Yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatit saçlı derinin en çok şikayete sebep olan hastalığıdır. Saçlı deride kızarıklık, büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı, ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar. Hastaların % 60 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar tespit edilir % 40 kadarında net bir sebep bulunamaz. Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar var mı diye araştırma yapılmadan ilaç ve şampuanlardan biri verilir.

Yağlı Egzama İçin Şampuan

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol, ketokonazol vs) bulunmalıdır, ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır. Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.
http://www.yagliegzama.com/ için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu temizleyici özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir, haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

seboreik dermatit için şampuanlar
Seboreik dermatit için şampuanınınızı seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyum sülfit (pis kokuludur) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kalitede olmalıdır.

Seboreik dermatit tedavisi, ağır olgularda sadece şampuan tek başına yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünler ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir. Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.

yağlı egzama şampuanı

Seboreik dermatit için şampuan seçerken içeriğinde etkinliği kanıtlanmış ürünler yanı sıra günlük kullanıma uygun kaliteli bir şampuanın içeriğine de sahip olmalıdır. Konazol, fungoral gibi şampuanlar ancak haftada 2 defa kullanılabilirken ve saçı ciddi ölçüde kuruturken seboderm gibi şampuanlar günlük kullanıma uygun içerikleri sayesinde her gün kullanılabilir. Diğer şampuanlar gibi saçı kurutmadan tedavi edilmesini sağlar.

Yağlı Egzama İçin Günlük Şampuan Önerisi

Bu hastalıkta en önemli sorun hastalığın tekrarlama eğiliminin yüksek olmasıdır. tekrarını engellemek için günlük kullanıma uygun şampuanlar normal şampuan gibi kullanılabilir, böylece tekrarı engellenir. Bu konuda tercih edilebilecek şampuanlardan en bilineni seboderm şampuanı araştırılabilir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağlı egzama için şampuan” Yazısında Yorum Yok

sapi