Saç dökülmesi tedavisi dendiğinde insanların aklına genellikle şampuan gelir ancak şampuanların saç dökülmesine etki edebildiğine dair bir tek bilimsel yayın bile yoktur, zaten uyguladıktan 21-2 dakika sonra yıkanarak uzaklaştırılan bir ürünün tedavi edici özelliğinin olması mantıklı değildir.

Daha fazla görsel için instagram.com/sacdokulmesitedavisi

Dökülme tedavisinde ikinci sırada akla gelen ürünler sprey ve losyonlardır bunlarında yüzlerce işe yaramaz bitkisel olanları yanında az sayıda bilimsel saç ürünleri vardır ve düzenli kullanıldığında % 92 ye kadar memnun edici sonuç sağlamaktadırlar.
Yazıya yeni eklenti 23.02.2019
Bu yazıyı yıllar önce yazmıştım, yazım internette öne çıktığı için firma yeni bir gelişme paylaşma gereği duyup sayfamda bahsetmek için göndermişler.
Türkiye’de üretilen Xpecia Tablet İspanya’ya ihraç ediliyormuş, İspanya’ya ihraç edilen tek saç ilacıymış ve de yine İspanya’da en fazla satılan ithal saç dökülme tedavisi ilacıymış.
Doğrusu memleketim adına gurur duydum, bu güne kadar hep bir Avrupa’dan gelenleri tercih ederdik ama olay tersine dönmüş. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum.

Tabletle Saç Dökülmesi Tedavisi Avantajları

 • Saça bir şey uygulanmadığı için yağlı ya da ıslak görüntü olmaz
 • Tabletlerin kullanımı spreyden daha pratiktir
 •  Günlük doz bir defada alınabilir
 • Kullanım miktarı nettir (spreyde alan genişse ilaç erken biter)
 • Etkili maddeler kan yoluyla gittiği için etkisinden emin olunur

Dökülme tedavisinde akla gelen son şey ise tabletlerdir. Aslında uygun içerikli tabletler bilimsel spreyler kadar etkili olabilmektedir diğer taraftan bölgesel kullanılan ürüne ek olarak alınması çok daha yüksek düzeyde cevap alınmasını sağlamaktadır.

Saçlar için üretilen tabletler özellikle bölgesel ürün kullanmakla uğraşmak istemeyenler için ciddi çözüm sunmaktadır, bununla birlikte bölgesel ürün kullanımın pek yararlı olmadığı ve daha seyrek görülen kadın tipi dökülmelerde ve kansızlık, guatr gibi hastalıklara bağlı dökülmelerde de etkili olmaktadır.

Türkiye de saç için çok sayıda hap (tablet, kapsül) üretilmektedir bunlar içerik açısından değerlendirildiğinde xpecia tablet çok öne çıkmaktadır. Hem içeriği zengindir hem de içeriğindeki maddeler bakanlığın belirlediği optimum dozlarda dır.

Xpecia yı öne çıkaran üstünlükleri

DHT yi bloke eden saw palmetto en yüksek miktardadır, bunu yaparken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz

Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişleten gingko biloba bulunan az sayıda saç ürününden biridir

Bayanlarda görülen kansızlığa bağlı dökülmede etkili olan demir içerir

Erkeklerde andojenik etkiyi azaltan isoflavon Türkiyede üretilen tek üründür

Saçın yapı taşı olan keratin miktarı muadillerinden 2 kat daha fazla bulunmaktadır.

Kearitinin ön maddesi L-sisitin oranı optimum etki dozundadır.

Extra B7 vitamini almayı gerektirmeyecek düzeyde B7 vitamini (biotin ) vardır.

Çinko miktarı bu gurup ürünlerde kullanılabilecek en yüksek düzeydedir

Pantotenik asit (B5 vitamini) muadillerinden daha fazladır.

Bunların dışında diğer eser element ve maddelerde içermektedir.

Bu kadar çeşitli maddeyi bu kadar doğru oranlarda bulabileceğiniz tek saç tableti xpecia dır.

3 aydan sonra günde tek doz alınabilmesi kullanım rahatlığı ve ekonomi sağlamaktadır

İçerik kalitesinden de anlaşıldığı gibi üretici firmanın işi sadece saçla ilgili sorunların çözümü için ilaç geliştirmektir.

Genel içeriğiyle değerlendirildiğinde bölgesel bir ürün kullanmadan dökülme problemini çözebilecek içerikte bir ürün gibi görünüyor,tercihen 1-2 ay günde 2 tablet sonraki dönemde günde bir tabletle devam etmek yeterli olur. Ek olarak procapil veya minoxidil içeren bir sprey kullanmak elde edilecek sonucu olumlu yönde etkileyebilir. Xpecia propecia gibi hormonları etkilemediği için cinsel sorunlara sebep olmaz.

