Genetik saç dökülmesinin % 95 sebebi genlerdendir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır.Bilinen tek suçlu di hidro testosteron ( DHT ) dur.Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle DHT oluşur ve testosteronun yan üründür.Önemli olmayan görevleri olsa da testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir.Testosteronun DHT ye dönüşümünü sağlayan 5 alfa redüktazdır.
DHT saç kökünde saç üreten hücrelerde harabiyet oluşturarak saçın kalite kaybederek dökülmesine sebep olur.DHT her erkekte vardır ama saç kökünde DHT nin zarar verebilmesine aracılık eden yapı (reseptör) olan erkeklerde saç dökülmesine sebep olur.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan saç dökülmesinden korunmanın iki yolu vardır
1-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltmak.
Finasterid (propecia tablet);DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir,% 2 oranında cinsel istekte azalma,memelerde büyüme,meni azalması gibi yan etkileri vardır.
Dutasterid(avodart kapsül);finasterid türevidir,saç dökülmesi tedavisinde kullanılmamaktadır.
Procapil (hairforte sprey-floxia sprey);finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2 yi bloke eder.DHT nin kandaki düzeyini bölgesel olarak düşürür.Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Saw palmetto;Palmiye ağacının özütüdür,ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur.Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır 5 alfa redüktaz tip 1 izoenzimi bloke ederek DHT oluşumunu engeller.Cinsel istek üzerinde olumsuz yan etki veya başka hormonal rahatsızlık bildirilmemiştir.
2 -Oluşan hormonun (DHT) köke zarar vermesini engellemek.
-Procapil;oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez.
-İsoflavon;soya fasulyesinden elde edilir,östrojen reseptör modülatörüdür DHT nin zararlı etkisini azaltır.
DHT nin oluşumu ve yan etkisinin engellenmesi ailesel saç dökülmesinin durdurulmasında % 95 başarı sağlar.Genetik saç dökülmelerinde bu hormonu engellememek sorunu temelden çözemez demektir.

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“DHT hormonu nasıl engellenir” Yazısında 74 Yorum

 1. Yunus says:

  Merhaba hocam saç köklerim zayıf ellerimi attığımda kök olarak geliyor ve bına karşı garlex die bi şampuan kullanmayı düşünüyorum sizce kullanmak doğru mudur ?
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuanların genetik dökülmeye pek etkisi yoktur,daha bilimsel ürünler araştırın

 2. Ceyla says:

  Mehaba. Benim erkek tipi dokulmem var ve minoxil %5 kullanıyorum. Tablet olarak ne kullanmalıyım acaba?
  Dr.Muharrem Kaya
  specia tablet kullanabilirsiniz

 3. Anonim says:

  Hocam benim saçımın ön tarafı dökülüyor doktorlar genetik diyor ama ailemde kel yok benim ne yapmam lazım
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme mutlaka ailede gizli bir genle taşınıyordu ve sizde dominant hale geçti.saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız tedavi almalısınız

 4. Can says:

  Hocam merhabalar. 18 yaşındayım ve 1.5 senedir saçlarım dökülüyor. Saçımın yanları açılmaya başlıyor. Üç ay önce saç dökülmesi için dermatolojiye gittim. Doktor kan tahlili istedi.B vitamini, Çinko ve folik asit ilaçları yazdı. 3 aydır kullanıyorum ama fazla bir etkisini göremedim. Sizce dökülmesinin sebebi hormonal midir? Ve tavsiyeleriniz neler?
  Dr.Muharrem Kaya
  dökülme sadece tepe bölgesinde ise erkek tipi dökülmedir.önlem almanız gerekir

 5. aydın says:

  merhaba hocam benım sorunum sakal eksıklıgı yasım 27 sakallarım cene altında var ama bıyık bolgesı tek tuk kıllar mevcut 6 7 aydır duzenlı mınoxıdıl kullanıyorum ama pek bı faydası olmadı var olan sakallar sertlestı ve tuğlenmeler mevcut ama oyle gozle gorulur bı degısme soz konusu degıl acaba dht hormon tedavısı ıle duzelırmı doktora gıtmelımıyım hangı bolum bakıyor yardımınız ıcın tesekkurler
  Dr.Muharrem Kaya
  sakal için ekimden başka yapabileceğiniz bir çözüm yok

kalkun