Tedavide hastalığın düzeyi,yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Baloncuklar halinde üzüm salkımı şeklinde olur. Doğuştandır.Vücudun her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Benign (iyi huylu) karakterdedir. Ancak bazen öldürücü kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür.2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir,bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir.Damar kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir. Tedavi Şekilleri Hemanjiom Ameliyatla tedavi; Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır. İlaç enjeksiyonuyla tedavi; Damarı yakıcı sklerozan madde damar içine enjekte edilir,ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur.Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik.Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.. Köpükle hemanjiom tedavisi; Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir.Kavernöz yapılar trombose edilmektedir. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır. Lazer tedavi; Daha çok yüzeysel olanlar için kullanılır,yüksek ışığın damar tümörünü tahrip etmesi esasına dayanır,aylık seanslar halinde uygulanır. Lazerle tedavi hemanjiom genişliği, derinliği, ciltten yüksekliği ve damar içinden geçen kanın akım hızına bağlı olarak 5-40 seans sürebilir ve kaç seans süreceği önceden tahmin edilemez. hemanjiom ameliyatı

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemanjiom tedavisi” Yazısında 12 Yorum

 1. Merhabalar Hocam ;
  Annemin 6 aydır karaciğerinde damar yumağı var Genel Cerrahi Prof Doktorum ben yapamam dedi riskli bir ameliyatmis sizin onerebileceginiz yapabilecek bir doktor varmıdır teşekkürler .
  Dr.Muharrem Kaya
  Ankara Başkent üniversitesi hastanesi ile görüşmelisiniz

 2. Hazal says:

  Mrb.27 yaşındayım 1 ay önce hemanjiom ameliyatı oldum avuç içinde küçük boyuttaydi.2 dikis atildi.dikisleri aldırali 25 gün oldu yara kapandı fakat deri altında beyaz sertlik gözüküyor doktorum contractubex krem verdi düzenli kullanıyorum henüz bi değişiklik olMadi. Bu sertlik normal mi ne kadar sürede geçer?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet normal 2 ayda büyük randa kaybolur

kambing