Ciltte renkli alan (pigmentasyon) veya kabarık şekillerde görülen ve cildin deformasyonu sonucu yada güneş ışınlarına karşı oluşan görsel kirlilik sebebi olan oluşumlar genel olarak ben adıyla tanımlanmaktadır. Türkçede tek kelime ile tarif edilse de çok çeşidi vardır bu çeşitlilik tedavi şeklini de çeşitlendirmektedir.

En İyi Ben Aldırma Yöntemi

En iyi demek için şu özellikler olmalıdır;
En az iz kalmalı
İş gücü kaybı olmamalı
Acı az olmalı
Dikiş olmamalı
Kısa sürmeli
Ekonomik olmalı
Ben tedavisi için

Ben tedavisi yöntemleri;

Ameliyatla Ben Alma

Büyük oranda terk edilmiştir, teknolojinin olmadığı kliniklerde ve devlet hastaneleri dışında yapılmamaktadır. Yine teknolojiye sahip olmayan özel kliniklerde de uygulanmaktadır. Hastayı ameliyata razı etmek için “ameliyatla alıp parçayı inceletmek gerekir” dense de parça almak için ameliyat yapmak son derece gereksizdir. punch biopsi ile parça alınıp çağdaş yöntemlerle almak daha akıllıca yaklaşımdır.

Krioterapi (dondurarak tedavi)

Donmanın derinliği net anlaşılamadığı için uygulanır 15 gün sonra gerekirse yeniden uygulanır ancak genellikle yetersiz kalıp çok tekrarlamak gerekir yada fazla uygulandığı için abartılı çukur kalır. Bu sebeplerden dolayı kullanımı sınırlıdır. Daha çok teknoloji bulunmayan dermatoloji polikliniklerinde uygulanır.

Buharlaştırma Tedavisi

Benin yüzeyinden milimetrenin çeyreği kadar tabakalar kaldırılarak cilt düzlemine kadar inilir. Son derece etkin bir yöntemdir, tecrübeli ellerde zorlukla fark edilebilecek kadar hafif bir izle kabarık ve kabarık olmayan tüm benler yok edilebilir. Benin büyüklüğüne göre 1-2 dakikada yok edilir. Tecrübeli ellerde uyuşturmaya ihtiyaç duyulmayacak kadar hafif bir acı olur. Uygulamanın ertesi günü banyo yapılabilir, fondöten gibi kapatıcılar kullanılabilir. En pratik ben tedavisi şeklidir. İyileşme tamamlandığında olabilecek iz sohbet mesafesinden algılanamayacak kadar hafif bir iz kalabilir, genellikle bu kadar bile iz kalmaz.

Lazerle Ben Silme

Isı taşıyan ışıkla yapılmaktadır, kabarık olmayan yüzeyellerde oldukça etkilidir, seanslar halinde uygulanır. Sonuç tatmin edicidir. Sorunun büyüklüğüne göre 2-10 seans uygulamak gerekebilir. Her ben için 10-15 saniye yeterlidir. Sonunda kalacak izin miktarı buharlaştımadan farklı değildir.

Radyofrekansla Tedavi

Buharlaştırmanın gelişmiş teknolojiyle yapılmasıdır. Radyo dalgalarıyla yapılır, diğer buharlaştırma yöntemlerinden daha mükemmel sonuç elde edilir. Kabarık olan yada yüzeysel olanların tümünde kullanılabilir. Vücuttaki kırmızı benler de aynı şekilde radyo frekanlsa buharlaştırma yöntemiyle yok edilebilir. Oldukça etkin bir yöntemdir.

Ben aldırma Ücretleri için tıklayın https://www.ideaklinik.com/ben-tedavisi-fiyatlari.html

Tedavide en önemli sorun sonrasında ne kadar iz kalacağıdır. Bu yöntemler arasında en az iz bırakan yöntemler lazer ve radyo frekanstır. Lazer kabarık olmayan renkli benler için kullanılır. Kabarık benler ve kabarık olmayanlar için ise en ideal tedavi yöntemi radyo frekans yöntemidir. Renkli veya cilt renginde olması önemsizdir. Buharlaştırma tedavisi radyo frekans veya elektrokoterle yapılır. Tedavi sonrası fark edilir iz kalmaz. Oluşacak iz kullanılan teknolojiye bağlı olduğu gibi uygulayıcının tecrübesi ve benin yapısı önemlidir. Derin olan benlerde hafif çukur kalması mğmkğndür.

