Makat bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır.O bölgenin nemini sağlayan tükürük bezi benzeri bezlerin iltihaplanmasıyla oluştuğu bilinmektedir.Sıklıkla diğer makat hastalıklarıyla özellikle basurla karıştırılır ancak bulguları da tedavisi de değişiktir.
MAKAT APSESİ NEDENLERİ
Açık ve net bir sebep söylenemez ama en akıl yatkın nedn şu şekilde izah edilmektedir; Makat ve civarının nemini ve yağlı olmasını sağlayan 4-6 adet tükürük gibi salgı yapan salgı bezleri vardır. Bu bezlerin akım sağlayan dış deliği kapanırsa salgı geride birikir. Bu birikintiye mikrop bulaşınca apseleşir. Bunun dışında bölgede yapılan ameliyatlar, yaralanmalar, bölgedeki kılları kökünden çekmek te sebepler arasında sayılmaktadır.
ANAL APSE ( perianal abse – makatta abse) BELİRTİLERİ:
* Anal bölgede aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan şiddetli ağrı.
* Anüse yakın alanda şişlik.
* Ateş ve terleme
* Ağrılı dışkılama
* Anüse yakın alanda kızarıklık.

ANÜS APSESİ TEŞHİSİ
Genel cerrahi uzmanı muayeneyle doğru teşhis koyar, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tespitine yarar. Apseler makattan yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apsenin içeriği çekilerek emin olunur ama tedavisi için iğneyle boşaltmak doğru değildir.

ANÜS APSESİSİ TEDAVİSİ :
Bütün apseler gibi en kısa sürede boşaltılması gerekir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenir. Proctoloji uzmanı olmayan kişiler apsenin içini enjektörle boşaltarak tedavi ettiğini sanırlar ancak apseyi enjektörle boşaltmak kesinlikle yanlış bir tedavidir çünkü içindeki cerahat alınsa da alındıktan 2 saat sonra yenden aynı miktarda cerahat birikir.

MAKAT APSESİ TEDAVİ FİYATI
Apse tedavisini bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz ve yatış gerekmiyor. Apseyi boşaltma ücreti 1100 TL, SGK lara % 50 indirim uygulanır yani 550 TL dir. Ücretler muayene ve tedavi ücreti toplam olup muayene, pansuman ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.
Ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için www.apsetedavisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/sgkli-hastalarin-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

anüs apsesiTEDAVİ GECİKTİRİLİRSE
Fistül hastalığının % 95 i apseden sonra gelişmektedir.Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir. Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiyotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır. Bu şekilde fistül olma ihtimali azaltılır.

 

 

 

makat apsesi

 

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal apse” Yazısında 53 Yorum

 1. Murat says:

  Hocam iyi aksamlar merhabalar , ben yaklasik 4 ay once perianal apse bosalttim ama mr da fistul olduguda soylendi fistul icin bi cerrahi operasyon yapilmadi ama apsel bosaltimindan sonra hala iltihap akmakta bu sure gecmesine ragmen bu normalmidir iyilesmedi hala acik yaram ve acaba fistul oldugundan iltihap birikmiyor o kanal aracigiyla yaradan mi bosaltiyor iltihabi ? Cok tesekkur ederim simdiden
  Dr.Muharrem Kaya
  fistül komplike hale gelmeden tedavi olmalısın,makat hastalıklarına spesifik çalışan kliniklerle görüşmelisin

 2. Somer somer says:

  Anal apse teshisi ile anal apse ameliyati oldum.su an oraai delik ve bir hafta boyunca o deliktem yikanma pansumani yapilacak.bu iyilesme sureci nasildir.anal fistul olusacak mi mutlaka.anal fistul ameliyati zor mu.bu hastaliktan tamamen kurtulmak mumkun mu
  Dr.Muharrem Kaya
  erken dönemde apse tedavi edildiyse fistül oluşmayabilir.pansumanlarınıza dikkat ederseniz 10-15 günde iyileşmesi beklenir.fistül tipine göre tedavisi zor bir hastalıktır

 3. Niyazı says:

  Merhaba 7.5 3.5 3.5 çapıda apse oluştu genel anestezi ile boşaltıdı gelen sıvı tahlil sonuçları mikrobsuz iltihab dendi bende ateş halsizlik kızarıklık olmadı burada yeşil kokusuz yapışan madde geliyor ilk günlerde 4-5 kez gelirken şimdi az miktarda 2 günde bir yapışkan yeşil madde geliyor yapışkan madde ne olabilir saygılar. 1.5 ay oldu
  Dr.Muharrem Kaya
  kontrole gidin.

