Basur (hemoroid) toplumda en yaygın görülen hastalıkların biridir.Utanma sebebiyle rahat muayene yapılmadığı için sıklıkla yanlış yollara yönelinmektedir.Diğer taraftan cerrahlarında pek sevmediği konu olması da ayrı bir sorundur.

10 000 den fazla makat hastalığı tedavisi yapmış konunun uzmanı bir hekim olarak bu konudaki tecrübelerimle önerilerimi yazmak insanları aydınlatır diye düşündüm.

Hemoroidin tedavisi derecesine göre seçilmelidir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kanamanız varsa asla “hemoroidim var” deyip tedavi etmeye kalkmayın çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir hastalıksa çok kıymetli zamanları kaybedersiniz.Kanamanız varsa mutlaka muayene olun ve gereken tetkikleri yaptırın.

Derecesine göre tedavi önerilerim

1.Derece iç hemoroid

ciddi kanama yoksa ameliyat,lazer veya boğma yöntemi düşünmemeli ilaçlar yada bitkisel ilaçlarla tedavi emelisiniz.Buna ek olarak kabızlığı düzeltmeli,tuvaletten kısa sürede ve fazla ıkınmadan çıkmalısınız.

2.Derece iç hemoroid

İlaçlar yada bitkisel ilaçlarla kalıcı tedavi edemezsiniz ama şikayetlerinizi düzeltebilirsiniz.Bu seviyede en akıllıca çözüm lazer ve lastikle boğma yöntemidir.Bunları yaptırıncaya kadar bitkisel ilaç yada ilaç kullanabilirsiniz.

3.Derece iç hemoroid

Bu seviyede de ilaç ve bitkisel ilaçlarla tedavi mümkün değildir ama şikayetler düzeltilerek kalıcı tedavi ertelenebilir.Kalıcı çözüm için 3.Dereceye lazer ve boğma yöntemi birlikte uygulanabilir,De Longo ameliyatı yada THD ameliyatı yapılabilir.Be seviyede bu alternatifler en doğrusudur.Klasik cerrahi,ligasure gibi tedaviler gereksiz zahmetli seçeneklerdir.

4.Derece hemoroid

Bu seviyede en doğru çözüm klasik yöntemle ameliyattır.lazer,De Londo,THD gibi teknolojik tedaviler yetersiz kalır.Diğer taraftan ilaç yada bitkisel ilaçlar hafif düzelme sağlasa da beklenen sonucu vermez.

Gelelim ameliyat dışı çözümlere

Yukarda yazdığım gibi bu çözümler daha çok şikayete azaltmaya yöneliktir.

İlaçlarla tedavi

Haplardan daflon günde 4 tablet alınır bunun yerine günde 2 tablet alınan doxium tercih edilebilir.

Bölgesel kullanımda kortos fitil ve proktolog krem kullanılabilir ancak kortizon içerdiği için uzun süre kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlarla tedaviden hangisi seçilmeli ?

Normal ilaç çeşidi 3 ken bitkisel ilaçların çeşidi 100 den fazladır ve yaptığım araştırmaya göre bunların büyük çoğunluğu piyasayı tokatlamak amaçlı şarlatan ürünlerdir ve herhangi bir işe yarayacağını sanmıyorum.Bitkisel ilaç alacağınızda şunlara dikkat etmelisiniz.

Bitkisel ilaç satıcılarının yazdığı yada söylediği;

% 100 tedavi

Kesin tedavi

Mucizevi ilaç

En iyi formül

3 adımda tüm sorunlarınız bitecek

Hipocratın tedavisi

1000 yıldır kullanılan tedaviler

İyileşmezse paranızı iade ediyoruz.

Şeklindeki cümlelerden asla etkilenmeyin bunları okuduğunuz üründen uzak durun,paranızı şarlatanlara kaptırmayın.

Unutmayın hemoroid teşhisi konmadan yapılan hiçbir tedavi doğru tedavi değildir.

 

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroid” Yazısında 4 Yorum

 1. Derya says:

  Ben yaklaşik 1 aydir buyuk tuvalet sorunu yaşiyorum pisikolojim bozuldu artik surekli büyük tuvalet hissi duyuyorum ve tuvaletimi yaptiktan sonra sanki hala gelecekmis gibi oluyor ve dişki makatin icinde kaliyor bende mecburen parmağimla çikariyorum bana yardim edin ne yapacaģimi bilmiyorum
  Dr.Muharrem Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bu konuda deneyimli bir genel cerrahi uzmanına görünün

 2. Hediye says:

  Merhaba. Kendimi bildim bileli kabizlik problemi yasiyorum. Bu daha sonra hemoroide dondu. Bir yildan fazla suredir hemoroidim. Doktora gittigimde bana hicbiseyin yok diyip geri gonderdi ama bende dis meme oldugunu biliyorum. Aynada da baktim. Cok uzun sure gecti takrar doktora gitmeye utandim. Cok acim var. Ne tavsiye edersiniz?
  Dr.Muharrem KAYA
  genel cerrahiye gitmelisiniz

 3. samsunlu says:

  3 gün önce hemoroid ve sfinkterotomi ameliyati oldum. Fakat ameliyattan sonra bazen anüsde ağrıyla beraber ani kasılmalar oluyor. Bu normalmi geçer mi????
  Dr.Muharrem KAYA
  tam düzelme 1 ay kadar sürer

 4. bayram says:

  2 ay bir kanama ol sık kabızlık ol karında şişlik oı şimdiden allah razı olsun hocam
  Uzm.Dr.Muharrem KAYA
  kabızlığınızı diyetinizi değiştirerek düzeltirseniz diğer sorunlarda düzelir ama kanama için endoskopi yaptırmalısınız

tikus