Başkasından saç nakli akla çok yatkın ve bir çok kel için ciddi çözüm olabilecek bir uygulama gibi algılanıyor ama gerçek böylemi?Böbrek nakli uzun yıllardır yapılıyor,akciğer, karaciğer, kalp nakli derken son yıllarda kol bacak nakli ve özellikle yüz nakli hızla yaygınlaşmıştır.Akla şu soru geliyor “neden her organ başkasından naklediliyor da saç nakli yapılmıyor ? “.

Tabiki tüm organlar gibi saç ta başkasından kök alımıyla saç nakli şeklinde yapılabilir ama burada çok ciddi bir sorun vardır.Bu güne kadar nakledilen organlar daha çok hayati organlardır,yani kazanım çok fazladır bu kazanımı fazla olması sebebiyle nakil sonrası kullanılan ve çok yan etkisi olan ilaçları kullanmaya değmektedir.

Organ nakli sonrası kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri yanı sıra aylık 5 000-20 0000 TL arasında bedelleri vardır ve sigorta kurumları bu bedelleri % 100 oranında karşılamaktadır.

Saç ekimi sonrası bu yan etkilere ve bu bedeller katlanmak mantıklı  ve pratik değildir çünkü saç eksikliği hayati bir sorun değildir bu sebeple başkasından saç nakli teknik olarak yapılsa bile pratikte yapılması mümkün değildir.

Başkasından saç nakli sadece bir durumda yapılabilir o da tek yumurta ikizleridir.Tek yumurta ikizlerinde doku uyumu % 100 olduğu için nakil yapılabilir.

Kadavradan bir çok organ nakli yapılsa da saç nakli sanırım hiçbir doktorun yapmak istemeyeceği bir tedavi yöntemi olur.

başka kişiden saç nakli başkasından saç nakli

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Başkasından saç nakli yapılabilirmi” Yazısında Yorum Yok

kucing