Kökünden almak gerekir gibi bilimsellik dışı söylemler daha çok hastayı ameliyata razı etmek için kullanılan bir yöntemdir ve teknolojik tedavilerin olmadığı yerlerde konuşulmaktadır.

En iyi tedavi seçimi ben muayene edildikten sonra belirlenir ancak yöntemi seçebilmek için gidilen klinikte her tür teknoloji bulunmalıdır. Yani sadece ameliyat yapılan kliniğe giderseniz sizi ameliyata razı etmek için bilgiler verilir ancak ameliyatta yapan ama teknolojik donanımı tam olan kliniğe giderseniz sizin için en uygun yöntemler önerilir ve istediğiniz uygulanır.

Ben Tedavi Görseli

Buharlaştırmayla ben tedavisi öncesi

en iyi ben tedavisi

Tedavi öncesi

en iyi ben aldırma yöntemi

Tedaviden 1 ay sonra

en iyi ben aldırma yöntemi hangisidir

Fotoğraflardan da görüleceği üzere sonuç çok yüz güldürücüdür.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-ben-tedavisi.html

https://www.ideaklinik.com.tr/ben-tedavisi/
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/ben-tedavisi-yontemleri/

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi ben aldırma yöntemi” Yazısında 376 Yorum

 1. Anonim says:

  Hocam ben devlet hastanesinde lazerle benlerimi aldırmayı düşünüyorum iz kalır mı birde hangi bölüme gitmeliyim bilgi verirseniz sevinirim
  Dr.Muharrem Kaya
  kullanılan aser teknolojisi ve beninizin özelliğine göre değişir.dermatoloji

 2. Demet says:

  Merhabalar temmuz ayında sisli ideaklinikte yanağımdaki birazcık kabarık olan beni aldırdım ancak bikac hafta sonra tekrar koyulasmaya basladi kabarik bi doku yok ancak koyu bi renk var ağustos ayında doktoruma tekrar göründüm bana herhangi bi ben dokusu görmediğini, o koyulugun sebebinin kalın kıl kökleri olduğunu eger epilasyona gidersem düzeleceğini söyledi. Sizce kalın kıl kökleri gercekten ben gibi bi koyuluk yaratır mı kafam karıştı açıkçası. Simdiden teşekkürler
  Dr. Muharrem Kaya
  Sakallı bölgeyi sinekkaydı tıraş etseniz de daha koyu ren görünür ama sakalları ağda gibi köten alırsanız renk diğer deri kısımlarıyla aynı olur. yani size söylenen doğrudur kıl kökleri deriye renk verir.

 3. Xxxxx says:

  Yüzümde 4 tane ben bulunmaktadır. 3 tanesi deri altında kahve rengi kabarık degil. 1 tanesi hafif kabarık kahve rengi .Benlerimi aldırmak istiyorum . Balikesirde yaşıyorum benlerimi en az iz kalacak yada hiç kalmayacak şekilde nerede ve hangi yöntemle aldırabilirim.
  Dr. Muharrem Kaya
  Bursa da İdea Klinik var ora bu konuda tüm teknolojileri kullanıyor

 4. benli_kiz says:

  iyi günler hocam alnimda ve burnumun kenarında ben var.burnumun kenarındaki et ben ama alnimdaki et ben değil deri altında.ne yapmalıyım.çok rahatsız oluyorum alnimdaki benden herkes dalga geçiyor
  Dr.Muharrem Kaya
  laser yada RF ile tedavi ettirebilirsiniz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilir,whtsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.

 5. Gizemli kiz says:

  hocam benim alnında bi tane ben var çok rahatsız oluyorum .kimse görmesin diye bonemi kaşıma kadar getiriyorum.ne onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  tedavi ettirmenizi öneririm.beninizin durumuna göre laser yada RF ile tedavi edilebilir.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilir,whtsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.

naga