Zona açık adıyla zona zoster diğer adıyla herpes zoster bir tür cilt hastalığıdır.Uçuğun ciltte görülen formu olarak düşünülebilir.Tipik olarak sinirler boyunca ilerler.En sık tutulan alan kaburgalar boyunca ilerleyen sinirlerin izidir.

Zona Nedeni

Etken bir tür virüstür suçiçeği virüsüne benzer bir guruptandır.Virüsün nasıl yerleştiği tam izah edilemez ama vücutta taşınan ve hastalık yapmayan virüsün aktifleşmesiyle ortaya çıkar.Sinir boyunca ilerlediği için vücudun heryerinde görülebilir.Bulaşıcı olduğu yönünde bulgu yoktur genellikle ailede tek kişide görülür.

Zona belirtileri

En belirgin bulgu ağrıdır ek olarak yoğun bir sivilcelenme vardır.Sivilce olan alan aynı zamanda ağrı bölgesidir.kaşıntı ve hafif akıntı da görülebilir.Ağrı bazen ağrı kesicilerle dindirilemeyecek kadar şiddetli olabilir.

Zona Tedavisi

Viral bir hastalık olduğu için tedavisinde vürüse etkili (antiviral) ilaçlar kullanılır.İlaç türü hastalığın belirtilerinin şiddetine ve yaygınlığına göre değişir.Anti viral kremler genellikle yeterli olmaktadır ancak ağır vakalarda ek tedavilerde gerekebilir.

Hastalık vücut direncinin düşük olduğu durumlarda daha sık ortaya çıktığı için tedavi döneminde vücut direncini artıracak şekilde beslenilmeli ve stresten uzak durulmalıdır.

Zona bitkisel tedavisi

Bir çok ürün piyasaya sürülmüş olsa da bitkisel ürünlerle zona tedavisi mümkün değildir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Zona” Yazısında Yorum Yok

Comments are closed.