Ameliyatsız tedaviler hastaların korkusu sebebiyle sıkça tercih ettikleri seçeneklerdir ama ne yazıkki bu yanılgıdan başka bir şey değildir. Bir çok hastalıkta ameliyatsız yöntemler uygulanabilmekteyken kıl dönmesinde bu uygulamalar aslında aldatmacanın ötesine geçememektedir.
Kıl dönmesi fenol, gümüş, ısırgan lapası veya ilaçla yok edilemez çünkü cilt altındaki sinüs denilen kıl yumağının ve giriş deliklerinin mutlaka çıkarılması gerekir. Fenol tedavisi veya gümüş nitrat uygulamalarında hastanın şikayetleri azaltılsa da gerçek bir gerçek bir iyileşme değildir. Bazı kliniklerde “SGK geçerlidir” gibi ibareler olması sizi yanıltmasın çünkü SGK bu yöntemleri asla tedaviymiş gibi değerlendirmez. SGK anlaşmamız var sadece hastayı kliniğe çekmek için söylenmiş bir sözdür.
Zaten güvenilir hiçbir sağlık kuruluşunda uygulanmamaktadır.
Gerçek bir iyileşme sağlamammasının sebepleri şu şekilde sıralanabilir;
-Kılların olduğu yumağı (sinüs) görmeden temizlenmeye çalışıldığı için yeterince temizlenemez.
-Sinüs ve kapsülü çıkarılamaz, yerinde kalır
-Kısmen boşaltmaya bağlı ölü boşluk oluşur ve bu boşlukta apse gelişebilir.
-Delikler olduğu gibi kaldığı için yeniden kıl girer.
-Verilen yakıcı madde (fenol,gümüş) çevresl doku yanıkları yapar ve apse oluşabilir
-Gerçek anlamda sinüs çıkarılmadığı için kısa sürede vakaların % 70 kadarında sorunlar yeniden başlar.
Ameliyatsız kıl dömesi kelimesinin cazibesiyle sizi yönlendirici cümlelerle karşılaşsanız da hiçbir üniversite veya devletin diğer sağlık kurumlarında uygulanmayan bu tür yöntemleri uygulatmadan önce iyi araştırmalısınız.
Kıl dönmesinin ilaçla bitkisel ilaçlarla iyileşebileceğini iddia eden pilonol adlı ürünse şarlatanlığın geldiği son noktadır ve sakızla diş çürüğünü tedavi etmeye çalışmaktan farksızdır, asla itibar etmeyiniz.
Siz siz olun bilimsel veriler ışığında hastalığınızdan kurtulmaya çalışın. Makat hastalıkları konusunda birikimli proctoloji uzmanlarının önerisinden ayrılmayın.
Bu kadar basit şekilde iyileşecek olsaydı 14 farklı cerrahi işlem yöntemi geliştirilmezdi, cerrah olarak yapılan 14 farklı yöntem vardır ve hepsinin avantaj ve dezavantajları vardır. Tüm bunları araştırmadan karar vermemelisiniz, özellikle işinize ara vermeden yaptırabileceğiniz Bascom ve mikro sinüsektomi yöntemlerini iyi araştırmalısınız
genelsaglik.org dan alıntıdır.
.
kıl dönmesi ameliyatsız tedavisi

ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi” Yazısında 4 Yorum

 1. beytullah says:

  hocam selamün aleyküm kıldönmesi ameliyatından sonra kaç gün kendine gelemez ameliyattan sonra ne yapılmalı birde daha ameliyat olmadım 3 hafta sonra ne gibi önlemler almalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  öncelikle ameliyat tekniklerini araştır.microsinusectomi yöntemini araştır

 2. Murat says:

  Hocam benim kuyruk sokumunda delik var ve oturunca biraz ağrı oluyor ama akıntı vb gibi şeyler yok ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem KAYA
  delik varsa kıl dönmesidir.mutlaka bir cerraha gitmelisin.apse oluşmadan tedavini yaptırmalısın.tedavi planlarken microsinusectomi yöntemini araştır

 3. ısmail says:

  Hocam benim kuyruk sokumumda kucuk bir delik olustu bir senedir oil donmesine beziyor ama ben su an ameliyat olamam hastaligin rahatsiz etmemesi icin ne gibi onlemler alabipirim.
  Dr. Muharrem KAYA
  Bölgenin temizliğine dikkat ederek kıl dönmesinin ilerlemesine engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal yaşamınıza engel olmadan mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olabilirsiniz.

  • muhammed akatılğan says:

   hocam ben bu Mikro Sinüsektomi ameliyatı olmak istiyorum ama Hatay ın Erzin ilçesinde oturuyorum yakınlarda yönlendireceğiniz doktor veya hastane varmı biran önce bilgi vermeniz mümkünmü saygılarımla.
   Dr.Muharrem KAYA
   araştırmalısınız verebileceğim isim yok

banteng