm den sonra sawpoo kullanabilirsin

 4. ramazan says:

  hocam merhaba dermatoloğa saçlarım için gitmiştim ilk bakışda herhangi bir sorun görmedi ama bazı yerlerin inceldiğni ve seyreldiğini söyledim ve kendisi saç analizi yaptı dökülmenin başlangıç seviyesi olduğunu endişelenecek bir şey yok dedi bana herhangi bir açılma yok saçımda sadece bazı yerlerde seyrelme var dışarıdan belli bile olmuyor ilk bakışda doktorum bile anlamadı önleme açısından gıda takviyesi ürünleri ve saç spreyleri kullanabilirsin dedi doktorum ama şuan için şart değil dedi ama saçları korumak için tablet kullanmayı düşünüyorum xpecia yada perfectil arasında kaldım xpecia fiyat ve adet bakımdan daha uygun gibi hocam bu xpeciayı günde 2 kez kullanmamız gerekiyor diyor acaba günde 1 kez ben kullansam yeterli olurmu yada bu tabletleri bana önerirmisiniz. Yaşım 32
  Dr.Muharrem Kaya
  eğer sprey kullanmayacaksanız,saçınızda incelme başladığı için xpecia tableti iki tane kullanmanızı öneririm

kudanil