Yüzdeki kılcal damarların görünecek kadar kalınlaşıp belirgin hale gelmesi sonucu ortaya çıkan estetik bir sorundur. Ciddi bir hastalık değildir daha çok görüntü olarak kişiyi rahatsız eder, kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olur. Fasial telenjektazi denir. Oluşumunda bir çok sebep sayılmaktadır.

Yüzde kılcal damar çatlamsının sebepleri

En sık sebep güneş ışınlarıdır

Güneşin zararlı ışınlarından dokuyu korumak için vücut bölgedeki kılcal damarları genişleterek daha az zararlı ışın girmesini sağlar.

Aşırı sıcak

Özellikle pide fırınında çalışanlarda bu sebeple ortaya çıkar.Cildi fırındaki ateşle yanmaktan korunmak amacıyla cildi soğutmak için damarları genişletir.

Kronik alkolizm

Orta yaş üstü fazla alkol tüketen erkeklerde görülür sebebi net değildir. Farklı bir yapısı vardır. Çok seyrek görülür bu sebeple yüzünüzdeki kılcallar sizi bu anlamda tedirgin etmesin.

Siroz

Kronik bir karaciğer hastalığı belirtileri olarak ortaya çıkar net izah edilememiştir. Kronik alkolizm ile aynı sebeplerle olması beklenir.

Kılcal damar çatlamalarının tedavisi

Uyanıkların ürettiği bitkisel ürünler yada kozmetik sektörünün ürettiği krem gibi şeyle bunların düzelmesinde hiçbir etki yapmaz ve aldatmadan öteye geçemez.Aspirinin bacaktaki kılcal damarların yenisini engelleyebileceği şeklinde görüşler olsa da bunu destekleyen bilimsel çalışma yoktur.Bunun dışında tedavi amaçlı kullanılan ilaç yoktur.

Gerçek tedavisi üç şekilde yapılabilir

Radyo frekansla tedavi

Kıldan daha ince iğne ile damara girilir ve radyo enerjisi verilir.Cihar damara dokunduğu anda o damar sonsuza kadar yok olur.RF ile tedavi edilen kılcal damar çürümüş dişin çekilmesi gibi etki eder ve bir daha o damar olmaz ama nasıl dişin çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmuyorsa benzer şekilde yeni kılcallar çıkabilir yada çıkmayabilir.Uygulama hafif bir acı verir.

Lazerle tedavi

Damarın daha koyu renkli olması üzerinden etkili olan bir yöntemdir, damar ışıkla ısınır ve yanar, seanslar halinde uygulanır. Damar içindeki akım hızına bağlı olarak 3-8 seans gerekebilir. Biraz ağrı olur azaltmak için lazer soğuk jelle uygulanır.

Silgi Lazer

Exotherme lazer de denir. Yeni bir teknolojidir. Az sayıda klinikte bulunmaktadır. Işık tutulduğu anca o bölgedeki damar yok olur. Lazerin ucuna terleştirilmiş kamera sayesinde gelişmeleri hasta anlık olarak izleyebilir. Neredeyse ancak anlaşılabilecek bir acı olur. 2-3 seansta tüm varisler yok edilebilmektedir.

Mikro Skleroterapi

İlaçla yok etme işlemidir. Çok ince iğne yardımıyla ilac damarın içineverilir. Damarın saniyeler içinde yok olduğu görlür. Tecrübeli ellerde çok mükemmel sonuçlar alınabilir.

Yüzde Kırmızılık

Roza veya doğru yazılımıyla roscea denir. Aslında temeldeki sorun yine kılcal damarların genişlemesidir ancak burada o kadar yaygındır ki damarlar algılanamaz, kırmızı bir alan olarak görünür. En etkili tedavisi lazerdir.

Ayrıntılı bilgi için konunun alındığı www.ideaklinik.com ye bakabilirsiniz.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Yüzde kılcal damar çatlaması” Yazısında 16 Yorum

  1. Nermin says:

    Annemin yüzünde kılcal damar çatlaması var ve sıcak, soğuk çok acı veriyor.Kullanmadıği krem, gitmediği dr kalmadı.Hiçbir şekilde geçmedi.Uzun zamandır bu hastalıkla uğraşıyor.Lazer tedavisi önerirmisiniz hocam.Bizim için kızarıklık değil acımasının geçmesi önemli. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Çok teşekkür ederim
    Dr.Muharrem Kaya
    yüzdeki kılcal dmarları tedavi eden merkezler var.İdeakliniği 05426210888 nolu telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz

ayam