Tuvalette zorlanma dendiğinde fazla ıkınmak zorunda kalmak ve tuvalette çok vakit geçirmek akla ilk gelir. En sık sebep kabızlıktır ve kabızlığın düzeltilmesiyle sorun büyük oranda çözülür. Olabilecek diğer sebepler şu şekilde sıralanabilir;
Dışkı erteleme;
Bazı kişiler evi dışında yapmak istemediğinden, bazılarınınsa işi gereği (öğretmenin derse ara verememesi, otobüs şoförünün duramaması gibi) ihtiyaçlarını ertelerler ve buna bağlı olarak bir süre sonra artık dışkının geldiğini anlayamazlar yani reflex kaybı olur, bu durumda katılaşır ve çok zor çıkar.
Makat çatlağı ; Çatlağa bağlı olarak hasta tuvalete gitmek istemez ve kabızlık gelişir bu defa kabızlık daha şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı sebebiyle makat kendini gevşetemez ve hasta çok ıkınmak zorunda kalır.
Basur (hemoroid) ; Genellikle bu tür sorunlara neden olmaz ama sıkça suçlanır.
Kanserler ;Bağırsağın son kısmına yakın kanserler geçişi güçleştireceği için kısmi tıkanma sebebiyle boşaltımı zorlaştırabilir.
Makat siğilleri;Tedavi edilmeyen siğiller giderek büyüyüp makatı ve hemen yukarısındaki bağırsak kısmını daraltabilir.
Makat darlığı ;Yapılan ameliyatlar veya travma sonucu makatta kalıcı darlık olabilir, öyle ki makat açıklığı bir kalem kadar kalabilir.
Anal kanal basıncı yüksekliği;Bazı kişilerde anal bölge kasları çok güçlüdür ve gevşetilmezi zor olur bu da dışkılamak için uzun süre tuvalette kalmaya sebep olabilir.
Zor dışkılama tedavisi
Tedavi sebebe yönelik olmalıdır, kabızlık çözülmelidir, hatalı tuvalet alışkanlığı normale getirilmelidir. Çatlak, kanser, kondilom gibi hastalıkların ameliyatı yapılmalıdır. Makat bölgesi hastalıklarının en önemli sebebi tuvalette fazla kalmak ve gereğinden fazla ıkınmaktır bu sebeple alışkanlığınızı normale çekilmelidir.
Tuvalet alışkanlığı şu şekilde olmalıdır; dışkılama isteği tam geldiğinde tuvalete gidilmelidir ihtiyaç olacak diye erken gidip beklenmemelidir. Tuvalete girerken “ben buradan 1-2 dakikada çıkacağım” diyerek girilmelidir, dışkının ilk kısmı çıkarıldığında tuvalet terk edilmeli daha fazla çıkarmak için çaba gösterilmemelidir.

dışkıda zorlanma sebepleri

dışkıda zorlanma nasıl iyileşir

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Zor dışkılama” Yazısında Yorum Yok

domba