Toplumda kanser konusunda en fazla bilgilenilen konu ben konusudur ama ne yazık ki nerdeyse tamamı yanlış bilgilerdir. Bunun en önemli sebebi çoğu insanda ben olması ve herkesin olur olmaz fikir üretmesidir. Bilimsel açıdan bakıldığında bu bilgilerin büyük çoğunluğu doğru değildir.

Ben doğuştan olabildiği gibi cildin deformayonu yada güneş ışınlarının etkisiyle sonradan da olmaktadır. Her benin kanserleşme riski vardır bu risk oranı benin yapısına,rengine ve bulunduğu yere göre değişir.

Ben Aldırmanın Tehlikesi Var mı ?

Bu sorunun cevabı çok açık ve nettir;alınan ben artık vücutta olmayacağı için tehlikesi de olmaz diğer bir deyimle ben alındığı anda gelecekte ortaya çıkabilecek kanserleşme riski de ortadan kalkmış olur.Olmayan benin kanseri de olmaz. Bunu şu şekilde de söyleyebiliriz; ur sebebiyle rahmi alınan bir kadının rahim kanseri riski olamaz.

Ben Kanser Riskine Karşı Nasıl Takip Edilmeli ?

Benlerin kanser olma ihtimali vardır özellikle güneş gören yerlerdeki koyu renkli benler daha risklidir ama bu risk trafik kazası geçirmekten çok daha düşüktür. Kanserleşmiş bir ben sebebiyle ölme riski ise o kişinin başına yıldırım düşerek ölme riskinden çok daha düşüktür. Malign melanom denilen ve çok çok seyrek görülen kanser dışındaki benlerin tedavisi % 100 e yakındır. Her ne kadar bazı uzmanlar hastanın yılda 2 defa muayenehaneye gelmesi için “bu ben tehlikeli olabilir” diyerek hastayı yıllarca takip etse de bu yaklaşımın mantığı yoktur. Yapılması gereken şey çok basittir muayene süresi kadar kısa bir sürede beni tedavi etmek en doğru davranıştır.

Tedavi Edilen Benin Riskleri de Yok Olur mu ?

 Evet ben tedavi edildiği anda olabilecek tüm riskler ortadan kaldırılmış olur. Bu sebeple bilimsel yaklaşılmalı ve beni çürük bir diş gibi değerlendirip tedavisi yapılmalıdır, bu en doğru davranıştır. Diğer taraftan toplumda çok yaygın olduğu için genellikle önemsenmese de benler ciddi estetik kusur oluşturabilmektedir ve tedaviyle bu kusurda düzeltilmiş olur.

Beni aldırırsanız kanserleşir, bene dokunulmaz,ben kanarsa tehlikelidir gibi halk arasındaki bu inanışlar tümüyle yanlış bilgilerdir ve hiçbir bilimsel yayında bu tür bilgilere rastlanmaz.

Tehlikeli benler nasıl anlaşılır ?

Aslında çok çok düşükte olsa her benin kanserleşme riski vardır ama vücudun güneş gören bölgelerindeki koyu renkli benler güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz kaldığı için daha tehlikelidir.
Kanserleşecek benlerde şu özellikler ve farklılaşmalar aranır;
Etrafının düzensiz olması
İyileşmeyen yara şeklinde seyretmesi
Alışılmış olandan daha hızlı büyümesi
Renk değiştirmesi
Çabuk yaralanması
Civarında ya da benden gövdeye doğru olan kısımlarda bezeler çıkması
bunlar şüphe uyandıran bulgulardır kesin sonuç ancak alınan parçanın patoloji laboratuarında patolog tarafından incelenmesiyle alınabilir. Şüpheli benlerden punch denilen aletle küçük parça alınır bu parça laboratuarda incelenir.  ve kesin teşhis konur. Çıkacak sonuca göre tedaviye ek bir şey yapılacaksa yapılır.

Ben Haritası
Ben haritası uygulamasının aslında bir tek anlamı vardır o da hastanın gözünü boyama etkisidir bunun dışında hiçbir anlamı yoktur. Ben takibi adıyla da anılan ben haritası çıkarmak yıllarca hastayı oyalamak, boşa zaman ve ekonomik kayba sebep olmak yerine tedavi yaparak beni ve risklerini ortadan kaldırmak en doğru yaklaşımdır. Ancak yıllarca süren ve belirli aralıklarla hastadan ücret alınan bir uygulama olduğu için kuruma sağlayacağı gelir önemli düzeylerde olabilmektedir. Şöyle ki 200 hasta bağlansa ve bu hastalara 6 ayda bir kontrol yapılsa her gün 3 hasta garantilenmiş olur.
Ben haritası nedir ?
Görüntülediği alanı 2-100 kat kadar büyüten mercek yada kameralarla görüntü alınır ve bir hard diske kaydedilir. Kullanılan cihaz trikoskop veya dermatoskop adlarıyla anılır. Piyasada var olan fotoğraf makinesiyle fotoğrafını çekip büyütmekten daha etkili bir cihaz değildir yani iyi huylumu kötü huylumu olduğu yönünde bilgi vermez. Bu tür bilgiler ancak biopsiyle elde edilebilir.
Ben haritası nasıl çıkarılır ?
Dermatoskop veya kaliteli bir fotoğraf makenesiyle görüntü alınıp bu görüntü hangi bölgede kaç ben var, renkleri nasıl, büyüklükleri ne kadar gibi bilgiler tek fotoğrafla kayıt altına alınır tüm bunları kişi kendisi de yapabilir.
Hangi benlerin haritasını çıkarmak gerekir ?
Doğrusu hiçbir benin haritasıyla uğraşmak gerekmez. Son derece gereksiz bir takip yöntemidir şöyle ki;
Hastanın tedirginliğinin devam etmesine
Gereksiz yere zaman kaybetmesine
Ekonomik yük oluşturmasına
Rahatsız olduğu çirkin görüntünün olduğu gibi kalmasına
Ben kötü huyluysa sorunun büyümesine sebep olur.
1-2 dakikada hiçbir sorun yaşamadan tedavi edebilecekken “ ben haritası taktiği “ uygulamak son derece gereksizdir.
Sonuç olarak
Benleriniz varsa bu konuda yeterli teknolojik donanımı ve tecrübesi olan bir kliniğe gidin ve aldırın, sorununuzdan kalıcı olarak kurtulun gereksiz şeylerle söğüşlenmeyin. Amerikalılıarın “en iyi Kızılderili ölü Kızılderilidir” lafı gibi en iyi ben olmayan bendir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Ben aldırmanın tehlikeleri” Yazısında 60 Yorum

