Yüzdeki kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik bir sorundur. Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Fasial telenjektazi denir. Oluşumunda bir çok sebep sayılmaktadır.

Yüzde kılcal damar çatlamsının sebepleri

En sık sebep güneş ışınlarıdır

Güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Aşırı sıcak

Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm

Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir. Farklı bir yapısı vardır. Çok seyrek görülür bu sebeple yüzünüzdeki kılcallar sizi bu anlamda tedirgin etmesin.

Siroz

Kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir. Kronik alkolizm ile aynı sebeplerle olması beklenir.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisi

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez.Aspirinin bacaktaki kılcal damarların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur.Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi üç şekilde yapılabilir

Radyo frekansla tedavi

Kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir.Cihar damara dokunduğu anda o damar sonsuza kadar yok olur.RF ile tedavi edilen kılcal damar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir.Uygulama hafif bir acı verir.

Lazerle tedavi

Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan bir yöntemdir, damar ışıkla ısınır ve yanar, seanslar halinde uygulanır. Damar içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir. Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Silgi Lazer

Exotherme lazer de denir. Yeni bir teknolojidir. Az sayıda klinikte bulunmaktadır. Işık tutulduğu anca o bölgedeki damar yok olur. Lazerin ucuna terleştirilmiş kamera sayesinde gelişmeleri hasta anlık olarak izleyebilir. Neredeyse ancak anlaşılabilecek bir acı olur. 2-3 seansta tüm varisler yok edilebilmektedir.

Mikro Skleroterapi

İlaçla yok etme işlemidir. Çok ince iğne yardımıyla ilac damarın içineverilir. Damarın saniyeler içinde yok olduğu görlür. Tecrübeli ellerde çok mükemmel sonuçlar alınabilir.

Yüzde Kırmızılık

Roza veya doğru yazılımıyla roscea denir. Aslında temeldeki sorun yine kılcal damarların genişlemesidir ancak burada o kadar yaygındır ki damarlar algılanamaz, kırmızı bir alan olarak görünür. En etkili tedavisi lazerdir.

Ayrıntılı bilgi için konunun alındığı www.ideaklinik.com ye bakabilirsiniz.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yüzde kılcal damar çatlaması” Yazısında 15 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba. Yüzümde kılcal damar sorunum yoktu fakat bir yıldır sol yanağımda; karıncalanma, deri altında sanki bir şey yürüyormuş hissi ile başladı ve zamanla damarlar belirginleşti. Damar çatlaması olmuş ve çatlayan damar çevresini hızla çatlatmaya devam ediyor sanırım ve bunu anbean (hergün) hissediyorum. Beyin mr’ı çektirdim, nöroloji, beyin cerrahisi, dahiliye ve dermatoloji’ye göründüm ama hiç biri doğru teşhisi ve tedaviyi bulamadı. Beyin cerrahının biri nevralji dedi ama bu durum damarlı görüntüyü açıklamıyor. Öncelikle derimin altında bişi yürüyormuş hissinden kurtulmak istiyorum. Artık hangi doktora gitmem gerektiğini bilemez oldum. Ne önerirsiniz, bu durumu nasıl durdurabilirim? Teşekkürler, iyi çalışmalar.
  Dr.Muharrem Kaya
  kalp ve damar cerrahisine görünmelisin

  • Anonim says:

   Yazmayı unutmuşum, “Kalp ve Damar” yüzdeki damarlara bu bölüm bakmıyor diyerek geri çevirmişti beni. Belki kendimi doğru ifade edememişimdir umuduyla yarına tekrar bir randevu aldım. Aynı tutumla karşılaşırsam sizi tekrar rahatsız ederim. Teşekkürler.
   Dr.Muharrem Kaya
   özel kliniklerde damar cerrahları tedavi ediyor

 2. meryem says:

  merhabalar…. 27 yaşındayım,benim çocukluğumdan beri yanaklarımda kırmızılık var, bunun rozasea olduğunu sonradçatlaması var. lazer yaptırmak için kan tahlili yaptırdım, cildim çok hassasan öğrendim, bunun dışında 2 yıldır yüzümde çok ince kılcalndamar olduğu için önermediler. sizce lazer yaptırmalımıyım. başka hangi tedaviyle geçer. teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  Exotherme lazer var onu araştırın, silgi lazer de deniyor

