Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 21-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Daha fazla görsel için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.
Yazıya yeni eklenti 23.02.2019
Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım, yazım internette öne çıktığı için firma yeni bir gelişme paylaşma gereği duyup sayfamda bahsetmek için göndermişler.
Türkiye’de üretilen Xpecia Tablet İspanya’ya ihraç ediliyormuş, İspanya’ya ihraç edilen tek saç ilacıymış ve de yine İspanya’da en fazla satılan ithal saç dökülme tedavisi ilacıymış.
Doğrusu memleketim adına gurur duydum, bu güne kadar hep bir Avrupa’dan gelenleri tercih ederdik ama olay tersine dönmüş. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia yı öne çıkaran üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz

Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir

Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir

Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür

Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.

Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.

Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.

Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir

Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.

Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.

Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia dır.

3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir.

Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor,tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler xpecia tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduüğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuandan etkilenir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kadın Saç Dökülmesinde Xpecia Kullanılır mı?

Kadınlarda dökülmelerin yarısı erkek tipidir, diğer yarısı ise kadın tipi dökülmedir. Dökülmenin tipi tespit edilip ona göre ilaç seçilmelidir. Kadın tipi dökülmede Xpecia Kadın formu kullanılmalı, erkek tipi dökülme varsa erkek formu kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Ekimde nakledilen saçlar bir süre beslenme zorluğu çekerler bu dönemde kökleirn beslenmesini artırmak için damar genişletici kullanılması doğru ve bilimsel bir yaklaşımdır. Yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezleri eskiden kökün daha iyi beslenmesini sağlamak için içeriğinde Tebokan Tablet adlı içeriğinde ginkgo biloba içeren Alzheimer (bunama) ilacı verirlerdi. Tebokan yani ginkgo biloba beyin damarlarını da genişletir böylece unutkanlık azalır.
Xpecianın üretilip piyasaya verilmesiyle saç ekimi merkezleri Tebokan yerine Xpecia önermeye başladılar. Burada tebokana yani ginkgo bilobaya ek olarak saçla ilgili vitaminler, elementler, saçın yapım maddesi olan amino asitleri olması önemli tercih sebepleriydi.
Türkiyedeki bir çok saç ekim merkezi önermektedir.

Hamilelikte Xpecia Kullanılır mı?

Hamilelikte hayati önemi olan tedavi edici ilaçlar dışında ilaç kullanılmaması önerilir. Saçlarda dökülme hayati önemi olmayan bir sorun olduğu için hamilelik döneminde bu gurup ilac kullanımı önerilmez.
Erkek formu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Xpecia” Yazısında 1.784 Yorum

 1. Cemal says:

  Merhaba ,hocam finasterid genetik dökülme için yeterli midir?tesekkür ederim..
  Dr. Muharrem kaya
  Hayır yeterli değildir

 2. eren says:

  hocam tek sorum var. üç aydır kullanıyorum ama kafama karaciğerim ve böbreğim takılıyor. yani hapları kullanmak karaciğere veya böbreğe zararı var mı. saçtan olmamak için candan olmayalım yani can olmasa saçın ne önemi var:)
  Dr.Muharrem Kaya
  içeriğindekiler vitamin,mineral ve saçın yapıtaşını oluşturan maddelerdir.çoğu bitkisel extractlardan elde edilmiştir.bu nedenle herhangi bir sisteme zarar vermez

 3. Kadir says:

  Hocam peki sadece saw palmetto kullansam surekli zamanla etkisi azalır ?
  Dr.Muharrem Kaya
  %70 oranında durdurması beklenir

 4. Kadir says:

  Merhaba ,hocam saw palmetto finasteridle eş değer mi teşekkür ederim?
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır eş değer değildir.aradaki farkı tatlandırıcı ve şeker gibi düşünün

 5. Erdal says:

  Hocam 1 haftadır xpecia tablet kullanmaktayım kullanmadan önce formlarda araştırma yaptım kullananların bazıları cinsel yönden zararları olduğunu söylüyor sperm oluşumunun azaltığı ve sertleşme problemi yaptığına dair sizce bilimsel yönden doğruluk payı nedir. Birde ne tableti bıraktığımızda şok dökülme yapar mı ? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim iyi günler.
  Dr.Muharrem Kaya
  xpecia içeriğine hakim olmayanlar yorum yapıyorlar.xpecia vitamin ,mineral ve bitkisel extractlardan oluşur.içeriğindeki gingko biloba nedeniyle periferik kanlanmayı arttırdığı için sertleşme sorunu yaşamazsınız tam tersi böyle bir sorununuz varsa ortadan kalkar

