Baş biti saçlı deriden beslenip saça tutunarak duran, küçük, kanatsız, kan emerek yaşayan bir parazittir. Pediculozis bitin büyüklüğü ne kadarkapitis diye anılır. Saçlı deriden beslenirken hastada kaşınmaya sebep olur bazen kaşınma dayanılmaz düzeylerde olabilir. Sirke denilen yumurta bırakır ve yumurtadan çıkışı 10 gün civarıdır, yumurtadan çıkmış haline yavşak denir. Yakın ilişkideki kişilere direk bit olarak bulaşabileceği gibi yavşaklarıyla da (larva) bulaşır. Tedavide bu durum göz önünde bulundurularak ya evdeki herkes birlikte tedavi olmalı yada şikayeti olmayan kişilerin de saçlı derisi dikkatle incelenmelidir. İncelemede özellikle kulak arkası kısmlar iyi gözden geçirilmeli gatta büyüteçle bakılmalıdır.

SAÇ BİTİ

Saç Biti Nasıl Bulaşır?

bit görseli

Kafa derisine yapışmış bit

 Saç yada diğer deyimle baş biti, genellikle başında bit olan bir kişinin saçından yakın temas, ortak havlu, ortak yastık gibi eşyalarla veya doğrudan temasla bulaşır. Bit, daha çok kız çocuklarında olmak üzere 12 yaş altı çocuklarda daha sık görülmektedir. Saç biti, kirli veya temiz saç ayırt etmeden insandan insana bulaşabilir. Bu, oyun sırasında, sarılmayla ya da birlikte yakın bir şekilde çalışırken yaşanabileceği gibi ortak kullanılabilen şapka, bone, başörtüsü, yastık örtüsü, havlu ve benzeri eşyalar yolu ile de gerçekleşebilir, hatta kafanın yaslandığı koltuktan bile bulaşabilir. Saçın kısa veya uzun olması çok fark etmez, 1 cm’e kadar kısa saçlarda dahi yaşayabilirler ancak uzun saçta fark edilmeleri daha geçtir.

Baş biti, çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları okullar, kamplar, çocuk yuvaları, bakım evleri gibi yerlerde daha kolay bulaşabilmektedir.

Saç Biti Tedavisi;

Tedavide 2 gurup madde kullanan ilaçlar kullanılır, kullanımı olmayan çeşitli bitkisel ürünler vardır ancak bilimsel değeri olmadığı ve tedavi etmediği için burada ele alınmamıştır.

bit saçı dökermi

Bitin zararı

1-Böcek Zehiri İçerenler Bit İlaçlar

Biti zehirleyerek öldürür yavşaklara etki etmediği için 10 gün sonra tekrar uygulanmalıdır.Böcek zehri içermesi sebebiyle tehlikeli bir ilaçtır ve dikkatli kullanılması gerekir.İçmek öldürücü olabildiği için çocuklardan kesinlikle uzak tutulmalıdır.Bitler zamanla zehire karşı savunma geliştirip zehirle öldürülemez güce erişebilir.

Sirke nasıl görünür

Parazitin yumurtası

2-Silikon (dimetikon)  içeren ilaçlar; Silikonun suyla karıştırılmış halidir,saça uygulandıktan sonra su buharlaşır geride silikon kalır bu silikon bitin etrafını sararak havasızlıktan ölmesini sağlar.% 100 etkilidir ve böcek zehrindeki gibi zamanla dayanıklı hale gelemez. Spey ve şampuan formları vardır ( örneğin pedikap sprey ve şampuan  ) Bit yumurtalarını yeterince etkileyemeyeceğinden 7-10 gün sonra tekrar uygulanması gerekir.

Bunlara ek olarak bit kovucu koku içeren ve biti öldüren şampuan kullanımı bitin tekrar alınmasına engel olur. Bu amaçla geliştirilmiş ve hem % 100 öldüren sprey hem de sonrası dönemde haftada yada iki haftada bir defa kullanılması durumunda bir sene boyunca tekrar bitlenmeyi engelleyen set şeklinde satılan ilaçlar vardır. Okulların açıldığı dönemden sonra sık rastlanan ve çok sık tekrarlayan bir hastalık olduğu için bu gurup ilaçlar tercih edilebilir.

kirpik biti

Kirpikte bit

Saç Bitinden Korunma;

Aslında korunmak bir yandan çok zordur ama bir yandan da çok kolaydır. Şöyle ki; çok zordur çünkü çocuğun kreşte veya okulda hareketini kısıtlayamazsınız, “evladım arkadaşlarının kafasına bak bit varsa onunla oynama” diyemezsiniz ve böyle olunca parazitin yumurtaları yada kendi yeniden geçer yani korunmak oldukça zordur ama tedavi ettikten sonra Pedikap şampuanın haftada yada iki haftada bir defa kullanılması kullanıldığı sürece çocuğun yeniden bitlenmesini engeller yani korunmak oldukça kolaydır da. Pedikap üreticileri çocuklarda bitin nasıl yaygınlaştığı ve nasıl çok sık tekrarladığı üzerine düşünerek set geliştirmişler. Hair Pharma İlaç Sanayinin geliştirdiği bu set tedavi ettikten sonra bir sene boyunca hastayı yeniden bitlenmeye karşı korumaktadır. bunun için set içeriğindeki şampuanı 1-2 haftada bir defa kullanmak yeterli olmaktadır.

metal-bit-taragi-fiyatiSaç biti Temizliği Nasıl yapılır?