 4. hakan says:

  Hocam makatta cok agrilarim vardi ve genel cerraha gittim anal apse teshisi koydu ve heme odasin siringayla apseyi cekti azmiktardaydi ve canim inanilmaz yandi resmen bagirdim.3-4 gun sonra tekrar gelmemi istedi.ertesi gunu agrim hala devam ediyor.sizce bu mudaha le dogrumu neyapmam lazim.
  Dr.Muharrem Kaya
  Teşhis doğru ise tedavi şekli yanlış çünkü cerahatin rahat akacağı kadar 2 cm açılması önerilir.

 5. Bulent says:

  Hocam sol kalcamda kum saati gibi bir apse teshis edildi mr yoluyla, makat kisminda olan makat kaslarinin ust kismindan genis bir delik delinerek bosaltildi bu seferde sivi gidalar tukettigim icin, bagirsakta olanlar o delikten iceri giriyor muthis agri yapiyor elimle bastirarak o bolgeye gireni tekrar bagirsaga gonderiyorum gaz dahil. O acilan delik nasil kapanicak diger abse duruyor doktor onuda kesersek genis bir fistul kanali olacagini ve artik onunla yasamam gerekir dedi. Hocam benim rahatsizligimda olanlar icin artik yapilacak bir sey yokmu?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet fistül olacaksınız gibi görünüyor, fistül tedavisi olacaksınız ve düzelecek. Fistül tedavisini iyi araştırın fistül tedavisi konusunda tecrübeli doktora tedavi olun, proktoloji uzmanları daha iyidir. İdea Klinik doktorlarının fikrini alabilirsiniz.

 6. Gül says:

  Hocam anal apsem patladi kanla karisik iltihap akiyor .Temizligini nasil yapmaliyim kurutmasi icin antibiyotik kullanmalimiyim bir de aktigi delik kapanirmi ne zamana kadar boyle akar.Tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  genel cerrahiye gidip apse tedavisi yaptırmalısınız.ne yazıkki kendi kendine patladıysa fistül oluşma riski çok yüksek

 7. güliz says:

  Hocam bundan 11 gün önce anal apse den ameliyat oldum.perşembe gunu cerrah yaranın gayet iyi olduğunu bu şekilde devam edin dedi.parmağını ameliyat yerine Sokup krem sürdü 3 gün sonra tekrar cerrah baktı yara dedi erken kapaniyır, istenilen bi durum değil pansuman hatası olabilir dedi.erken kapanmasi ne gibi sonuçlar doğurur? bir de inşallah içi dolu kaynamistir dedi .neden böyle bişi demiş olabilir ?
  Dr.Muharrem Kaya

  erken kapanırsa apsenin içi tam boşalamadan kapanmış olur.tekrar şişlik oluşmasına ,buda iyileşme sürecinin uzamasına neden olur

  • güliz says:

   Hocam doktor bize apsenin icini tamamen bosaltigini gayet iyi bir ameliyat olduğunu söyledi tekrar apse mi oluşur ? 13 gün oldu yaranın yüzde 60 inin kapanması normal mi peki hocam??
   Dr.Muharrem Kaya
   13 gün apse iyileşmesi için yeterli bir süre,tamamen de kapanabilirdi.endişe edecek birşey yok gibi görünüyor.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz.makat apseleri sıkıntılıdır,fistül oluşumuna neden olur

 8. Ozgul says:

  Hocam 1 ay önce perianal fistül ameliyatı oldum. Ameliyat yerinden Sarı sümüksü iltihap akıyor az miktarda bu normalmidir ve ne kadar sürer. Birde yine ameliyat yerinden tuvaletten sonra kahverengi dışkı suyu geliyor az miktarda buda normalmidir. Normal degilse ne yapmam gerekiyor her iki surum içinde. Simdiden cok sagolun.
  Dr.Muharrem Kaya
  akıntı olabilir.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

 9. Sercan says:

  Mrb hocam yaklaşık 5 gün önce lazerle fıstül ameliyatı oldum ve sarı sumuk gibi bi akıntı halen daha var bu normalmi yarada açık acaba Lazerle dilde başka turlumu ameliyat olsaydım acaba tekrar edermi?
  Dr.Muharrem Kaya
  normal.nüks ihtimali her durumda olan bir hastalık

kucing