 6. Ahmet Çağrı says:

  Hocam sık boğazlığım için özür dilerim, ama işte insan merak ediyor ve soracak bir mercii de buradan başka yok. Daha önce dediğim üzere 5 gün sonra başlayalı 3 tam ay olacak. Şakaklarım epey iyileşti, saç miktarı arttı. İki sorum olacak lütfen ikisini de yanıtlayın. Birincisi sizce daha sonraki aylarda şakaklardaki saç miktarı daha da ön çizgiye gelir mi? İkincisi, saçımın ön kısmı da zaman içinde seyrekleşmişti. Şuana dek oranın sıklığında bir değişim yok, bu ilerki aylarda değişir mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme süreci önemli dökülme sırasına göre gelir kıllarınız.en son dökülenler daha kısa sürede çıkar,fakat eski dökülenler için lokal etkili sprey de kullanmak gerekebilir

 7. Mehmet Raci says:

  1-) Yukarıda orta veya uzun vadede Xpecia’nın etkisini kaybedeceğini yazmışsınız sanırım. Bu süreler ne kadar?
  2-) Xpecia’nın tam olarak, bütünüyle etki etmesi kaçıncı aydan sonradır?
  Dr.Muharrem Kaya
  siz sanırım okuduklarınızı yanlış değerlendrmişsiniz.xpecia etkisini kaybetmez.etkinlik kullanılmaya başladıktan sonra başlar,değişimleri 45.günden itibaren farkedilir hale gelir.

 8. Ahmet Çağrı says:

  Hocam ben de 2,5- 3 aydır Xpecia kullanıyorum. Tik edindiğim için gece uykuda saçlarımı şiddetle kaşıyarak çok döktüm, bir de babam kel olduğu için genetik dökülme de vardı. Kaşıma işini çözdüm, artık kaşımıyorum. Şimdi bunları neden anlattığıma geleyim. Saç dökülmem çok azaldı, ama bunun sebebi saç kaşımayı bırakmam mı yoksa Xpecia mı bilmiyorum. Dün aynaya geçip şakaklarıma bakınca gözlerime inanamadım, epey saçlaşmış toparlanmış. 10 gün sonra dördüncü kutuyu alacağım. Günde tek doza düşürmek istiyorum çünkü maddi durumum hiç iyi değil, öte yandan da korkuyorum çünkü saçlarım her şeyim. Hem 2 dozda devam edersem yeni saç oluşumu devam eder belki. Sizce ne yapmalı bu durumda olan bir insan? 18-19 yaşındayım, 3 senedir dökülmem var.
  Dr.Muharrem Kaya
  sadece xpecia tablet kullanıyorsanız tek doza düşürmeyin-yetmeyebilir,çıkan ve kalitesi artan saçlarınız dökülebilir.

 9. Bedir says:

  Hocam ben 3 aydır xpecia ve hair forte kullanıyorum inanılmaz etkisini gördüm alltan çıkan saçları aynadan görebiliyorum dökülme durdu saç hacmi çoğaldı.erkek tipi dökülme var. Acaba günlük dozları bire düşürsem bir sıkıntı yaşar mıyım.
  Dr.Muharrem Kaya
  1 yıl boyunca 2 doz kullanmanı öneririm.daha iyi sonuç için

 10. Murat says:

  Hocam ben seboreik dermatit için dermotto losyon kullanıyorum ancak alan geniş olduğundan fazlaca sürüyorum , sonuçta losyonun içinde yağ olduğundan saça zarar verir mi ? Birde ben seboreik dermatit tedavisine geç başladım 1 senedir bu sıkintı var bende saçımda dökülmeler oldu , çok kötü duruyor , acaba dökulen saçlari geri getirmek mümkün müdür?
  Dr.Muharrem Kaya
  saça zarar vermez.xpecia tablet başlayın

kecoa