 1. ceyda says:

  Merhaba Hocam, 39 yaşında esmer tenli bir bayanım, geçen hafta kaşıntı alerji dolayısıyla dermatoloğa gittim ve ültiker teşhisi kondu. Gİtmişken doktor hanım ben lerimi kontrol etti ve sırtımda sağ bölgede çok büyük olmayan ama asimetrik olan riskli olduğunu düşündüğü bir bene rastladı. Risk analizinde riskliye yakın bölge de çıktı , ileride sorun olmaması için bunu almamız lazım dedi. Geçen hafta cuma günü de ben i aldı ve patalojiye gitti. 1 hafta sonra sonuç çıkacak ama internette melanom gibi tehlikeli kanser türünü okuyorum. benim öyle bir durum olabilir mi diye endişe ediyorum. Doktor hanım ben öyle görmüyorum ama ileride olabilir diye önlem amaçlı dedi ama size de sormak istedim. Ben de yara ya da kanama yok. sadece yapısı değişikti. Alındı artık sorun olmaz di mi ? Teşekkürler
  Dr.Muharrem Kaya
  artık sorun olmaz

 2. Yeşil says:

  1.5 yaşında bir bebeğin sırtında sırtının %90’ını kapsayacak şekilde büyük bir beni bulunmaktadır. Hangi yöntemle alınması daha iyi olur, bebek için acı ve ağrı çekme oranı ne olur?
  Dr.Muharrem Kaya
  ideaklinik ben tedavisine yönelik çalışan bir merkez.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz size yardımcı olacaklardır

 3. Şefika says:

  Merhaba benim karnıma kırmızı bir ben cikti yaklasik 3 aya yakindir ilk ciktiginda igne ucu kadar cikti ama simdi büyüdü mercimek tanesi kadar oldu.dokunduğum zaman hafif bir ağrısı var dermatolojiye gözüktüm bir krem verdi 1 hafta kullan renginde solma olmazsa parça alıp patalojiye gondeririz görüntü olarak kötü değil ama içi sert buda biraz kuşku yaratiyor dedi. Ben açıkçası korkuyorum biraz uzun oldu ama parca aldirmam mi sağlıklı yoksa başka bir dr daha gözükmem mi? Teşekkür ederim
  Dr.Muharrem Kaya
  damar beni olabilir.ben tedavisi yapan merkezden yardım almalısınız.05426210888 nolu telefondan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

 4. Şebnem says:

  Mrb benim burnum ile dudagimin arasinda ben var alinirmi alinsada tehlikesi varmi
  Dr.Muharrem Kaya
  alınabilir, alınmasının sakıncası yok hatta benden kaynaklanabilecek riskler de ortadan kalkar

 5. sema says:

  yüzümde normal benlerden var onları nasıl aldırabilirim ve iz kalır mı
  Dr.Muharrem Kaya
  laser yada RF ile tedavi ettirebilirsiniz.bu her iki yöntemle farkedilir bir iz kalmaz

 6. şüheyla says:

  Merhaba hocam benim kafamda et beni vardı ameliyatla alındı şuan yeri şişmiş acaba tekrar çıkma riski var mı
  Dr.Muharrem Kaya
  iyileşme döneminde ödem olabilir,yada iltihap oluşmuştur.doktoruna görün

 7. burcu uzun says:

  Lazer epilasyona gittim kolum için elimde ben var onun üstüne de atış yapıldı.. normalde ben olan bölgeyi beyaz kalemle boyamaları gerekiyormuş .. boyamadiklari için ben kabuk bağladı ağrı oldu etrafı da hafif kızardi.. 4. Günaydın de de benin yarısı kabukla beraber düştü.. cilt kanseri olma ihtimali var midir .. aldırmali miyim
  Dr.Muharrem Kaya
  hayır bu nedenle cilt kanseri olmaz.beninizin tedavisi yapılmış

 8. Emir says:

  Hocam cenemin sol kısmında yüzümün altın boynuma doğru kıllı et ben var estetik açıdan nefret ediyorum hangi ýöntemle aldırmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  et benlerinin en iyi tedavi şekli RF iledir

siput