Bölgenn en şiddetli ağrıya neden olan hastalıklarındandır, hasta oturamaz hatta bazen kalçalar sıktığı için ayağa bile kalkamaz. Makat bölgesi apselerinin sebebi makat bölgesinin nemini sağlayan 4-6 adet tükürük bezi benzeri bezlerin salgı deliğinin tıkanması sonucu salgının doku içinde birikmesine ve apseye (perianal apse) sebep olur. Bilinen kesin bir sebebi olmasa da kabız insanlarda daha sık görülür.

Randevu almak için

Anal apse (perianal apse) belirti ve bulguları:
Sıkça hemoroidle karıştırılır ama bulgular hemoroidden çok farklıdır.
– Anüs bölgesinde aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan ağrı.
– Makata yakın alanda ağrılı şişlik.
– Ateş (olmayabilir)
– Dışkılama isteği (huzursuz edici bir dolgunluk hissedilir)
– Ağrılı dışkılama
– Makata yakın alanda kızarıklık.
– Derin plandaysa bu bulguların tamamı olmayabilir.

Makat apsesi nasıl teşhis edilir
Genellikle direk muayeneyle doğru teşhis konur, rektal tuşe (parmak muayenesi ) daha derin apselerin tesbitine yarar. Apse yüksekte veya derin plandaysa rektal ultrasonografi teşhise yardımcı olur. İğne ile apse içeriği çekilerek apsenin yerinden tam emin olunur. Daha derin ve daha yukarda olduğunda teşhis zor olabilir bu durumda anal ultrason yapılması gerekir. Seyrek olarak MR veya tomoğrafi gibi teknolojilere ihtiyaç duyulur. Böge hastalıklarına yoğunlaşmış proktoloji uzmanları anoskop ve makat endoskopisi ile % 100 yakın doğrulukla teşhis koyabilir.
Makat apsesi tedavisi
Bütün apseler gibi acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Bütün apseler hipokrattan beri aynı şekilde en kısa sürede açılarak tedavi edilir. Açma işleminde iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda artmış doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Ameliyat sonrası antibiotik başlanır. Apsenin boşaltılmadan tek başına antibiotik tedavisile iyileştirmeye çalışılması yeterli olmaz sorunun büyümesini engellemez.

Makat Apsesi Fistül
Apsenin tedavisinin ne zaman yapıldığının yani şikayetlerden ilk başladıktan ne kadar sonra boşaltıldığının çok önemi vardır. Şöyle ki; Apseya ait bulgular başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistül gelişir. Fistül gelişmemesi için şikayetler başladığında hemen profesyonel yardım alınmalıdır. Kendi haline patlaması ya da toplumda yaygın bir şekilde kullanılan haşlanmış soğan veya lokum konması fistülle sonuçlanmasına neden olabilir. Fistül tedavisi özellikle de komplike fistül tedavisi apseye kıyasla çok daha zordur bu sebeple zamanında ve doğru bir şekilde boşalttırmak akıllıca bir tutum olur.

Makat Apsesi Fiyatları Bu konuda internet ortamında ücretlerini paylaşan tek kurum Idea Kliniktir, SGK sı olan hastalara 550, SGK sı olmayan hastalara 1100 TL uygulanmaktadır. Ayrıntılı ücretler Idea Klinik resmi sitesinden alınabilir. Belki aynı kalitede hizmet alınamayacağı düşünülebilir ancak devlet hastaelerinde ücretsiz boşaltılmaktadır.

Rektal Apse
Mkattaki apsenin bir formu gibi değerlendirilebilir. Makattan 4-5 cm yukarıdaki kısımda olur. Teşhisi de tedavisi de daha zordur. Narkoz gerekebilir. Bu tip apselerden sonra komplike tip fistül dediğimiz daha sorunlu fistüller gelişebilmektedir. Tedavisi yine en kısa sürede boşaltma şeklinde yapılır.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Makat apsesi” Yazısında 112 Yorum

 1. Anonim says:

  Merhaba hocam sanırım bende de makat apsesi oluştu 3.gün oturamaz oldum yurtdışındayım guvenebilirmiyim Burdaki hastanelere bilemiyorum çok zor bir işlem değilmi
  Dr.Muharrem Kaya
  gecikmeden apseyi açtırmalısınız,basit bir işlem

 2. Ayse says:

  Merhaba iyi günler benim yeğenim 1 yaşında ve sisilikten dolayı hastaneye götürdük .orada da bu sebepten dolayi ameliyat yaptilar ve küçük bir delik oluştu. Benim öğrenmek istediğim 1 yasinda bu cocukta neden bu rahatsizlik olustu. 1 de simdi ne yapmaliyiz nelere dikkat etmeliyiz her diskisini cikardiktan sonra tendirdiyot sürmeli miyiz ?? Bir de ateşi cok cikiyor her ciktiginda çocuğu tamamen soymali miyiz ??
  Dr.Muharrem Kaya
  çocuk cerrahına götürüp önerilerini almalısınız

