Zehirli guatr saç dökülme sebepleri arasında seyrek rastlananlardandır. Boyun bölgesinde şişlik olarak karşımıza çıkan guatr hastalığı deyince tiroid bezinin hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç değişiklikleri iki farklı şekildedir. Hormon değerleri düşükse hipotiroidi denir ve burada olan hastalığa telogen effluvium denir. Tedavisinde hormon düzeylerini normale getirmek yeterli olmaktadır. Bunun tedavisi ayrı bir konudur.
Guatr hormonlarının yüksek olmasına ise zehirli guatr (toxik) denir. Burada bulgular daha farklıdır. Kökten dökülme yoktur.
Zehirli guatr hastalığında saç değişiklikleri;
-Kırılma
-Saçlarda incelme
-Parlaklığını kaybetme
-Uçlarda çatallaşma
-Çabuk kırılma
-Kalitesizleşme
-Uzama hızında yavaşlama
-Dayanıklığının azalması
Diğer klinik bulgular hormon fazlalığından kaynaklanır
*Aşırı terleme
*Sıcağa dayanamama
*Kilo kaybı
*İştah artışı
*Yerinde duramama
*Çok yorulma
*Ciltte incelme
Zehirli guatrda saç dökülmesi tedavisi
Öncelikle asıl hastalığı tedavisi planlanır. Yüksek olan hormon düzeyi ilaçlarla düşürülür. Hormon değerleri normale gelene kadar dökülme önleyici xpecia tablet benzeri zengin içerikli ilaçlar kullanılır. Asıl hastalığın tedavisi tam bittikten sonra 6 ay kadar devam edilmelidir çünkü zehirlilik bulguları yeniden ortaya çıkabilir ve ameliyatla tedavi gerekebilir.
Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan radyoaktif iyot tedavisi de saçı dökebilir.

zehirli guatrdan dökülen saç çıkarmızehirli guatr saç dökermi

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
https://www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Zehirli guatr ve saç dökülmesi” Yazısında Yorum Yok

kudanil