Makat bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır.O bölgenin nemini sağlayan tükürük bezi benzeri bezlerin iltihaplanmasıyla oluştuğu bilinmektedir.Sıklıkla diğer makat hastalıklarıyla özellikle basurla karıştırılır ancak bulguları da tedavisi de değişiktir.
MAKAT APSESİ NEDENLERİ
Açık ve net bir sebep söylenemez ama en akıl yatkın nedn şu şekilde izah edilmektedir; Makat ve civarının nemini ve yağlı olmasını sağlayan 4-6 adet tükürük gibi salgı yapan salgı bezleri vardır. Bu bezlerin akım sağlayan dış deliği kapanırsa salgı geride birikir. Bu birikintiye mikrop bulaşınca apseleşir. Bunun dışında bölgede yapılan ameliyatlar, yaralanmalar, bölgedeki kılları kökünden çekmek te sebepler arasında sayılmaktadır.
ANAL APSE ( perianal abse – makatta abse) BELİRTİLERİ:
* Anal bölgede aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan şiddetli ağrı.
* Anüse yakın alanda şişlik.
* Ateş ve terleme
* Ağrılı dışkılama
* Anüse yakın alanda kızarıklık.

ANÜS APSESİ TEŞHİSİ
Genel cerrahi uzmanı muayeneyle doğru teşhis koyar, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tespitine yarar. Apseler makattan yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur.İğne ile apsenin içeriği çekilerek emin olunur ama tedavisi için iğneyle boşaltmak doğru değildir.

ANÜS APSESİSİ TEDAVİSİ :
Bütün apseler gibi en kısa sürede boşaltılması gerekir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Antibiotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenir. Proctoloji uzmanı olmayan kişiler apsenin içini enjektörle boşaltarak tedavi ettiğini sanırlar ancak apseyi enjektörle boşaltmak kesinlikle yanlış bir tedavidir çünkü içindeki cerahat alınsa da alındıktan 2 saat sonra yenden aynı miktarda cerahat birikir.

MAKAT APSESİ TEDAVİ FİYATI
Apse tedavisini bölgesel uyuşturmayla yapıyoruz ve yatış gerekmiyor. Apseyi boşaltma ücreti 1100 TL, SGK lara % 50 indirim uygulanır yani 550 TL dir. Ücretler muayene ve tedavi ücreti toplam olup muayene, pansuman ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.
Ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için www.apsetedavisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/sgkli-hastalarin-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

anüs apsesiTEDAVİ GECİKTİRİLİRSE
Fistül hastalığının % 95 i apseden sonra gelişmektedir.Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyleki;apse bulgularu başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir. Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda antibiyotikle tedaviye kalkışılmamalı ve boşaltılmalıdır. Bu şekilde fistül olma ihtimali azaltılır.

 

 

 

makat apsesi

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Anal apse” Yazısında 56 Yorum

 1. M.Z says:

  Hocam selamlar , ben 7 ay once apse bosaltim operasyonu gecirdim ama hala yaram kapanmadi iltihap akintisi yapmaya devam ediyor hergun sterilli bez degistiyorum operasyonu gecirmeden once fistul oldugum emarda gozukmustu acaba yaramanin kapanmasini beklemelimiyim yoksa hemen gitmem mi gerek , herhangi bi agri sizi diskilamada problemim yok sadece yara kapanmadi iltihap akiyor ve korkuyorum bagirsak kanserine cevirme olasiligi varmidir.
  Dr.Muharrem Kaya
  fistül tedavisi olmalısınız

 2. ömer says:

  hocam 2014 yılında anal apse amelıyatı oldum aradan 4 sene gectı tekraraladı ancak tekrara operasyona gırmeye korkuyorum acıkcası cok agrılı ve acılı 1 ayım gectı dogal bı yol ile bunun cozumu yokmudur mesela bolgeye sarımsak koyarak yanı gunde 2 kez 5 er dakıkadan bır faydası olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır,bir an önce açtırmalısınız,fistül oluşabilir

siput