 3. Hero says:

  Merhaba hocam daha önce anal ilişki yaşadım ve şimdi makatta elime meme gibi apseler geliyor ve kanama oluşuyor neden kanama oluşur ve hastalığım nedir ne yapmam gerekir ? Teşekkürler .
  Dr.Muharrem Kaya
  hemoroid yada anal fissür olmuşsunuz,anal fissürde de bekçi meme olabilir hemoroidle karışır.proctologa görünmelisiniz

 4. Akif says:

  Merhabalar Hocam
  Yaklasik 6 ay once makat catlagi rahatsizligim basladi. Doktora gittim cesitli kremler onerdi ve 4 ay suren cok zorlu ve agrili bir donemden sonra biraz diyet biraz krem epeyce bir yol aldim.Artik kanama ve agrim yok.Ancak makat icinde surekli az miktarda iltihap olusuyor ve bir turlu gecmiyor.Bazen kasinti problemi de yasiyorum.Bunun sebebi ne olabilir ve cozumu varmidir.Tesekkurler..
  Dr.Muharrem Kaya
  fistül oluşmuş olabilir yada tekrar eden apselerde fistül oluşabilir.size en yakın ideaklinik şubesinden yardım almanızı öneririm.makat hastalıklarına spesifik çalışıyorlar.size en yakın ideakliğe şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim

 5. Yavuz says:

  Merhaba hocam tam bir sene önce apse çıkmıştı kalçamın sol yanağının iç tarafında ilk başta sivilcedir diye önemsemedim 2-3 hafta geçti ve gün geçtikçe büyüdü 17 yaşımdayım yaşım itibariyle de aileye söylenmekte çekindim doktora aşırı ağrımaya başladığı için gittim ve 1 sene geçmişti orayı neşterle kesti boşalttığını söyledi orası 1-2 ay akar dedi 1 sene geçti hala akıyor çok da kötü bi kokusu var ne yapabilirim ?
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavin geciktiği için fistül oluşmuş olabilir. https://www.ideaklinik.com/iletisim linkteki klinikle görüşürseniz size en uygun modern tedavi yöntemlerini sunacaktır

 6. baron says:

  Hocam 17 yaşındayım apse cikti kuyruk bölgemde 3 gün oluyor ve ağrıyor orası doktora gitcem ama tedavi edildikten sorna sıkıntı olurmu
  Dr.Muharrem Kaya
  bir an önce apseyi açtırmalısın.apse tedavisi gecikirse fistül oluşur

 7. Burak says:

  Hocam merhabalar. 7 yıl önce perianal fistül tanısıyla ameliyat oldum. O zamandan bu zamana sürekli apse oluşuyor, ya kendi boşalıyor ya da hekim tarafından boşaltılıyor. İlginç olan fistül oluşmuyor tamamen iyileşiyor ama 6-7 ay sonra yine apse tekrarlıyor hocam çok sıkıntılı artık çekilmez oldu. Bu fistüle dönüşmeyen sürekli tekrarlayan anal apselerin bir tedavisi yokmudur. Ömür boyu böyle sürecek mi? Şimdiden teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  anal apsenin ne yazıkki nedeni bilinmeyen bir şekilde tekrarlayabiliyor.geciktirmeden tedavisini yaptırmaktan başka seçenek yok.

 8. KAYRA says:

  Merhaba benim sırtımın en altında makat bölgeme doğru apseler var 3 ay önce doktora gittim apseleri boşalttılar ama şimdi tekrar oluşmaya başladılar bunun kalıcı bi tedavisi var mı yoksa böyle sürekli belirli periyodlarda boşaltmam mı gerekiyor
  Dr.Muharrem Kaya
  apseye neden olabilecek herhangi bir sorun varmı tespit edilmeli,eğer yoksa yapacak birşey yok,apse oluştukça fistül oluşmasın diye erken dönemde açtırmalısınız

 9. İnci says:

  Merhaba hocam. yaklaşık bir ay önce anal apsesi ameliyatı oldum akıntım bitti ama makatım ara ara hafif ağrı ve bir sertlik var acaba bu normal mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  anal apse sonrası fissür oluşabiliyor.genel cerrahi uzmanıan görünmelisin

 10. Barış küçük says:

  Selam hocam bundan 20 gün önce apse olmuştum küçük bi operasyon ile tedavi oldum 2 gündür makatimda hafif bi ağrı var ama rahatsız edici değil sebebi nedir
  Dr.Muharrem Kaya
  muayene olmalısın.apse tekrar ediyor olabilir

kecoa