Genital siğil tedavi yöntemleri. Bir çok yöntem uygulanmaktadır, bu yöntemler anlaşılır bir dille özet halinde şu şekilde yazılabilir. Diğer siğillerin tedavileri de bu yöntemlerle yapılabilmektedir. Kondilom olarak ta adlandırılan bir hastalıktır.

Ameliyatla çıkarma
Dondurma (krioterapi)
Lazerle siğil yakma
Elektrokoter
İlaç uygulamaları

Anüs bölgesi siğilleri tedavisi için TIKLAYIN O

genital siğil

 Ameliyatla Çıkarma
Cerrahi tedaviler daha çok genital bölgede yoğun ve iri kümelenmelerde uygulanır. Genel olarak ameliyat genital organların HPV enfeksiyonlarında kullanılmazlar. Genital sistemin görünür bölümünde çok büyük kondilomların olması durumunda kesme yöntemlerinden yararlanılarak büyük parçalar çıkarılır ve daha sonrasında ilaçlarla devam edilir. Büyük kondilomalar lokal veya genel anestezi altında cerrahi olarak kesilerek çıkartılabilir. İşlem sonrası çıkartılan bölgeye pansumanların yapılması gereklidir. Teknolojik tedavilerin başarısının daha yüksek olması sebebiyle ameliyatlar büyük oranda terk edilmiştir.

Elektrokoterle Yakma
Elektrik akımı ile yakılarak yok edilir. 2. seans gerekebilir ama başarı kesindir. Uygulama alanından daha geniş bir alanda yanığa neden olduğu için yeriniş büyük oranda radyo frekansa bırakmıştır. Daha çok devlet hastanelerinde uygulanmaktadır.

Radyo Frekansla Siğil Tedavisi
Kotere benzer şekilde etkilidir ancak koterden daha keskin sınırlar şeklinde yapılabildiği için daha başarılıdır ve ağrı daha azdır.

Kriyoterapi (Dondurma)
Çok soğuk -60 derece gazın uygulamasıyla yapılır, başarısı en düşük girişimdir çok defa tekrarlamak gerekebilir. Karbondioksit (CO2)  esaslı laser destrüksiyonu ile etkin şekilde siğil tedavisi sağlanabilir. Karbondioksit lazerle siğillerin yakılması diğer tedavi yöntemlerine göre biraz daha pahalıdır. Ancak etkinliği de oldukça yüksektir. Hastalık makatın içine ilerlemişse krio tedavide yetersiz kalır.

Lazerle siğil tedavisi
CO2 lazeri kullanılır, elektrokoter gibi ısıtarak etkili olur, gereksiz pahalı bir yatırım olduğu için pahalıdır, başarısı radyo frekansa kıyasla daha azdır.

genital kondilomSiğil İlacı
Bu amaçla çeşitli asitler (biklorasetik asit, triklorasetik asit), podofilin ve podofilotoksin gibi maddeler kullanılır.  Kimyasal yıkıcı asitler oldukça etkilidir, ancak sağlıklı ciltte de tahriş (iritasyon) etkisine sahip maddelerdir. Çevresel dokuda ciddi yanıklar yapabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır. Bağırsağa ya da anüsün derinliklerine ilacı uygulamak zor olduğu için içerdekiler kalabilir ve ilerlemeye devam eder.

İlaçla tedavilerin ayrıntısı ayrı konu olarak anlatılacaktır.

https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Genital siğil tedavisi” Yazısında Yorum Yok

kalkun