Yağ bezleri (lipom- beze) ciltaltında destek dokusu olan yağlı dokuyu oluşturan tabakadaki hücrelerden biri veya birkaçının çok fazla çalışması sonucu yağ birikmesi durumudur. Nerdeyse tamamı iyi huyludur binde bir oranında görülen yağ dokusunun kötü huylu tümörlerine liposarkom denir.

Avuç içi ve ayak tabanı dışında vücudun her yerinde görülebilir. En sık görüldüğü yerler kol, bacak ve karın bölgesidir. Bir tane olabildiği gibi onlarca olabilir. Cildin altında hareket ettirilebilen yuvarlak yada yumurta şeklinde ağrısız şişlikler olarak karşımıza çıkar. Kapsüllü olduğu için etrafa yayılmaz ve % 100 e yakın başarıyla çıkarılabilir. Kötü huylu olan liposarkom daha şekilsizdir ve yerinden oynatılamaz.

Yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır.

Tedavisi cerrahidir. Cilt kesilerek bezeye ulaşılır kapsülüyle birlikte çıkarılır. Kapsülüyle bir bütün olarak çıkarılmaması durumunda tekrar oluşabilir. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken durum olabilecek en küçük şekilde cildi keserek çıkarmaktır. Burda tecrübe çok önemli yer tutar. Örneğin 3 cm çapında bir yağ bezi 3-4 cm lik cildi keserek çıkarılabilir ancak bu konuda tecrübeli bir cerrah 3 cm çapındaki bir bezeyi 1.5 cm cildi keserek çıkarır bu sayede oluşacak iz miktarı yarızından az olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer durumsa doku çıkarma işlemi bittikten sonra kesilen yerin nasıl dikileceğidir. Sıradan bir teknikle dikiş atıldığında balık kılçığı gibi çirkin bir iz kalırken estetik dikişte denilen gizli dikişlerle kapatılırsa ince bir çizgi şeklinde iz kalırkı ciddi görsel farklılık oluşur.

Lipsuction denilen yağı emme tekniğiylede lipom tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla beze emdirilerek çıkarılır.Bu yöntemin en önemli dezavantajı kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir.

Vücutta beze farkedildiğinde hemen çıkarttırılmalıdır çünkü 2 cm lik bir beze 1 cm kesiyle çıkarılırken 4 c.m lik bezeyi çıkarmak için 2 c.m kesmek gerekirki bu kalacak iz miktarını büyütmüş olur.

Yağ Kisti
Cebace kist te denir kafa derisinde olanlar bu guruba girer. Beze şeklinde olanların içeriği koyunların kuyrundaki yağa benzer ancak kist şeklinde olanlar bitkisel katı yağlar gibidir sürülebilir şekildedir. Tedavileri arasında fark olmamakla birlikte iki farklı hastalıktır.

SGK nız varsa uygun fiyat ve teknikle yağ bezesi tedavinizi idea klinik’te yaptırabilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
http://www.yagbezesitedavisi.com/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağ bezesi” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.