Yağlı egzamanın saçı dökebileceği görüşü hakimdir ancak buna karşın dökmeyeceği görüşünde olanlar da vardır, bu görüşün temelinde yağlı egzama olmadan da saçın döküldüğü iddia edilmektedir.

Saç dökülmesi sebepleri araştırıldığında ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani dökülmelerdir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin yani yağlı egzamanın saçı döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayet ederler.

Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı egzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Yağlı egzama nasıl saç döker;

Hastalığın kendisi kökü zedeleyebilir

Çok kaşındığından kaşımak saça zarar verebilir

Aşırı yağlanma ve kepek saçı dökebilir

Aşırı yağ saça zarar verebilir.

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir ve mikroplar kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Tedavide kullanılan ilaçların yan etkisiyle saç dökülebilir; kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye (atrofi) sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa deri çok inceldiğinden saçlar beslenemez ve dökülür.

Kortizonlu ilaçlar yerine dermotto gibi bitkisel kaynaklı kortizon içeren ürün kullanımıyla yaklaşık aynı sonuç alınırken yan etki yaşanmaz. Mantar olma ihtimali çok yüksek olduğundan seboreik dermatit tedavisi için geliştirilmiş % 1 climbazol içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

Özetle;

Yağlı egzama saçı dökebilir, egzama tedavi edildiğinde saçlar büyük oranda geri çıkar, ek olarak saç dökülmesine yönelik ilaçlarda alınırsa başarı daha da yükselir.

yağlı egzama saçı dökermi

yağlı egzama saç

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yağlı egzama saç dökülmesi” Yazısında 1 Yorum

  1. ahmey says:

    saçlarım saçkıran şeklinde döküldü ve çok yaglandı. yağlı egzeman sackıarn seklinde dökülmellere neden olurmu
    Dr Muharrem KAYA
    Hayır ikisi farklı hastalık ama ikisi aynı kişide olabilir

siput