Xpecia Tablet Yan Etkileri

Bilimsel olarak içeriği değerlendirildiğinde yan etki yapması beklenmez. Erkeklerin takıntı şeklinde saw palmettodan cinsellikle ilgili yan etki korkusu olsa da saw palmetonun günde 1500 mg kullanılması halinde bile cinsellik yan etkisi görülmemiştir. Yani cinsellikle ilgili yan etki olması için sebep yoktur.
Seyrek olarak içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerji görülebilir.

Bilgiler xpecia tabletin içeriğindeki maddelerin bilimsel veriler ışığında değerlendirilmiştir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Sprey Kullanımı

Xpeciaya ek olarak sprey de kullanmanız alacağınız sonucu çok daha iyi düzeylere çıkarır. Ek sprey önerisi olarak hairforte Sprey veya Minoxil Sprey kullanabilirsiniz. Alacağınız olumlu etki yaklaşık aynıdır ancak şu farkları Hairforte Sprey bölgesel olarak DHT yi engellediği için orta ve uzun vadede etkisini kaybetmez bir diğer fak da Minoxil sürekli günde iki defa kullanılması gerekirken Hairforte 3-4 ay sonra günde bir defaya, 6 aydan sonra haftada 3 defaya düşürülebilmektedir )kişisel fikrim haftada 3 defanın yetersiz kalacağı için günde bir defayla devam edilmesidir).

Şampuanların Dökülmeye Etkisi Var mıdır?

Kişisel fikrim şampuanların temizlik ürünü olduüğu ve dökülmeye en küçük etkisinin olmayacağı yönündedir. Burada tabi şunu göz ardı edemeyiz; bit tedavisinde bit şampuanı, yağlı egzama tedavisinde climbazol içeren şampuan kullanılması, kepek sorununda kepeğe etkili şampuan kullanılması son derece mantıklıdır çünkü bunlar bir tür deri hastalığıdır ve şampuandan etkilenir. Bunlarda çözüm için şampuan kullanmak ne kadar mantıklıysa dökülmenin tedavisinde şampuan kullanmak o kadar mantıksızdır.

Saça uygulandıktan dakikalar sonra saçtan uzaklaştırılan bir ürünün yani şampuanın etkisi olması beklenmemelidir.

Saçkıran Tedavisinde Xpecia Tablet Kullanılır mı?

Kullanılabilir sakıncası olmaz ama saçkırana fayda etmesi de beklenmez. Dökülmenin bir türü olsa da saçkıran genetik dökülmeden çok farklıdır ve tedavisi de çok farklıdır. Saçkıran tabletle tedavi edilmez, en etkili ilacı squarik asit di butil ester adlı maddedir. Bu maddenin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.

Kadın Saç Dökülmesinde Xpecia Kullanılır mı?

Kadınlarda dökülmelerin yarısı erkek tipidir, diğer yarısı ise kadın tipi dökülmedir. Dökülmenin tipi tespit edilip ona göre ilaç seçilmelidir. Kadın tipi dökülmede Xpecia Kadın formu kullanılmalı, erkek tipi dökülme varsa erkek formu kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Ekimde nakledilen saçlar bir süre beslenme zorluğu çekerler bu dönemde kökleirn beslenmesini artırmak için damar genişletici kullanılması doğru ve bilimsel bir yaklaşımdır. Yenilikleri yakından izleyen saç ekim merkezleri eskiden kökün daha iyi beslenmesini sağlamak için içeriğinde Tebokan Tablet adlı içeriğinde ginkgo biloba içeren Alzheimer (bunama) ilacı verirlerdi. Tebokan yani ginkgo biloba beyin damarlarını da genişletir böylece unutkanlık azalır.
Xpecianın üretilip piyasaya verilmesiyle saç ekimi merkezleri Tebokan yerine Xpecia önermeye başladılar. Burada tebokana yani ginkgo bilobaya ek olarak saçla ilgili vitaminler, elementler, saçın yapım maddesi olan amino asitleri olması önemli tercih sebepleriydi.
Türkiyedeki bir çok saç ekim merkezi önermektedir.

Hamilelikte Xpecia Kullanılır mı?

Hamilelikte hayati önemi olan tedavi edici ilaçlar dışında ilaç kullanılmaması önerilir. Saçlarda dökülme hayati önemi olmayan bir sorun olduğu için hamilelik döneminde bu gurup ilac kullanımı önerilmez.
Erkek formu ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Xpecia” Yazısında 1.786 Yorum

 1. cevdet says:

  Hocam bir yorumunuzda xpecia tepe bölgesini engelller ama önlerde yetersiz kalabilir demişssiniz her iki bölgede DHT ye bağlı degilmi neden yetersiz kalıyor teşekkur ederim..
  Dr. Muharrem Kaya
  Evet ,şşaak böölgesi ilk dökülen bölgedir,genellikle saç dökülmesinden pek bahsedilmmez,ama tepe bölgesi açılmaya başlayınca genetik dökülme olduğu anlaşılır.ilk dökülen alan da firozzis başladdığı için tedaviye daha zor cevap verir,bu nedele kombine ürün kullaanmak gerekir.

