En iyi tedavi tüm hastalıklarda olduğu gibi burada da hastalığın çeşidine (kılcal,orta kalınlıkta,kalın) derecesine ve yaygınlığına göre değişen bir durumdur.Genel olarak düşünüldüğünde ameliyatsız varis tedavi yöntemlerinin hepsi ameliyatla yapılan tedavilerden daha üstündür.
Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerinin En Önemli Avantajları;
-Tekrarı daha azdır
-Hasta günlük yaşamını sürdürürken tedavisini olabilmektedir
-Bayanlar için diğer bir önemli avantajsa bacaklarda hiç iz kalmamasıdır.
-0.1 mm kadar ince 2.5 cm kadar kalın tüm varisler yok edilebilir
-Aylarda bandaj veya çorap giymek gerekmez
-İş gücü kaybı olmaz
-Narkoz gerekmez
-Sadece bacak değil yüz bölgesindeki kılcallar da yok edilebilir
Yüksek teknolojiyle ameliyatsız tedavileri SGK lı hastalarına da sunmaktadır ve resmi kurum mensuplarının kılcal damar tedavisi yaptırabileceği tek kliniktir.
Kliniğimizde SGK hastalarına varis muayenesi ücretisizdir.
Uyguladığımız tedavi yöntemleri;
Lazer ile Varis Tedavisi
Cilt üzerinden uygulanan lazer daha çok kılcal damar tedavisinde kullanılmaktadır.Kılcal damar çatlaması ciddi bir hastalık değildir,genellikle belirgin rahatsızlık vermez.tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir.Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasa da özellikle etek giyen bayanlarda görsel kirlilik sosyal sorun olabilmektedir.Erkek bacakları kıllı olduğu için görsel sorun olmamaktadır.Kılcal damar tedavisinde en yaygın kullanılan tedavi radyo frekans ve lazerdir.
Tedavisi yapılmayan kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların yok edilmesi yaygınlaşmasını da engeller.
Enerji taşıyan ışığın damara uygulanmasıyla yapılan bir tedavidir. Çeşitli yöntemlerle soğutulan cilt üzerinden uygulanan yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir.Uygulanan kılcal damar için kalıcı tedavi sağlar yani tedavisi yapılan damar sonsuza kadar kaybolur.
Lazerle Tedavinin Avantajları
Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.
İstirahat gerektirmez,işlem süresince hasta işine devam eder
Hiç iz bırakmaz
Yüz bölgesi dahil her bölgeye uygulanır.
Uygulama alanında lekeler varsa onlarda geriler.
Kıl kökleri de etkilenebileceğinden bacak kılları dökülebilir veya zayıflar.
İşlem süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.
Köpükle Varis Tedavisi
Varislerin tedavisinde kullanılan skleroterapi (ilaçla kurutma) yönteminin geliştirilmiş şeklidir ve giderek yaygınlaşmaktadır.Köpükle tedavide hastalıklı damarı yok edici ilaç 1 ilaç 4 hava şeklinde özel aletinde karıştırılarak köpük haline getirilir. Elde edilen köpük çok ince iğne yardımıyla damarın içine verilir.Köpürtülerek verilen ilaç damarın büzülerek yok olmasını sağlar.Tedavi edilen hastalıklı damar sonsuza kadar yok edildiğinden aynı damarda tekrar varis olmaz.
Köpük Varis Tedavisinin Üstünlükleri
Çok kalın(2 parmak genişliğinde) varislere uygulanabildiği gibi iğne girebilecek kadar ince kılcal varislere de rahatlıkla uygulanabilir.
Oluşabilecek leke miktarı azalır.
Verilen ilaç miktarı az olduğundan damar dışına kaçması ciddi sorun yaratmaz.
Kullanılan ilaç miktarı azaldığı için daha ekonomiktir.
Vücuda verilen ilaç azaltılmış olduğu için toxik doza yaklaşılmamış olunur.
Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde aynı senasta daha fazla damar tedavi edilebilir.
İlaç miktarı azaldığı için damarın vereceği reaksiyon azaltılmış olur
Daha az flebit ve pıhtı oluşur ki bu da sonrası şişlik ve ağrının daha az olmasını sağlar
Skleroterapi (ilaçla varisi kurutma tedavisi);
Köpük tedavinde kullanılan ilacın köpürtülmeden damara verilmesi şeklinde uygulanır,köpük tedavisi ile aynı kabul edilebilir en önemli farkı daha fazla ilaç gerekmesidir.
Radyo frekans yöntemiyle varis tedavisi
Kılcal ve orta düzeyde genişlemiş damarların tümünün tedavisinde kullanılır.Damar cilt üzerinden uygulanan radyo frekansları yardımıyla ısıtılarak yok edilir.Etkisi uygulama anında görülür. Dokunulduğu anda damar kaybolur,tek seans genellikle yeterli olmaktadır,seyrek olarak geride kalmış olabilecekler için 2.seans gerekebilir.
Radyo Frekansla Varis Tedavisinin Avantajları
Uygulama kolaydır
Uygulanan damar tek seansta yok olmaktadır
Herhangibir kalıcı yan etki oluşturmaz
Etkisi uygulama anında görülür
Tedavisi yapılan varis sonsuza kadar yok olur
Kabul edilebilir düzeyde hafif bir acı olabilir,acı uyuşturucu yapmayı gerektirecek yada ağrı kesici almayı gerektirecek kadar olmaz.
Ameliyat edilebilen tüm varisler ameliyatsız yöntemle yok edilebilir hatta ameliyatla alınamayacak kadar ince varislerde tedavi edilebilir.
Bu zahmetsiz tedavilerin en önemli dezavantajı yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve bu konuda tecrübeli doktor sayısının az olması ve bu tedavi yapan yerlerin sadece özel hastalara hizmet vermesi ve SGK lı hastaları kabul etmemesidir.SSK ve diğer tüm resmi kurum hastalarına hizmet veren tek varis merkezi Idea Klinik’tir.

