Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 21-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Daha fazla görsel için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.
Yazıya yeni eklenti 23.02.2019
Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım, yazım internette öne çıktığı için firma yeni bir gelişme paylaşma gereği duyup sayfamda bahsetmek için göndermişler.
Türkiye’de üretilen Xpecia Tablet İspanya’ya ihraç ediliyormuş, İspanya’ya ihraç edilen tek saç ilacıymış ve de yine İspanya’da en fazla satılan ithal saç dökülme tedavisi ilacıymış.
Doğrusu memleketim adına gurur duydum, bu güne kadar hep bir Avrupa’dan gelenleri tercih ederdik ama olay tersine dönmüş. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia yı öne çıkaran üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz

Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir

Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir

Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür

Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.

Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.

Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.

Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir

Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.

Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.

Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia dır.

3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir.

Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor,tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler xpecia tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduüğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuandan etkilenir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kadın Saç Dökülmesinde Xpecia Kullanılır mı?

Kadınlarda dökülmelerin yarısı erkek tipidir, diğer yarısı ise kadın tipi dökülmedir. Dökülmenin tipi tespit edilip ona göre ilaç seçilmelidir. Kadın tipi dökülmede Xpecia Kadın formu kullanılmalı, erkek tipi dökülme varsa erkek formu kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Ekimde nakledilen saçlar bir süre beslenme zorluğu çekerler bu dönemde kökleirn beslenmesini artırmak için damar genişletici kullanılması doğru ve bilimsel bir yaklaşımdır. Yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezleri eskiden kökün daha iyi beslenmesini sağlamak için içeriğinde Tebokan Tablet adlı içeriğinde ginkgo biloba içeren Alzheimer (bunama) ilacı verirlerdi. Tebokan yani ginkgo biloba beyin damarlarını da genişletir böylece unutkanlık azalır.
Xpecianın üretilip piyasaya verilmesiyle saç ekimi merkezleri Tebokan yerine Xpecia önermeye başladılar. Burada tebokana yani ginkgo bilobaya ek olarak saçla ilgili vitaminler, elementler, saçın yapım maddesi olan amino asitleri olması önemli tercih sebepleriydi.
Türkiyedeki bir çok saç ekim merkezi önermektedir.

Hamilelikte Xpecia Kullanılır mı?

Hamilelikte hayati önemi olan tedavi edici ilaçlar dışında ilaç kullanılmaması önerilir. Saçlarda dökülme hayati önemi olmayan bir sorun olduğu için hamilelik döneminde bu gurup ilac kullanımı önerilmez.
Erkek formu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Xpecia” Yazısında 1.789 Yorum

 1. Kadir says:

  Hocam merhaba, 17 yaşımda şakaklarım açılmaya başladı şu an yaşım 19 ve şakaklarım gerilemeye devam ediyor fazla şekilde.
  2.5 aydır xpecia kullanıyorum boş şakak alanında yeni saçlar çıkardı seyrek seyrek, saç çizgimde de kalite artışı gözlemledim.
  fakat şakaklarımı henüz kapatamadı sadece tüylendirdi. kullanmaya devam ettiğim sürece en azından şakaklarımı biraz kapayıp 2 yıl önceki haline getirebilir mi ?
  Dr. Muharrem Kaya
  Şakaklar en dirençli bölge olduğu için hairforte süreyle birlikte kullanırsanız daha iyi cevap alırsınız.

 2. Baran says:

  Hocam bende saç dökülmesi yok sakallarım biraz seyrek ben tüylü xpecia erkek tablet kullanırsam faydasını görür müyüm saçlarımı dökme etkisi yapar mı yada sakal
  Dr. Muharrem Kaya
  Saçınızı, sakalınızı xökmez ama sakalınızın zsyrekliği kıl kökü olmamasına bağlıdır, olmayan kıl kökünü güçlendirmesi yada çıkarması beklenmez

 3. Ali says:

  Merhaba 21 yaşındayım xpecia 60 aldım bittiğinde tekrar almam gerekiyor mu bittiğinde bıraksam tekrar saçlarım dökülürmü?
  Dr. Muharrem Kaya
  Ne amaçla kullandığınız bağlı. Genetik dökülme için arıyorsanız devam etmeniz gerekir.

