İnsanoğlunun ister kadın olsun ister erkek olsun en önemli aksesuarı saçıdır.saçımız canlı ,parlak ve istediğimiz şekli alıp koruyabiliyorsa kendimizi daha güzel ve iyi hissediriz.Herhangi bir nedenle hayatımızda olumsuz bir durum yaşandığında genellikle daha iyi hissedebilmek için ilk yaptığımız şey saçımızın rengini ,şeklini değiştirmek olur.Güzel görünümde saçlar önemli bir yer tutmaktadır.Durum böyle olunca saçlarımızın bakımı ve temizliği için aldığımız şampuanlar önem arz eder ve saçımız için her zaman en iyi şampuanı almak isteriz.

En İyi Şampuan Hangisidir?

Saçımızın özelliklerine göre şampuandan beklentimiz çok büyük değişiklikler gösterebilir.Kepek sorununuz varsa kepeğe etkili şampuan kullanabilirsiniz fakat yoğun kepek varsa sadece şampuan yetersiz kalacaktır çünkü temelde kepeğin nedeni mantar yada seboreik dermatitdir.Bu durumda sadece şampuan değil tedavi amaçlı başka ürünlerde kullanmak zorundasınız.Yoğun kepek ve seboreik dermatitda en etkili losyon DermoTTO veya benzeri bir ürün tercih edilmelidir.

 

Saçınızda kalite sorunu yani kırılma, kırılarak dökülme, sönükleşme, parlaklığını kaybetmesi gibi sorunlar varsa saç kalitesini arttırmak için en etkili vitamin olan B7 vitaminini içeren biotinli şampuanları tercih etmelisiniz. Saçlarınızda dökülme varsa bu durumda yapılacak en iyi şey bir uzmanla görüşüp saç dökülme nedeninizi tespit etmek ve soruna yönelik en uygun ilaçları kullanmaktır.Eğer nedenleriniz arasında ailesel dökülmede varsa saw palmetto içeren şampuanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.Saç dökülmesinin bilinen en sık nedeni DHT dir (%95) ve ve saw palmetto bilinen en etkili DHT engelleyicidir ve saw palmettonun genetik saç dökülmesini önlediği yönünde yapılmış yüzlerce güvenilir bilimsel yayın vardır.

Yağlı Egzama İçin En İyi Şampuan;

Saçtaki sorun egzama ise bu durumda içeriğinde mantarlara da etkili bir madde bulunmalıdır.Ketokonazol içeren şampuanlar uzun yıllardır kullanıldığı için mantar enfeksiyonlarında direnç geliştiğinden dolayı artık etkisi yetersiz kalmaktadır.Bu nedenle son yıllarda geliştirilen climbazol içeren şampuanlar tercih edilmeli. %1 climbazol içerenler en etkili egzama şampuanı olarak değerlendirilir ve genellikle yeterli de olmaktadır.Fakat seyrek olarak görülen ağır yağlı egzama vakalarında climbazol içeren şampuanda yetersiz kalabilmekte bu durumda tedaviye ek olarak DermoTTO losyon benzeri solusyonla tedaviyi desteklemek gerekebilir. Aşırı yağlanmada tedavi seboredeki gibi yapılabilir.
Saçlı derideki sedef için şampuanBu hastalık genellikle solusyonlarla tedavi edilmesi gerekecek kadar ileri ve tedaviye dirençlidir bu durumda sadece yıkama için ürün önermek yetersiz kalır.

Normal Saçlar İçin En İyi Şampuan;

Saç derisindeki yağ oranı normal olan saç tipleridir. Kullanılması gereken şampuan derinin nem ve yağ oranını dengelemeli. Saçınızı yıkadıktan 24 saat sonra yağlanma olmuyorsa normal saçlar için olan şampuanları tercih etmelisiniz.

Yağlı Saçlar İçin;

Saçlı derideki yağ oranı fazla olan saç tipleridir. Kullanması gereken şampuanlar saçtaki yağ dengesini sağlamalıdır. Aynı zamanda saçlarda oluşan elektriklenmeyi de engellemeli. Şampuan alırken üzerinde yağlı saçlar için ibaresine dikkat etmenizin önemi burada gizlidir. Ayrıca yağlı saçlara sahip olanlar kesinlikle kremsiz şampuan kullanmalıdırlar.
Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar:Çeşitli fiziksel etkilere maruz kalan saçlar için yenileme ve bakım yapma özelliği olan şampuanlar tercih edilmelidir. Böylece nem dengesini kaybeden saçlar nemini yeniden kazanırken aynı zamanda beslenmişte olurlar.