 2. ali says:

  Hocam , son bi kaç aydır dökülen seyrelen yerlerden bu tablet tekrar eski haline (sıklaşma) getirir mi ben sıkıntılı zamanlar geçirdim ondan oldugunu düşünüyorum genetik dökülmeden ayırt ederek bu ürünü yüz güldurücu sonuç almam icin maksimun ne kadar kullanmam gerek spreyi bazı nedenlerden dolayı bıraktım hocam çook teşekkür ederim …
  Dr. Muharrem kaya
  Eski haline yaklaşmasını sağlar.bu arada kesin sorun ne ise onu kesinlikle çözmeniz gerekir.eğee genetik dökülme değilse istediğiniz sonucu alana kadar kullanır sonra bırakırsınız.bu 3 ay da olabilir 1 yılda

 3. fedai says:

  Merhaba ,hocam benim saçlarımın şakak bölgesinden yan tarafı arkaya doğru şekil veriyorum 2 dakka sonra saç çöküyor ve seyreklik var bu ne demek oluyor hocam hangi tip dökülme ve ne önerirsiniz saygılarımla teşekkür ederim..
  Dr. Muharrem kaya
  Genetik dökülme olabilir,yine de bir dermatologa görünmelisin

 4. Deniz says:

  Hocam ben hairfortu sadece sakak bolgeme kullaniyordum zaten. Sadbeyi de sakaklarımda kullanacam. Ikisini ayni anda mi kullanayim, ayri zamanlarda mi yoksa hairfortu birakayim mi?
  Dr. Muharrem Kaya
  4 saat arayla uygulayabilirsin.

 5. Deniz says:

  Hocam sadbenin kullanımı nasil peki. Bir de sackiran tedavisi icin kullqnılan bir losyon erkek tipi dokulmede ise yarayacak mi?
  Dr.muharrem kaya
  Yine günde iki defa.sadece şakak bölgesine uygula.kıl kökünün savunma mekanizmalarını güçlendirdiği için,cevap alınamayan bölgelerde kıl gelişimini uyarıyor

 6. Deniz says:

  Hocam 3 senedir xpecia hairforte günde iki doz eksiltmeden kullaniyorum ama şakaklarim biraz daha açılmaya başladi.. varmidir bir öneriniz bunu icin. Etkinliğimi azaldi ilaclarin acaba.
  Dr. Muharrem Kaya
  Şakaklar genellikle tedaviye zor cevap alınabilen bölgedir.bu bölge de ek olarak sadbe losyon kullanabilirsiniz

 7. Kadir says:

  Merhaba hocam size 2 sorum olucaktı cevaplarsanız sevinirim.
  1.Saç eğer DHT ye duyarlıysa ve masturbasyon yapma ihtiyacı duyulursa bu DHT nin dahada yükselmesine neden olur mu?
  2.Bir yıldan uzun suredir gunluk 5 mg biotin kullanıyorum uzun süreli biotin kullanımı vücudun biotinden yoksun olmasına sebep olur mu? Olursa ara vermelimiyim yoksa dozu duşürmelimiyim tesekkür ederim..
  Dr. Muharrem Kaya
  Hayır neden olmaz.
  Hayır, Uzun süreli biotin kullanımı biotin yoksunluğunaneden olmaz, suda çözünen vitamindir, vücuttan fazlası idrarla atılır

 8. Deniz says:

  Hocam saç dökülme seviyemizi ölçtürebiliyor muyuz? Saç dökülme hızı, kelleşmenin ne zaman olacağının tahmini vs.
  Dr. Muharrem Kaya
  Böyle bir uygulama yok. Aileniz de saçı dökülmüş olanların saç kaybını hangi yaşlarda yaşadıklarını araştırın

 9. Mert says:

  Hocam xpecia tableti genetik dokulmem yok ama haricen kullanabilir miyim egzamadan sacimda dokulme oluyor etkisi kalici olur mu.
  Dr. Muharrem Kaya
  Xperia tableti saçınızı korumak ve kalitesini artırmak için kullanabilirsiniz ama egzamayı mutlaka tedavi etmelisiniz. Egzama tedavisi için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 10. Cemal says:

  Hocam Finasterid DHT yi bloke ediyor yani erkek tipi dökülmenin nedenini bloke ediyor neden yeterli değil ?
  Dr. Muharrem kaya
  Tüm DHT bloke edilemez, Bu nedenle desteklemek gerekir

kadal