 4. Rıdvan says:

  Merhaba, hocam biohira mavi su diye bir losyon çıkmış ünlüler çok öneriyor 2 ayda 7200 saç teli çıkarıyormuş denememi önerirmisiniz?
  Dr. Muharrem Kaya
  Içeriğinde genetik dökülmeye etkili herhangi bir madde yok, nerede nasıl üretiliyor bu bile soru işaretine neden oluyor. Bilimselliği kanıtlanmış ürünlerden uzaklaşmayın derim.

 5. selim says:

  xpecia erkek tablet kullanıyorum yaklaşık 15 gün oldu 1 gündüz 1 gece tok olarak. üstte şakak bölgesinde baya açılma ve alın çizgisi gerilemesi kellik derecesinde ama az miktar da olsa tüy şeklinde saçlar ve normal saçlar var bunları güçlendirmek için ve bu tüyleri saç formuna dönüştürmek için kullanmak istedim ama tepedeki alın kısmındaki olan az saçda zayıflamaya ve çok cansızlaşmaya ve ufalmaya başladı ayrıca kafadaki sarı tüycüklerde baya bir küçülmeye nerdeyse görünmemeye başladı.. şimdi xpeciadaki yazılan bu etkili maddeler tam tersi yani pozitif bir etki yapması gerekmiyormuydu çelişkiye düştüm anlayamadım..
  Dr. Muharrem Kaya
  Genetik dökülme de ilk başta şakak ve alın bölgesi dökülmeye başladığı için tek başına xpecia yetersiz kalabiliyor. Lokal etkili spreylerle birlikte kullanmanız halinde çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Hairforte sprey kullanabilirsiniz.

 6. Mynet says:

  Merhaba, hocam genetik saç dökülmesini engellemek için sadece DHT ‘yi baskılamak yeterlimidir?yeterli değilse aydınlatırmısınız?
  2.saç beyazlaması için biotin ve Metiyonin içeren xpecia tablet kullanıyorum ama bunu sürekli 2 tablet olarak mı kullanacağım belli bir sure sonra doz düsürebilirmiyim?
  Teşekkur ederim..
  Dr. Muharrem kaya
  Eğer dökülmeniz çok yoğun değilse sadece DHT yi baskılamak yeterli olabilir, yoğun bir dökülme yaşıyorsanız, vitamin, mineral, saçın yapıtaşlarını oluşturan protein desteğini içeren ürünler ve saçlı deride kullanmayı arttıran, lokal olarak DHT yi bloke eden ürünler kullanmanız öneririm.
  Genetik dökülmeniz ve saç beyazlaması varsa iki tablet şeklinde kullanmalısınız

 7. Gürkan says:

  Selamlar,hocam erkek tipi saç dökülmesi için xpecia tableti bugün itibariyle kullanalı 68 gün oldu ama tepe bölgesinde aşırı dökülmeler oluyor dökülenler uzun saç hocam dökülenler tekrar çıkar mı ne zamana kadar iyi bir sonuç alırım sprey kullanamıyorum bu arada yaşım 25 iyi günler
  Dr. Muharrem Kaya
  Tek başına tabletle daha uzun sürede sonuç alırsınız, düzenli tedaviye devam ederseniz dökülenlwrin çıkması beklenir.

 8. Seko says:

  Hocam merhabalar…32 yaşında erkeğim…Yaklaşık 4 seneye yakındır günde 2 tane xpecia erkek ve günde 1 tane 10 mg HP biotin kullaniyorum…3 ay kadar sonra evleneceğim ve hemen çocuk düşünüyorum…Sorum şu kullandığım ilaçlarla alakalı bebek sağlığını etkileyecek bir durum varmıdır…
  Dr. Muharrem Kaya
  Hayır, yok. Xpecia tablet vitamin, mineral, bitkisel extractlar ve vücutta normalde sentezlenen maddelerden oluşur. Biotin de zaten normalde vücutta sentezlenen sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürmede pek çok fonksiyonu olan bir vitamindir.

 9. cüneyt says:

  Merhabalar, hocam xpecia erkek tablet proscar ‘dan etkili olabilir mi? Çünkü hem DHT yi baskılıyor hemde saçın ihtiyaç duyduğu bütün maddeler mevcut görünüz nedir?TEŞEKKÜR EDERİM.
  Dr. Muharrem kaya
  Etkili olur.yan etkileri açısından bakıldığında da Xpecia tablet kullanmanız daha uygun.

bebek