Pilonidal sinüs olarak ta bilinen kıl dönmesi kıl,tüy ve toz gibi yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altına girip orada cilt altına birikmesidir. Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur. Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığının farkında bile olmaz.Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar. Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar. Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar. İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.
Hehangi bir zamanda ortaya çıkan apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur. Apsenin kendiliğinden patlamasını beklemek yada soğan, lokum gibi ürünlerle patlatmaya çalışmak sorunun büyümesine sebep olur. Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır, boşaltılmadan tek başına antibiotik vererek tedavi yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma yada kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Kıl dönmesi hastalığının tedavisi ameliyattır ve 14 farklı ameliyat yöntemi vardır.
Kıl dönmesi ameliyat yöntemleriyle ilgili bilgi için kildonmesi.com.tr ye bakılabilir, ameliyat olmadan önce yöntemleri ayrıntılı bir şekilde incelemeniz daha iyi bir yöntemle ameliyat olmanız sağlar.

apseleşmiş kıl dönmesi

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Apseleşmiş kıl dönmesi” Yazısında Yorum Yok

kucing