 3. Hocam benim burun kenarları ve yanak bölgelerinde ciddi kızarıklıklar var pullanma olmuştu deri döküldükten sonra yüzüm hep kırmızı bir halde. Önerebileceğiniz temizlenme jeli ve krem var mıdır. Kılcal damarları baskılamak için ne yapabilirim. Teşekkürler.
  Dr Muharrem KAYA
  Fondöten ile kamufle edebilirsiniz başka türlü baskılayamazsınız. Birde radyo frekans veya lazerle tedavi edilir

 4. eslem says:

  Hocam merhaba ben yuzumu agda yaptirmistim ve baya bi kizarmisti.gecmeyince doktora gittm kilcal damar catlami olmis dedi auriderm yazdi ama bu arada damar gozukmuyor sadece kizarti var ben auridermi belki 15 20 gun kullanmisimdr tam hatirlamiyorum ama gecmedi kizariklik 4 sene gecti hala var kizariklik sonunce mor gbi.oluyor onun disinda hep kizarik ve ciddi.manada cildim.hassaslasti
  Dr Muharrem Kaya
  Lazerle tedavi edilebiliyor bir araştırın

 5. hocam yanaklarımda iki sivilce çıktı diye doktor dermatop krem ve fitokrem verdi. bu ilaçları kullandığımdan beri kızarıklık var. kortizonlu krem diye kılcal damarlar çatlamış olabilir mi. yüzüme bakınca yüzeyde hiç damar yok ama sadece kızarık. teşekkür ederim saygılar
  Dr Muharrem Kaya
  kortizon içeren kremler cildi inceltir ve damarlar belirgin hale gelir.uzun süreli kullanılmamalı

 6. muharrem kargalı says:

  iyi çalışmalar hocam burnumun üzerinden kılcal damar oluşumu var. edremitte gittiğim bir cilt uzmanı krio müdahalesi gerektiğini söyledi. sizlerin uzmanlık alanına girer mi? TEŞEKKÜRLER
  Dr.Muharrem KAYA
  laser yada RF ile tedavi ettirmelisiniz.

 7. Haktan says:

  iyi günler hocam 19 yaşındayım yüz kızarıklığı şikayetim var 4-5 yıldır fena halde canımı sıkıyor lazer tedavisini önerirmisiniz kesin çözüm mü iz falan kalıyor mu birde açık tenliyim yanaklar hep kızarık sakal çıkmasını geciktirir mi
  Dr Muharrem Kaya
  iyi bir merkezde yaptırırsan tedavini iz kalmaz

  • hocam iz kalmadan kızarıklıklardan kurtulacağım önerdiğiniz bir yer var mı
   Dr.Muharrem Kaya
   Radyo frekans ta iz kalmaz, Idea klinikle görüşün

   • Haktan says:

    hocam kusura bakmazsanız son bir soru soracam lazer tedavisi olmaya sıcak bakıyorum lazer tedavisinde de iz kalmaz değil mi
    Dr.Muharrem Kaya
    Kullanılacak lazere göre değişir ama genelde kalmaz

    • Haktan says:

     hocam olacağım kişi bunları kullanıyormuş 585 nm Pulse Dye Laser (PDL)
     1064 nm Nd-Yag laser
     550 nm cut-off filtreli yoğun ışık kaynağı (IPL) inşallah iz kalmaz tek korkum o
     Dr.Muharrem Kaya
     hekim uyguluyorsa sorun olacağını sanmam ama sonrası güneş ışınlarından korunmalısın

     • Haktan says:

      hocam olacağım kişi uzman doktor şerafettin saraçoğlu hakkında bilginiz var mı çok saolaun Allah razı olsun sizden
      Dr.Muharrem Kaya
      sizin de bilebileceğiniz kadar 🙂

 8. Rf ile yüz bölgesindeki kılcal damarları yaktırdım fakat kızarıklık izleri geçmiyor bepanthen plus,fıto krem ve madecassol krem kullandım ama hala geçmedi ne onerırsınız acil lütfen
  Dr.Muharrem KAYA
  izlerin geçmesi sizin yara iyileşme hızınızla ilgili.bu arada güneş koruyucu kullanmanızı öneririm

 9. Anonim says:

  LAZER OLDUM IZ KALDI
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  ne kadar zaman geçtiği önemli

 10. arif şan says:

  benim yüzümde kendimi bildim bileli kılcar damar çatlakları var.ilk zamanlar şu anki kadar yoğun ve belirgin değillerdi varkat son 3 yıldır.çogalmayla birlikte daha fazla belirgin olmaya başladılar.çok rahatsızlık verici bişi olmaya başladı.tedavi olmak istiyorum.daha önce tedavi olan varsa olum lu yada olumsuz ne sonuç aldıysa mail adresim yazılı cvp larsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

ikan