Baş biti nasıl temizlenir ? Bütün bitler gibi öldürerek temizlenir ancak baş biti diğer vücut bölgelerinde görülenden farklı olarak ayrıca dip temizliği gerektirir. Baş bitini oluşturan paraziti öldüren bir kaç gurup ilaç sayılabilir ki bunların en etkilisi ve güvenli olanı dimetikon içeren guruptur.

baş biti görseli1-Paraziti nefessiz bırakarak öldürenler ilaçlar; dimetikon (dimethicon) denilen silikona benzer bir maddedir, parazitin tümüyle sararak havasız bırakır, havasız kalan parazit ölür, benzer şekilde sirkeler de nefes alamadığı için ölür, etkisi fiziki olduğu için % 100 etkili tek guruptur.

2-Böcek zehiri içerenler; sivri sinek, hamam böceği, karınca gibi baş biti nasıl oluşureklem bacaklıları zehirlemede kullanılan permetrin gurubu böcek ilaçlarıdır. Canlı bitleri öldürür ancak yumurtalara etki etmediği için 12-14 gün sonra yeniden uygulanması gerekir. Parazit kadar insan içinde zehirleyici etkisi vardır ve çok dikkatli kullanmayı gerektirir. Vücut ağırlığı küçük olduğu için özellikle çocuk biti tedavisinde çok daha dikkatli olunmalıdır. Parazit zamanla direç geliştirdiği için uygulamada ölmeyen bit oranı % 40 lara kadar çıkabilmektedir.

baş biti neden olurBaş biti nasıl temizlenir konusunda gelirsek; Öldükten sonra ölüleri, yavruları ve yumurtaları baş derisi ve saç diplerinden uzaklaştırmak gerekir. Şampuanla iyice yıkadıktan sonra saçlar hafif ıslakken bit tarağıyla saçlar diplerinden başlanarak taranır. Saç kırılarak dökülse de yeniden çıkacağı için önemsenmez ve tarama işlemi tamamen temizlenene kadar sürdürülür. Tutam tutam ayrılarak temizlik yapmak gözden kaçma ihtimalini azaltır. Saç bitinin temizlenmesi kadar kişisel eşyaların (tarak, saç fırçası vs), giysilerin, çarşafların ve hali koltuk gibi ortak eşyaların da dökülmüş olabilecek yumurta ve bitlerden arındırılması gerekir yoksa hastalık evde yaşayan kişilerin birinden diğerine geçerek sürer gider. saçın bit-taragibitlerden arındırılması önemlidir ve kullanılacak ekipman burada çok etkilidir. Çok ucuz olması dolayısıyla yaygın olarak kullanılan plastik taraklar temizlikte yetersiz kalmakta, işlem esnasında dişleri kırılarak hastayı çileden çıkarmaktadır. Bu sebeple ilacı alırken mutlaka metal tarak olup olmadığı sorgulanmalı metal olan set tercih edilmelidir. Metal olanın dişleri pürüzsüz olduğu için saç kırılması çok daha az olur, plastikte pürüzsüz yüzey elde etmek zordur ve saç tellerinden kırılma daha sık olur.

 

Baş biti temizliği normal tarakla değil çok sık dişli tarakla yapılmalıdır.

baş biti nasıl temizlenir

http://www.sacbititedavisi.com/sac-biti-nasil-temizlenir/

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Baş Biti Nasıl Temizlenir” Yazısında Yorum Yok

penyu