Vücudun her yerinde görülebilen bir tür yağdan oluşan dokusu birikintisidir. İyi huyludur. Avuç içi,ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerde oluşabilir.Kafa derisinde görülen bez değil yağ kistidir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır. Kapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir, kapsülü zar yapısındadır bezenin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır. Tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Cilt bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan alınır.sırtta yağ bezesi

Beze Nedenleri

Yağ bezelerinin fazla çalışması ile izah etmeye çalışan olsa da bu tamamen bünyeden kaynaklanan bir durumdur ve kişinin genetik kodlarıyla ilgilidir. Kistlerde yağın aktığı kanalın tıkanması sebep olur ancak bezelerde böyle bir şey söz konusu değildir, gelişim deformasyonudur.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır

vücutta yağ bezesiTek tedavi yöntemi cerrahidir, ilaçlarla, kremlerle yada lipoliz gibi uygulamalarla hiçbir şekilde yok edilemez. Ameliyatla kapsülüyle birlikte alınması gerekir, liposuction denilen yöntemle alınmaya çalışılsa da kapsül net çıkmayacağı için tekrar ihtimali yüksektir ve liposuctionla bezeyi almak ta bir tür ameliyattır.

Bu konuda tecrübeli olmayan bir cerrah 5 cm lik bir yağ bezi için cildi 5 cm keser oysa tecrübeli bir cerrah 5 cm lik bir bezeyi 2 cm gibi küçük bir kesikle çıkarabilir.

Bunun ne önemi var derseniz aynı yöntemle tedavi edilmesine rağmen gereksiz yere büyük kesik yapılırsa 2-3 kat daha büyük bir iz kalır. Ameliyata karar vermeden önce doktorunuzun bu konudaki yaklaşımını öğrenmeniz daha az izle kurtulmanızı sağlayabilir. vücutta yağ bezesi nasıl alınırOluşumu çıkarmak için kesilen yer mutlaka gizli dikişlerle kapatılmalıdır yoksa kalacak iz balık kılçığı görünümünde ve son derece çirkin olur, yine bu konuda da doktorunuzdan bilgi almalısınız çünkü estetik için yapılan bir işlemin daha çirkin biz iz bırakması yıllarca sinirinizi bozabilir.

Ameliyat sonrası genellikle hiçbir sorun yaşanmaz. Dikişler gizli konulduğunda ertesi gün banyo yapılabilir ve yara bakımı, pansuman gerekmez.

 

çok sayıda yağ bezesi

Bezeler Alınmazsa Ne olur
Bezenin yeri hayati önemi olan bir organ civarında değilse, mesela göğsün yanı gibi önemli bir noktada değilse çok önemli bir sorun yaşanmaz. Ama asıl unutulmaması gereken şeyler
Kitle çıkarılmadıkça iyi huylu mu kötü huylu mu anlaşılamaz
Kendi haline iyileşmez
İlaçla tedavisi yoktur;
Büyüme potansiyeli vardır, giderek büyüyebilir.

Yağ Bezesi Tekrarlar mı?
Hayır alınan kitle kapsülü ile birlikte alındığında aynı noktada tekrar olmaz ama vücudun başka yerinden çıkmasını da engellemez. Yenileri her zaman çıkabilir. Yenilerinin çıkması var olanların alınması ile ilgili değildir zaten çıkacak olanlardır.

Yağ bezesi ameliyatı fiyatı için https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağ bezesi nasıl alınır” Yazısında Yorum Yok

badak