Yağ bezeleri (lipom) deri altındaki yağlı dokunun olduğu her bölgede çıkabilen iyi huylu bir tür tümörlerdir. Kötü huylu olup ta lipoma benzeyen liposarkom diye bir başka hastalık vardır ancak çok seyrek rastlanan bir hastalıktır.

Yağ Bezeleri Nerede Olur
yağ bezeleri resimleriVücudun avuç içi, ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerinde oluşabilir. Kafa derisinde görülen beze değil kisttir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır. Kapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir, kapsülü zar yapısındadır bezenin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır. Tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Göz çevresindeki kolesterol birikimleridir ve beze gibi değildir. Yine farklı bir yapı olan abartılı sivilcelerden sonra tabanda kistler olabilmektedir, bunlada beze yapısında değil kist yapısındadır, yani kist içeriği nebati margarin gibi parmakla sürülerek yayılabilir.

Vücuttaki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer
Tedavisi cerrahidir. Geride kalan iz yapılan cerrahinin kalitesi önemlidir. Genellikle kitlenin büyüklüğünün 1/3 kadar yeri kesmek yeterli olmaktadır ve bu şekilde çok az bir izle tedavi yapılabilir. Lipsuction denilen göbek ve basen yağlarını emerek alma tekniği lipom tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla yağlar emdirilerek çıkarılır ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir. Cerrahi yöntemde kapsülün çıkarıldığından emin olunduğu için başarı şansı % 100 ler düzeyindedir. Başka yerlerden çıksa da alınan tekrar oluşmaz. Ancak başka bölgelerde başkaları çıkabilir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri
Aslında bunlar da kafa derisindeki gibi beze değil kist yapısındadır. Küçük küçük noktacıklar şeklindedir, genellikle çok kabrık olmazlar. Büyük olmadıkları için cerrahi olarak çıkarılmaları zordur. En pratik çözüm bir yerinden patlatarak içini boşaltmaktır. Boşaltılınca o anda kaybolur ama kapsülü çıkarlmadığı için tekrar etme ihtimali çok yüksektir. Nokta gibi çok küçük olanlar radyo frekansla tedavi edilebilir. Radyo frekans dokunuldu anda yağlar eriyip kaybolur.

Yağ Bezesi Patlatma
Özellikle vücutta görülenlerden kist yapısında olanlar sıkılarak boşaltılabilir. Çok büyük değilse bunu yapmak zor olmaz. Sivilce sıkar gibi yanlardan bastırılarak içerik boşaltılabilir. Boşaltacak delik yoksa steril iğne ile delinerek o delikten boşaltılabilir. Her halükarda kistin içini dolduran hücre salgı yapmaya devam edeceği için yüzde yüz tekrarlar ama tekrar tekrar sıkamta sakınca olmaz.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağ Bezeleri” Yazısında 4 Yorum

 1. Şeydagül Özdemir says:

  Merhaba,
  Boyunaltında yağ bezesi var.Onkolojide riskleri çok alt dudağı tutan sinirlerin geçtiği yerde dediler.Korkudan bir daha gitmedim.Alınabilir mi?
  Saygılar
  Dr.Muharrem Kaya
  alınabilir.uygun uzmana görünün

 2. Burak says:

  Merhaba yumurta büyüklüğünde kemer takma hizasında belimde lipom var. Bel ağrısı oluyor özellikle sabahları oluyor lipomdan mı acaba? Hangi doktora aldirmaliyim? Ayrıca bölgesi itibariyle aldırmamın bir riski var mıdır? Teşekkürler, iyi çalışmalar…
  Dr Muharrem Kaya
  genel cerrahiye aldırabilirsin

 3. sorgucu says:

  Vucudumda ceviz ve findik buyuklugunde 100 kadar yag bezesi var tamami ameliyatla alinabilir mi?Tesekur ederim
  Dr.Muharrem KAYA
  alınabilir

 4. Berke says:

  penisimde nohut büyüklüğü kadar yağ bezesi veya sivilce var yaklaşık 4-5 aydır duruyor nolur bir çözüm önerin
  Dr. Muharrem KAYA
  Yağ bezenizi aldırmanız gerekir.

kadal