Anal fissür (makat çatlağı ) tedavisinde en etkili merhem nitrogliserinli olanlardır. Çatlağın iyileşmesini engelleyen kası gevşeterek iyileşmeyi sağlar. Türkiye de hazır formu olmadığı için eczacılar tarafından yapılarak hastaya sunulur bu sebeple içinde prospektüs olmaz ve hastalar nasıl kullanılacağından emin olamaz.
Anal fissürde en önemli sorun dışkılamadan sonra saatlerce devam eden kas spazmı ve buna bağlı olarak gelişen dayanılmaz ağrıdır. Bu kas spazmını en aza indirmek için dışkılamadan sonra banyo suyundan biraz daha sıcak suya 3-5 dakika oturulmalı kalkıp nitrogliserinli kremi sürüp tuvaletten öyle çıkılmalı. Dışkılamanın daha az ağrılı olması için dışkılama öncesinde anestol merhem sürmenin de faydası olur.

Anal Fissür Kremi Nasıl Kullanılır
Farklı kullanım şekilleri olabilir ancak en etkili kullanımı şu şekilde tarif edebiliriz; Tuvalete girilir, önce 3-4 dakika sıcak su oturma banyosu yapılır, oturma banyosundan kalkılıp anestol merhem sürülür ve o kadar süre daha beklenir. Bu sayede makat uyuşmuş ve ılık etkisiyle kaslar kısmen gevşemiş olur. Bunlar dışkılamada rahatlık sağlar. Dışkılama bittikten sonra yen,iden aynı şekilde sıcak suya oturulup kalkılıp nitro gliserinli krem sürülür ve tuvalet terk edilir.
Tedavide bunlar önemlidir ancak kabız kalınmaması bunları uygulamaktan daha önemlidir, kabızlık mutlaka engellenmelidir. Fissürün oluşmasında, kronikleşmesinde ve tedavi sonrası tekrarlamasında en önemli sebep kabızlıktır.
Nitrogliserinli kremi 212 325 17 43 aslı eczanesinden temin edebilirsiniz.

Ağustos 2013 yılında yayına verilen bu yazı yazıldığı zaman hazır ilaç üretimi yoktu, güncellendiği 2017 Kasım ayında piyasada Rectoderm adıyla ilaç bulunmaktadır.

Nitrogliserinli krem

https://www.ideaklinik.com/anal-fissur-makat-catlagi-tedavisi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Fissür kremi nasıl kullanılır” Yazısında Yorum Yok

kucing