Tedavide hastalığın düzeyi, yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Baloncuklar halinde üzüm salkımı şeklinde olur. Doğuştandır. Vücudun her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. Benign (iyi huylu) karakterdedir. Ancak bazen öldürücü kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak, yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir, bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir.

Tedavi Şekilleri
hemanjiom ameliyatıHemanjiom Ameliyatla Tedavi
Cilt kesilerek damarlardan oluşan yumağın olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır.

İlaç Enjeksiyonuyla Tedavi
Damarı yakıcı sklerozan madde damarın içine enjekte edilir, ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli, iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik. Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.

Köpükle Hemanjiom Tedavisi
Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir. Kavernöz yapılar trombose edilmektedir. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır. Lazer tedavi; Daha çok yüzeysel olanlar için kullanılır, yüksek ışığın damar tümörünü tahrip etmesi esasına dayanır, aylık seanslar halinde uygulanır. Lazerle tedavi hemanjiom genişliği, derinliği, ciltten yüksekliği, damar içinden geçen kanın akım hızına bağlı olarak 5-40 seans sürebilir, kaç seans süreceği önceden tahmin edilemez.

Dideral Hemanjiom Tedavisi
Dideralin işçeriği propranolol adlı maddedir, hastalığın ilerlemesine neden olan damar geliştirici faktör adlı maddenin etkisini engeller, bu sayede kitle büyüyemez. Kesinlikle etkili olur denememektedir, bazı bebeklerde ve çocuklarda etkisiz kalabilmektedir. Damar geliştirici faktörün en yükselk olduğu ilk yaşta mutlaka denenmesi gereken bir seçenektir. Ciddi yan etkileri olduğu için ilacın dozunu bu konuda tecrübeli bir doktor ayarlamalıdır. Eczacıya danışarak kullanılabilecek ilaçlardan değildir. Hayati organlar yakınındaysa ve diderale rağmen büyüyorsa daha etkili tedavi yöntemlerine geçilmelidir.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemanjiom tedavisi” Yazısında 15 Yorum

 1. Halil says:

  Tesekkurler hocam. Yani 30×23mm toplami 6.9 cm çapinda hemanjiom varmi demek.?? Bu bilgi isim icinde onemli o yuzden emin olmak istediyorum kusura bakmayin
  Dr.Muharrem Kaya
  cm2 demek daha doğru olur.çapında değil.

 2. Halil says:

  Hocam merhaba bende sağ lob posterior segmentte 30×23 mm boyutlarinda öncelikle hemanjiom ile uyumlu hiperekojen solid lezyon vardir. Bu durum tedavi gerektirimi yoksa zamanla iyilesirmi ve 30×23 mm demek kac santim oluyor bilgilendirirseniz sevinirim iyi calismalar
  Dr.Muharrem Kaya
  3×2,3 cm oluyor.takip edilmesi gerekir,konuyla ilgili Ankara Başkent üniversitesindende görüş almanızı öneririm

 3. fatıma says:

  selamlar 4 yıldır sırt agrısı çekiyorum mr a girdim T4 vertebra korpusunde hemanjiom çıktı kalp damar cerrahi bizle ilgili değil dedi hangi bölüme gitmeliyim ? Konya da yeriniz var mı ?
  Dr.Muharrem Kaya
  öncelikle beyin cerrahisi ile görüşmelisiniz

 4. Emre says:

  Merhabalar Hocam ;
  Annemin 6 aydır karaciğerinde damar yumağı var Genel Cerrahi Prof Doktorum ben yapamam dedi riskli bir ameliyatmis sizin onerebileceginiz yapabilecek bir doktor varmıdır teşekkürler .
  Dr.Muharrem Kaya
  Ankara Başkent üniversitesi hastanesi ile görüşmelisiniz

 5. Hazal says:

  Mrb.27 yaşındayım 1 ay önce hemanjiom ameliyatı oldum avuç içinde küçük boyuttaydi.2 dikis atildi.dikisleri aldırali 25 gün oldu yara kapandı fakat deri altında beyaz sertlik gözüküyor doktorum contractubex krem verdi düzenli kullanıyorum henüz bi değişiklik olMadi. Bu sertlik normal mi ne kadar sürede geçer?
  Dr.Muharrem Kaya
  Evet normal 2 ayda büyük randa kaybolur

tikus