Zayıf ve Yıpranmış Saçlara En İyi Şampuan;

Sağlığını kaybetmiş saçlar için kremli formüle sahip onarıcı canlandırıcı ve bakım yapan şampuanlar tercih edilmelidir. Ayrıca onarıcı proteinlere sahip bakım maskeleri kullanmak saçlarınıza kaybettiği canlılığı kazandıracaktır.

İnce Telli Saçlar İçin Şampuan;

Genellikle bu ince yapı doğuştandır yani kişinin genetik yapısından kaynaklanan bir durumdur yine sıklıkla ince telli olması yanı sıra aynı zamanda seyreklik te vardır ve o da doğuştandır. Saç saısı değiştirilemeyeceği için seyrekliğe bir şey yapılamaz ancak kalitesi artırılırsa daha sık görünmesi sağlanır. İnce saç için dışardan uygulanacak ürünlerin etkisinin olacağını söylemek yanıltıcı olur çünkü saç kökten beslenir. Bu sebeple ince telli saçlara en güzel çözüm ağızdan alınan haplardır. Bunun için en basiti günlük 2 mg B7 vitamin tableti almaktır. Daha etkili ilaç alınmak istenirse içeriğinde biotin yanı sıra saçın yapım maddeleri olan keratin, L-Sistin, methionin, çinko gibi maddeler de bulunduran xpecia tablet veya benzeri geniş spektrumlu ilaçlar kullanılabilir.

Baş Biti İçin En Etkili Şmapuan;

Eskiden zehir içeren ilaçlar kullanılırdı gerek etkilerinin azalması ve gerekse zehirlenme vakaları görülmesi sebebiyle büyük oranda terk edilmiş ve dimetikon içeren şampuanlar yaygınlaşmıştır. Dimetikon içeren spreylerde başarı oranı % 100 dür ancak şampuanların kullanımı daha zor olduğu için biraz daha düşüktür. Baş biti konusunda en akıllı yaklaşım pedikap gibi set kullanmaktır. Bu tür setlerde biti % 100 öldüren sprey yanı sıra yeniden baş biti oluşumunu sonraki 1 sene boyunca engelleyen şampuan da bulunmaktadır. Ayrıca bu tür şampuanlar yukarıda bahsedildiği gibi tek başına tedavide de kullanılabilir.

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En İyi Şampuan Hangisidir” Yazısında 511 Yorum

 1. Mehmet says:

  Bende saç diplerinde inatçı kepek var, cilt doktorlarının yazdığı önleyici şampuanlar dahada çoğaltıyor doktor en son saç derin yapıyor kesin tedavisi yok dedi …ne yapabilirim?
  Dr.Muharrem Kaya
  inatçı kepeğin nedeni seboreik dermatittir.dermotto losyon haftada 3-4 defa uygulayıp 4 saat bekletip seboderm şampuanla yıkayın.

 2. sabriye says:

  benim saçlarım cok seyrek ama sadece bir kısmı doktora gittim genetik olduğunu bisey yapılmaz dedi. oyuzdrm sampuamlarim cok dikkat ediyorum özellikle gür durmasi için.sizce hangi sampuanı onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  genetik dökülme tedavi edilebilir bir durumdur.ama saçınızın dökülmesini istemediğiniz sürece ilaç kullanmak zorundasınız

 3. Tugba says:

  Hocam iyi gunler. Saçlarım çok fazla dokuluyor. Doktora gittim kan tahlil sonuclarimda bir sorun çıkmadı. Degerlerimin hepsi normal cıktı. Doktorum Plantur 39 sampuani önerdi. onun yerine sawpoo kullansam aynı işlevi görür mu acaba? Ya da onerebileceginiz başka bir şey var mi?
  Dr.Muharrem Kaya
  Aynı işlevi görür ama şampuanların hiçbiri saç dökülmesi tedavisinde etkili olmaz, boşa kendinizi kandırmayın 🙂 ya ilaç kullanın ya da bırakın dağınık kalsın.

