sebore için en etkili şampuanYağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatit saçlı derinin en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalığıdır vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık,büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler yapar.Hastaların % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (massezia furufur) tespit edilir % 20-40 kadarında net bir sebep bulunamaz.Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan ilaç ve şampuanlar verilir.
En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü (climbazol,ketokonazol vs) bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition veya benzeri ürün selenyum sülfit bulunmalıdır.Mantar ilaçları içerisinde en etkilisi climbazol denilen aktif maddedir.
Yağlı egzama için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.
Yağlı egzama (seboreik dermatit) için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokulu olduğundan tercih edilmez) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır.Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.
Özetle; seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla tedavi edilmeli ve tekrarını engellemek için seboreik dermatit için önerilen şampuan kullanılmalıdır.
Unutmayın seboreik dermatit doğru ilaçlarla tedavi edilebilir bir hastalıktır.
yağlı egzama için en iyi şampuan

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“En iyi yağlı egzama şampuanı” Yazısında 3 Yorum

 1. Rümeysa says:

  Benim başimda büyük kepeklenmeler ve kaşıntılar var kaşıyinca sulanma gibi oluyor doktor yağli egzama dedi ve head and shoulders’in bir şampuanini verdi pek ise yaramayinca bizde VICHY Dercos diye bir şampuan aldık ancak egzama 4 senedir kafamın bazı bölgelerinde ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.
  Dr.Muharrem Kaya
  dermatit için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm,dermatit uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur bu nedenle HP biotin 10 mg başlayabilirsin

 2. Benim sac derimde asiri kabuk ‘ve kepeklenme olustu 1sene once sonra ensemde kasinti artmaya basladi bi losyon kullandm bi ay kadar gectic sonra tekrar cikmya basladi ama dha siddetli kfami komple sardi yani doktora gttim konozol verdi ama hic bi use yaramadi dahada artti yine gittim simdide bi bitkisel ilac yazdi hair guard sac bakim serisinden gunluk sampuan profilaktik duzeyde angrine yaziyo henuz almadim ama sacim gitgide kotu olmaya basladi kullanmalimiyim sizce yada siz ne onerirsiznz
  Dr.Muharrem KAYA
  Egzamada bunların pek yeri yok ama denenebilir

 3. serdar sezkin says:

  hocam kendim eczacı teknisyeniyim bendede uzun müddettir kaşıntılı iri kabuklanmalı saç derisi rahatsızlığı var muhtelif ilaçlar ( konazal şampuan,momecon losyon dermovate losyon betnovate losyon). tedavileri uyguladım ancak tedavi olmamakla birlikte hastalığım bütün saç derime yayıldı.işim sağlıkla ilgili olduğu için durumumdan daha çok rahatsız oluyorum bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum. saygılarımla
  Dr.Muharrem KAYA
  seboreik dermatite benziyor bu hastalığın tekrar ihtimali yüksek yniden ilaç kullanmalısınız climbazol içeren şampuanları ve dermotto losyon var onu araştırmanızı öneririm, farklı gurup bunlar

babi