Yağlı egzama en sık kafa derisi olmak üzere vücudun yağlı her yerinde görülebilen bir hastalıktır. Genellikle saçlı deride aşırı yağlanma, kaşıntı ve yoğun kepek eşlik eder. Seboreik dermatit, sebore olarak ta adlandırılır. Kafa derisi, sakal bölgesi, kaşların olduğu alanlar dışında vücutta en sık görüldüğü yer burun yan ve üstleri,kulak kanalı,meme ve koltuk altlarıdır.
Bu konuda daha çok saçlı derideki yani kafadaki yağlı egzama tedavisi ile ilgili bilgiler aktarılmıştır benzer olsa da diğer bölgelerdeki hastalık tedavileri farklılık arz etmektedir.konusu ele alınmıştır.
Bütün hastalıklar gibi burada da sebebe yönelik tedavi yapılmalıdır bilindiği üzere yağlı egzamanın bilinen en yaygın sebebi mantarlardır hastalığa sebep olan mantarları öldürücü madde içeren solüsyon ve şampuanlar yüksek başarıyla kullanılmaktadır.Solusyonlarda mantar öldürücü yanı sıra cildi rahatlatıcı da olmalıdır.
Kortizon içeren ilaçlar uzun süre kullanılamaz yoksa daha ciddi bir sorun olan cilt incelmesi ve saç dökülmesi eklenebilir.
Şampuan olarak climbazol içeren şampuanlar seboreikdermaittin tedavisi ve tekrarının engellenmesi yönünde en etkili şampuanlardır ve şampuan alırken içeriğinde % 1 climbazololduuna dikkat edilmelidir. Solusyonlar arasında ise en etkili olan ve yan etki yapmayan madde TTO dur TTO içeren solüsyonlarla % 100 yakın başarı elde edilebilir.
Sonuç olarak;
Seboreik dermatitiniz varsa bundan kurtulacağınıza inanmalı ve doğru tedaviyi düzenli uygulamalısınız.Bunun için haftada 1-3 defa dermoTTO solüsyon yanı sıra climbazol içeren şampuanlardan birini kullnabilirsiniz. Bu gurup şampuanlar günlük kullanıma da uygundur ancak haftada 2-3 defa kullanmanız yeterli olur diğer günler dilediğiniz şampuanı kullanabilirsiniz. Doğru tedavi ve doğru idame tedaviyle yağlı egzamandan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Ketoral , zetion gibi şampuanlar haftada 2 defadan fazla kullanılmamalıdır.

yağlı egzama ilaç

yağlı egzama ilaçları

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağlı egzama ilaç” Yazısında Yorum Yok

tikus