Damar beni yada diğer deyimle hemanjiom o bölgede bulunan damarların yoğun bir yumak yapması sonucu ortaya çıkan ve genellikle doğuştan olan bir durumdur.Tedaviye karar vermeden önce bir süre hasta izlenmelidir çünkü bu damar yumakları bazı bebeklerde kendiliğinden gerilemekte bazen hiç değişmeden kalmakta bazen de büyümektedir.İzlemde gerileme varsa genellikle tedavi önerilmez ve takibe devam edilir.Büyümeden duruyorsa veya büyüyorsa bu durumda ilaç tedavisi denenir,ilaç tedavisi gerileme sağlamadıysa veya büyümeyi durdurmadıysa o zaman daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.
Hemanjiomun farklı tedavi seçenekleri vardır,ameliyatsız yöntemler (lazer,radyo frekans,köpük tedavisi,skleroterapi) ayrı başlıkta incelenecektir.
Hemanjiom ameliyatı; Oluşumun büyüklüğüne ve yerine göre basit olabildiği gibi çok ciddi bir ameliyatta gerekebilir.Ameliyatta damar yumağı olabildiğince geniş bir şekilde kesilerek alınır.Aşırı kanamalı bir ameliyat olduğu için çok miktarda kan hazır bulundurularak ameliyata girilir.Bulunduğu yere göre riski çok değişir.
Ameliyatta damar yumağı olabildiğince tamamen çıkarılmaya çalışılır ancak yoğun kanama sebebiyle sıkça geride doku kalır ve tekrarlayabilir.
Hemanjiom tedavi seçenekleri değerlendirilirken ameliyatsız tedaviler konusunda yetkin ve tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanının görüşü alınmadan ameliyata karar verilmemelidir çünkü  damar beni ameliyatını genellikle plastik cerrahi uzmanları yapar ancak damar cerrahları tedavi konusunda daha birikimlidir.
Unutmayın ameliyatla tedavi edilebilen hatta ameliyat edemeyecek durumdaki hemanjiomlar dahil hepsi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilmektedir, önemli olan teknolojisi olan ve bu teknolojiler konusunda birikimli klinikten hizmet almaktır.
hemanjiom ameliyatı zormudur

damar beni ameliyatıhttp://www.damarbeni.com ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Damar beni ameliyatı” Yazısında 1 Yorum

  1. enes says:

    Ameliyat izleri nasıl giderilir veya ameliyat yapıldıktan sonra kalan izler nasıl gecer ?
    Dr.Muharrem KAYA
    iz lekeliyse lazer yapılabilir ama cilt rengiyse yapacak fazla bişey yok

kambing