Tedavide en önemli konulardan biri de bitler ve yavruları öldükten sonra bunların yani ölülerinin saç diplerinden uzaklaştırılması yani saç dibi temizliğidir. Pedikap veya benzeri sprey veya şampuanla bitler ve sirkeleri öldükten sonra çok ince dişli tarakla açlar tutam tutam yapıp ayrı ayrı temizlendiğinden emin olunmalıdır. Temizlikte kullanılacak tarağın da çok önemi vardır, plastik taraklarla temizlik son derece zordur ve dişleri kırılır. Bit ilacı alırken eczacınıza mutlaka metal tarak olup olmadığını sorun. Eczacınız emin değilse kutuyu açıp bakın ve metal bit tarağı olanı alın. Yoksa temizliği yapamayınca ayrıca bir de tarak almaz zorunda kalabilirsiniz. Set içeriğinde plastik ve metal tarağın birlikte olanların tercih edilmesi kullanımda seçenek kullanma şansı sağlar.

saç biti nasıl anlaşılırVücutta Görülen Bitler; Diğer vücut alanlarında görülenden de kısaca söz etmek gerekirse; kirpik dahil bir çok alanda görülmektedir. En sık baş, başında en sık kulak arkasında görümekteyiz. daha seyrek olarak gövdede, etek bölgesinde (pubis), koltuk altı gibi alanlarda da görülmektedir. Bu bölgelerin tedavisi daha farklıdır ve elbiselerin de işlemden geçirilmesi gerekir. Elbiseler 90 derece ısıda yıkanabilir veya tüm elbiseler hava geçirmez bir poşete koyup 3 – 4 gün bekletmek te bitleri öldürür. Yine yastık veya koltuk arakası gibi alanlarda bit veya yumurtası olma ihtimali olduğu için o alanlar da elektrik süpürgesiyle temizlenmeli ve sıcak ütü geçirilmelidir.

http://www.sacbititedavisi.com/sac-biti-nedir-nasil-olusur/
saç biti

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Saç biti” Yazısında 7 Yorum

 1. Almina says:

  bugün kızımın sacının üst kısmında(alnında yukarı olan kısımlarda) sacına yapışmış beyaz beyaz şeyler gördüm sacını saatlerce tek tek temizledim resmen bit yoktu fakat insanca yapışmış beyaz seyler sacının üst ve tepe kısımlarında vardı fakat hiçbiri canlı değildi.. kepek olsa saça yapışmaz diye düşünüyorum sirke miydi onlar? Bit yoksa sirke nasıl oldu sac kremi ve şampuan sirke yapabilir mi? Annem bu son hafta sac kremini kızımın sacının dibine de sürmüş bundan dolayı olmuş olabilir mi? Bit ilacı almana gerek var mı ya da dermatoloğa götürmeme?
  Dr.Muharrem Kaya
  mutlaka bit görmeniz gerekmiyor.dermatologa götürün

 2. Benim saçima küçük kuzenimden bit geçti ama 1 haftanın içinde saçimdan temizledim zaten o kadar çok değildi.
  Bit veya sirke olan saçlarda koku oluyormuş benim saçimda da bi koku var bunun nedeni bit olabilir mi ? ama bitten tamamen temizledim saçlarimi
  Dr.Muharrem Kaya
  Bitin koku yapması beklenmez

 3. İki haftadır tedaviyi adım adım uyguladım hergün taranıyorum.bit vere sirke hiçbirşey düşmüyor gözlerde göremedik yalnız siyah boya gibi şeyler düşüyor ezilince krem gibi ne olabilir kurtulmuşmuyumdur acaba
  Dr Muharrem Kaya
  rahatlayamadıysanız ,kuşkunuz varsa dermatologa görünün.

 4. Melek sima says:

  Ogluma arkasından bit buladmis.ondanda bana geçti.psikolojim bozuldu.antibit ve paramitin şampuan ve sac spreyini kullandim.günde kaç kez de tariyorum.görünürde sirke ve bit yok.ama yavşak var eminim taramayla cikmiyor sampuanla ölmüyor kafayi yiyecem.beş aylik bebeğim var ona da bit rozeti taktik faydasi olur mu bilmiyorum.yavsaklar tekrar bit olup yumurtlar ve en başa döneriz diye korkuyorum.yavsaklari nasil yok edebilirim lütfen yardim edin
  Dr Muharrem Kaya
  1 hafta aralıklarla bir süre pedikap uygulayın.bu arada yatak örtülerinizi kaynatın ve ütüleyin.

 5. Tuğba kondolot says:

  Şuan yaz tatilinde olduğumuz için çocuklarim okula gitmiyor yani okuldan gecemez ama sürekli bitleniyorlar ne yapacağimi bilemiyorum ilaçlar mayonez zeytinyaği her türlü şeyi denedim bir türlü kurtulamıyorum belli bir zaman sonra tekrar çıkıyorlar acaba şampuan yapıyor olabilirmi
  Dr Muharrem Kaya
  tam temizleyemiyor olabilirsiniz.pedikap kullanabilirsiniz.2 haftada bir uygulayabilirsiniz.hiçbir zararı yok.şampuan bit yapmaz

 6. Peki saçı böcek ilacıyla yıkadıktan sonra kokuyu nasıl gidereceğiz
  Dr Muharrem Kaya
  saçı böcek ilacı ile yıkamaya gerek yok.ciltten emilerek zehirlenmeye neden olabilir.pedikap kullanabilirsiniz veya başka bir bit ilacını

kuda