 4. Aylin says:

  Ve çabuk kırılıyor. Hiç uzatamıyorum, biraz uzuyor sonra kırılıyor. Kırıklarımı aldırıyorum gene kısalmış oluyor. Hem saç kırıklarını onaran hem yağlanmayı önleyen hem de saç gürleştiren bir şampuan var mıdır, varsa lütfen benimle paylaşır mısınız rica etsem?
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuan dan çok saçının daha esnek olması,daha hızlı uzaması için HPbiotin 5mg kullanabilirsin

 5. Merhaba hocam.
  Benim saç derinde egzama var. Sabun konazol veya ketoral kullandığında saç derindeki egzama oluşumunu tam olarak engelleniyor. Ayrıca saçlarımı sertleştirilmiş ve çok cansız yapıyor. Bir sabun bir kepege karşı şampuan kullaniyorum saçım cansız durmuyor ama sabun kadar olmasada sanki yine biraz sert ve saçım çok dökülüyor. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Saç kremi kullanmıyorum saclarima ne banyadakini ne de banyodan sonraki saç kremini. Acaba saç kremi kullansana yumuşaklığı artar ve daha az dökülür mü? Bir defa sabun bir defa Clear kepeğe karşı şampuanı kullanıyorum. İpeğin kepeğe karşı şampuanı ve saç kremi kullanırsan sizce iyi gelir mi? Lütfen mesajima geri dönün cevap.yazin. Yardımcı olmanız dileğiyle.
  İyi günler dilerim.
  Dr.Muharrem Kaya
  climbazol içeren seboderm kullanmanız öneririm.tedavide sonra yıkanma sıklığınıza göre haftada 1-2 defa kullanmaya devam etmeniz nüksü önleyecektir

  • Peki önerdiğiniz seboderm ürününü banyoda saçlarımı şampuanla temizledikten sonra bir defa kullanıp mı durulayacağım yoksa drek şampuan yerine o ürünü saçlarımı yıkayıp temizlemek amaçlı mı kullanacağım?
   Dr.Muharrem Kaya
   hayır direkt seboderm şampuan kullanabilirsiniz.eğer egzamanız fazla ise dermotto losyon ile birlikte uygulamalısınız

   • Acaba saç derimde oluşan egzamayı tam anlamıyla tedavi edediğim için mi saçım normalden fazla dökülüyor? O ürünü kullanırsan saçlarının sertliği geçip yumuşak olur mu ve o ürün saç dökülmesinin miktarını normale indirebilir mi?
    Sizi sorularımla boğdum hocam farkındayım kusura bakmayın hocam. Ama çok şey denedim saç ve saç derimin aynı anda sağlıklı olması için ve hüsrana uğradım. Bu yüzden endişelerimin yok olup olmayacağını sormak istedim.
    Dr.Muharrem Kaya
    ilerlemiş egzama saç dökülmesine neden olur.beraberinde xpecia tablet kullanabilirsiniz.

    • Cevalariniz için çok teşekkür ederim mübarek cuma günü ne dileğimiz varsa kabul olur inşallah deneyeceğim hocam. İyi günler dilerim.
     Dr.Muharrem Kaya
     Teşekkürler 🙂

 6. Recep arli says:

  İyi günler hocam benim saçlarımda elimi vurar vurmaz dökülüyor saç diplerim çok zayıf hangi şampuanı onerirsiniz
  Dr.Muharrem Kaya
  sawpoo şampuan

 7. meraba 7 yasinda kizim var saçları ince telli çok kırıkları var cansız ve dökülüyor hangi sampuani kullanmam gerekiyor
  Dr.Muharrem Kaya
  şampuandan çok kan değerlerine baktırın.biotin düzeyi araştırılsın.

 8. Merhaba hocam kolay gelsin öncelikle hocam benim saçımda kepek sorunu çok fazla var saçlarım çok dökülmeye başladı uzamıyor ve cansız hangi şampuanı kullandıysam bir faydası olmadı bunun için bir şampuan önerebilir misiniz hocam?
  Dr.Muharrem Kaya
  kepek için climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.saç kaliteni arttırmak için de HPbiotin 5 mg kullanabilrsin

 9. Hocam benim dalgalı kabarık saçım var ve dökülüyor , şuana kadar pek ısıl işlem gormedi alın bölgesine yakın yerlerde saç az ve saçlarım pek uzamıyor boyada kullanmadım sarımsak özlü şampuan kullanıyorum sizce ne yapmalıyım
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatologa görünmelisiniz.kan değerlerinize hormonlarınıza bakılmalı

anjing