Makat bölgesinde ağrı olduğunda akla ilk basur gelir ama anal bölge hastalıkları arasında ağrısız hastalıkların en sık görüleni basurdur.

basur ağrısı nasıl geçer

Ağrılı varsa akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp
kendiliğinden düzelen boğulmuş hali akla gelir. Boğulmuş memelerin anüsten dışarı çıkıp makat kasları tarafından sıkıştırılmasıyla ortaya çıkan çok şiddetli ağrı yapan bir durumdur. Önceden var olan memeler şişer, sertleşir ve dayanılmaz bir acı başlar.

basur ağrısı belirtileriBasur Ağrısı Neden Olur ?

Var olan hemoroid şiddetli ıkınma sonucu dışarı çıkar, her zamankinden farklı olarak dışarı çıkan bu memeler geri içeri giremez. İçeri girmeyen hemoroid memeleri anüs kasları tarafından sıkıştırılır diğer bir deyimle boğulur. Memeye kan gidemediği için dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar. Bu durumu parmağı lastikle boğmaya benzetebiliriz.

Basur ağrısı ile karıştırılan diğer hastalıklar ;basur ağrısı ne kadar sürer

Makat yırtılması ; makat çatlağıda denir, dışkılarken cam çizme hissi ve sonrası makatta kasılma şeklinde ağrı olur ve sıklıkla küçük bir meme eşlik eder. Şikayetler haftalardır devam ediyordur.

basur ağrısı için ağrı kesiciMakatta apse ; Mikrobik bir durumdur çok şiddetli ağrı vardır, en sık karıştırılan hastalıktır. Anüsün yan tarafında sınırları net olmayan bir şişlik vardır ağrı apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenir, boşaltıldığı anda hasta rahatlar. Kendi boşlasın diye beklenirse daha ciddi bir sorun olan fistül e dönüşebilir.

Makatta pıhtı toplanması ; Aşırı ıkınma sonrası anüse yakın basur ağrısı ekşiyerde sınırları çok net yuvarlak şekilli bir şişlik oluşur. Ikınmanın şiddetine bağlı olarak bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar da olabilir. Büyüklüğüne göre şiddeti çok değişir. Boğulmuş hemoroid ile çok karıştırılır. Fark şudur; makatta pıhtı toplanması olmadan önce hiçbir şikayet yoktur.

Basur Ağrısı Nasıl Giderilir ? ;

Geçici olduğu için ameliyat önerilmez, şişlik indikten sonra tekrar olmasın diye tedavi edilmelidir. Şişlik ve diğer şikayetler tamamen düzeldikten sonra derecesine göre en etkili tedavi yöntemi kullanılır.

en etkili basur ilacıBasur Ağrısı İçin İlaç ;

5-10 gün sürece bu dönemi rahat atlatmak için sıkça sıcak su oturma banyosu yapılabilir, uyuşturucu etkisinden yararlanmak için uyuşturucu merhem kullanılabilir, uyuşturucu etkisi en iyi olan ilaç Anuflex Merhemdir, nohut kadar sürüldüğünde ağrı belirgin ölçüde azalır. Makatın en ağrılı hastalıklarından olan makat çatlağı ilacıdır ancak hemoproid şişmesinden kaynaklanan ağrının da azlamasını sağlar. Şiddeti azaltmak için tablet alınabilir alınabilir. Bu dönemde kullanılacak hemoroid hap ve kremlerinin hiçbir faydası olmaz.

Basur Ağrısı Ne Kadar sürer ?

Genellikle ilk 4 gün en şiddetli süredir 4 günden sonda azalmaya başlar ve 6-10 günde ciddi düzeyde azalmış olur. Şişliğin düzelmesi daha geçtir 5-8 haftayı bulabilir.

https://www.basur-tedavisi.com/basur-agrisi-evde-nasil-gecer
http://www.basurklinigi.com/basur-agrisi-evde-nasil-gecer/

basur ağrısı nasıl geçer

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Basur ağrısı” Yazısında 2 Yorum

 1. Hakan Postacı says:

  Otururken nasıl bir biçim almalıyız? Basur sebebiyle ağırlığımı bacaklarıma verecek şekilde oturuyorum. İş sebebiyle uzun süre oturanlar ne yapmalı? Hurma gibi meyveler ne sıklıkla tüketilmeli? Teşekkürler.
  Dr.Muharrem Kaya
  basur minderi kullanabilirsiniz.tedavi olmanızda fayda var.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

 2. Orhan says:

  Basur tedavisi tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  baurda proctolog muayene ile değerlendirir,hangi yöntem uygunsa o yöntemle tedavi edilir.

kalkun