Yumurtalık kisti kadınlardaki erkek tipi saç dökülmelerinin en sık sebebi olarak teşhis edilir. Yumurtalık kistleri genç ve orta yaş kadınlarda en sık görülen hormon dengesi bozulması sebebidir. Yumurtalıklarda yumurtalar olgunlaşırken ve sonraki süreçte çeşitli hormonlar salgılar ve salgılatır. Kist veya kistler ( poli kistik over yada diğer adıyla PKO ) olduğunda salgılanan hormonlar farklılaşabilir. Normalde östrojen denilen kadınlık hormonu salgılanırken kist oluşması durumunda bu kadınlık hormonu dışında erkeklik hormonu testosteron da salgılanır. Salgılanan bu erkeklik hormonu kadında erkek tipi dökülme ( bu dökülme tipinde şakaklarda açılma, tepe ve üst kısımlarda seyrelme varken ensede saç kaybı olmaz) ortaya çıkar, buna ek olarak kadında sakal bıyık çıkması, vücut kıllarında artış, adet düzensizliği gibi sorunlarda eklenebilir. Kadın tipi dökülmeleri bundan farklıdır, kafanın her yerinden yaklaşık aynı oranda dökülme vardır yani tüm kafada seyrelme olur.

yumurtalık kisti saçı dökermi
Yumurtalık kistine bağlı saç dökülmesi tedavisi;
İki şekilde yaklaşılmalıdır
Asıl sorun olan yumurtalık kistlerinin tedavisi
Saç dökülmesinin önlenmesi ve dökülenlerin geri kazanılması için ilaç kullanımı
– PKO tedavisi jinekoloji uzmanınca teşhis ve tedavi edilir, tedavide öncelikle çeşitli ilaçlar kullanılır, bunların en bilineni diana 35 tir ancak farklı ilaçlar da kullanılır. İlaçlara cevap alınamadığında ameliyatla tedavi planlanır. Yumurtalık kistine bağlı saç dökülmesi durabilir ancak daha önce dökülmeler geri çıkmayabilir. POK tedavisi başlanırken saç dökülmesi için de tedavi başlanmalıdır.
– Saç dökülmesine yönelik tedavi;Normalde kadın tipi dökülmeler farklı şekilde tedavi edilir yumurtalık kistinden olan saç dökülmeleri erkek tipi saç dökülmesi gibi tedavi edilir. Tedavide procapil % 2 değil % 3 olan kullanılmalıdır. Tablet şeklindeki ilaçlardan erkek tipi olanlar tercih edilmelidir. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi yapılacakken kesinlikle hamile olunmamalı ve kalınmamalıdır, hamilelik ihtimali varsa başlanmamalıdır.
Yumurtalık kistine bağlı dökülen saç geri çıkar mı ?Tedaviye erken başlanırsa dökülenlerin tamama yakını geri çıkar ve dökülme durur, yumurtalıktaki kistler tedavi edilirse dökülme yeniden başlamaz. Erken dönemde başlanan diana benzeri hormon ilaçları dökülmeyi durdurabilir ancak doktor kontrolünde alınmalıdır.

yumurtalık kisti saç dökülmesi

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yumurtalık kisti saç dökülmesi yaparmı” Yazısında Yorum Yok

naga