Basurun bir türü değil birkaç hafta süren yapısal değişimidir.Normalde hastada hiç belirti vermeyen 1.derece veya ciddi rahatsızlık yapmayan 2. Ve 3. Derece basurların makat dışına çıkıp geri içeri girememesi ile ortaya çıkan geçici ve şiddetli ağrı yapan bir durumudur.Tedavi edilmeyen her basur hastasının zaman zaman yaşadığı bir sorundur.Bir parmak ucu kadar olabildiği gibi elma büyüklüğünde bile olabilir.

Boğulmuş basur nedenleri;

-Kabızlık;en sık görülen sebeptir,dışkıyı çıkarmak için çok şiddetli ıkınmaya bağlı olarak içerdeki basur cildin altından dışarı doğru çıkar ve geri dönemediği için makat kasları tarafından kan dolaşımı bozulacak sıkılır bir anlamda boğulur.Bu anormal durumu parmağı iple sıkmaya benzetebiliriz.Kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı olur.

-Doğum;normal doğum sırasında hastanın ıkınmasına bağlıdır.

-Acı tüketimi;aşırı acı yendiğinde acının yaptığı yanmadan olan şiddetli ıkınmaya bağlıdır.

-İshal;yoğun ishallerde sık tuvalete çıkmaya bağlıdır.

-Amip;ishal gibi sık dışkılamadan olur.

Boğulmuş basur tedavisi;

En doğru yaklaşım cerrahi müdahale yapmadan ağrıyı azaltmaya yönelik tedavi planlanmasıdır.Ağrı kesici tabletler ve özellikle sıcak su oturma banyosu rahatlatıcı etki yapar ancak ağrının tam geçmesi 1-2 hafta sürebilir.Anestol adlı merhem uyuşturucu etkisiyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.Bu dönemde kullanılacak basur kremleri,fitilleri ve hapları iyileşme sürecini ve hastanın şikayetlerini değiştirmez yani hiçbir faydası yoktur aynı durum bitkisel ilaçlar için de geçerlidir.Ağrı 1-2 haftada şişlikse 5-8 haftada tamamen kaybolur ve hasta eski fazla şikayet yapmayan basurlu durumuna döner.eski sorunsuz hale geldikten sonra lazer,lastikle boğma ve THD gibi zahmetsiz yöntemlerle basur tedavi edilir.

https://www.basur-tedavisi.com ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklatyın.

Basurunuzda boğulma varsa bu konuda birikimli bir genel cerrahın fikrini almalısınız

boğulmuş basur tedavisi boğulmuş basur

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Boğulmuş basur” Yazısında Yorum Yok

badak