 

en iyi varis tedavisi hangisidir

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi varis tedavisi hangisidir” Yazısında 2 Yorum

 1. busra says:

  Hocam merhabalar 21 yaşındayım ve sporla ugraşıyorum fitness yapıyorum 51 kiloyum kilo problemim yok ve sürekli hareket halinde olmama ragmen bir yere çarpma gibi morluklarım var kalçamda ve farkettim ince mor yesil kılcal damarlar halinde fakat agrı yok yayılma gösteriyor dopler sonucumda varis çıktı sag bacagımda 4.6 digerinde 4.3 gibi bir deger soylediler kolay bir yolla ilerleyen tıpla halledilebilinirmis fakat hocam sizin uzman görüşünüze danışmak istiyorum hangi tedaviyi olmalıyım fiziksel görünüş olarakta bir leke kalmasını istemem bu tedavidem sonra tekrar çıkma olasalığı nedir
  Dr Muharrem KAYA
  ana sayfadaki sponsor klinikle görüşebilirsiniz,varis tedavisi konusunda oldukça başarılılar.skleroterapi,laser ve RF ile tedavi edilebilir.tedavi edilen damarlarda yeniden varis oluşamaz.ama başka damarlarınızda varis oluşabilir.

 2. halime says:

  doktor bey ben halıme hacı Süleyman oğlu kaç seyans yapılıyo bnımde ayak kalça bölgem de varış var adres bildirilmemiş tlfn da yok bana ulasın ne olur varıslerim çok ağırıyor
  Dr.Muharrem KAYA
  bene böyle bir tedavi yapmıyorum.sadece bilgilendirme amaçlı sorularınıza cevap veriyorum.varis tedavisi yapan merkezlri araştırın lütfen

siput