Bacak atardamarlarında tıkanıklık seyrek görülen ancak çok ciddi hatta hayati bir rahatsızlıktır. Baçakta ağrı olur ama yorgunluk, egzersiz yetersizliği ya da romatizma ağrısı gibi değildir, hasta “bıçak saplanıyor gibi” tarif eder. Tam tıkanmalarda saatler içinde müdahale edilmezse ayak gangrene kadar gidebilir.
Dokular, bu atardamardan ihtiyaç duydukları oksijen ve besin maddelerini alırlar. Atardamarlardaki hastalıklar sonucu ise kan akımı tıkanma nedeniyle azalır ya da kesintiye uğrar. İlk bulgu dayanılmaz ağrıdır.
Damar sertliğine bağlı kısmi tıkanmalarda ağrı eforla artar önceleri 1 KM de başlayan ağrı daralma arttıkça 500 metrede hasta dinlenme ihtiyacı duyar ve zamanla yürünebilen mesafe giderek kısalır. Buna fonksiyon kapasitesinde daralma denir. Diğer önemli bulgu ise bacağın giderek incelmesidir.
Ağrı, atardamarlardaki tıkanıklık derecesiyle orantılıdır. Bacak damarlarındaki tıkanıklık çok ciddi değilse ağrı yürüyüş sırasında olur, dinlenince geçer. Çünkü atardamarlardaki darlık nedeniyle bacaklara gelen kan, bacak beslenmesine yeterken, yürüyüş sırasında yetmemeye başlar.
Acak damarlarında tıkanma teşhisi
En kolay uygulanan ve büyük oranda bilgi veren doppler ultrasondur, bunun sonucuna göre gerekirse anjiografi yapılır.
Tedavi atardamardaki tıkanıklığın derecesine göre uygulanır. Kısmi tıkanıklıklar damar genişletici ilaçlarla tedavi edilebilirken belli bir seviyenin üzerindeki tıkanıklıklar ek müdahale gerektirir.
Tıkalı alana stent konunr, kan akımı artar ve uygulamadan hemen sonra hasta rahatlar.
Tıkayan pıhtı çıkarılabilir.
Damar sertliği şeklinde tıkanmaysa yeni bir damar yolu (by pass) açılır ve ayağa kan gidişi sağlanır.
Tıkanıklık açılmazsa ayaktan başlayarak yukarı doğru çıkan gangren olur.
Her tedavi yönteminde de tama yakın düzelme sağlanır.
Farklı bir tıkanma şekli olan burger hastalığında tedavi çok farklıdır, ayrı bir konuda incelenecektir. Op.Dr.Onur GÜRER den alıntıdır.

bacak ağrısı bacak damar tıkanıklığı

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Bacak damarı tıkanıklığı” Yazısında 1 Yorum

  1. Sibel says:

    Merhabalar hocam size bir sorum olucaktir. Bacak damar tıkanıklığina hangi bölüm bakmaktadir
    Dr.Muharrem Kaya
    kalp ve damar cerrahisi

kadal