Basur diğer adıyla hemoroid aslında dişin çürümesi gibi doku harabiyeti şeklinde bir hastalıktır nasıl çürük diş ilaçlarla veya bitkisel ilaçlarla düzelmezse hemoroid de ilaçlarla düzelmez ancak çürük dişin ağrısını ilaçla geçirmek gibi  tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir.

Hemoroid İlaçları

Şikayetlerin azalması da önemli bir kazanımdır.hemoroid kremleri

Hemoroid bitkisel tedavileri ayrı bir sayfada incelendiği için bu sayfada sadece beşeri ilaçlar incelenecektir.

Hemoroid hapları

-Daflon tablet; Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı, şişlik ve kanamayı azaltır. Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet, şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

-Doxium tablet: Daha çok mikro dolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler. Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur. Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

-Ağrı kesiciler; Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir.

 Hemoroid kremleri

Anestol; Makat çatlağı, boğulmuş basur,cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Sadece dış kısma sürülür.procto glivenolHedensa pomat;içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır,mentol serinlik hissi vererek rahatlatır. Hem dışarı hem de kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat; İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltır, dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem; içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır,kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem; İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir,belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem; kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

  • Fitil şeklinde uygulanan basur ilaçları

Kortos fitil ; içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır,kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol Fitil İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir,belirgin yan etkisi yoktur.Günde iki defa uygulanabilir.

(supozituvar);kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur tedavisinde en önemli sorun teşhisin doğruluğudur, klinik gözlemlere göre kendi kendine basur teşhisi koyanların % 70 oranında yanlış teşhis koyduğu ve yanlış tedavi uyguladığı görülmüştür, basur oldum diyen kişilerde daha çok anal hematom, tromboze hemoroid, apse, fissür gibi şikayetler tespit edilmektedir.

Hemoroid Hastaları Nasıl Beslenmeli

Basur hastalığında beslenme etkilidir ancak genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir, aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlıklarının mı sebep açık değildir.
Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir, benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.
Acı tüketimi de bazı toplumlarda daha yaygındır, acının direk etkisi olmasa da makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak basur riskini artırmaktadır.

Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde basur sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Basur hastalığı oluşumunu engellemek,basurun ilerlemesini durdurmak ve basurdan kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroid hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

  • Kepekli ekmek;daha doğaldır ve bağırsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.
  • Sebze : Her yemekte olabildiğince fazla tüketilmelidir bağırsakta posa bıraktığı için bağırsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.
  • Meyve : imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır, sebze gibi bağırsakta posa bıraktığı için bağırsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.
  •  Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır, diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer. kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Basur hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansa da bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

  • Acı gıdalar; Acı yemek basur sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak basurda sebep olabilir,basur kaynaklanan şikayetleri artırabilir. Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dışkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.
  • Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.
  • Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar; bazı hastalarda domates, patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır. Yosa zaman içinde şikayet olabilir.

hemoroid ilacı

Hemoroidi ilaçla Kurutma

İç hemoroid tedavisinde kullanılan ameliyatsız bir yöntem olan ilaçla tedavi hemoroid memelerinin içine kimyasal olarak yakıcı yapan bir madde verilir. Bu kimyasak madde yanmadan sonra bölge bağ dokusunda fibrozis dediğimiz daha sağlam bir yapı ortaya çıkmaktadır. Fibrozis oluşurken çevre dokulara yapışmayı da sağladığından hemoroid alanında oluşan sarkmada düzelmiş olur.
Kullanımı Az ve Risklidir
Eski bir tedavi şeklidir kolay olmasına karşın kimyasal yanık kontrolsüz bir şekilde genişleyerek çok ciddi enfeksiyonlara ve öldürücü kanamalara sebep olabilir. Özellikle kanama riski sebebiyle kullanımı giderek azalmıştır.
Basuru ilaçla yakmanın üstünlükleri:
– Uygulaması kolaydır
– Narkoz gerekmez
– Kısa sürede uygulanır (3-5 dakika)
– Hastanede yatmak gerekmez
– Ofis şartlarında yapılabilir
– Uygulama ağrısızdır
Basuru ilaçla kurutmanın kötü yönleri
– Ancak 1.2.dereceye uygulanabilir
– İlaç miktarının kontrolsüz olarak çok verilmesi ciddi kanamalara sebep olabilir
– Tedavi sonrası tekrarlama eğilimi fazladır
– Dış hemoroidde kullanılamaz
– Oluşan yanık dışkıyla kirlenip ağır iltihaplara neden olabilir
– Cilde yakın uygulanırsa dayanılmaz ağrı olabilir
Uzman Cerrahların Kullanmadığı Bir Yöntemdir
Daha çok cerrah olmayanların uygulamaya çalıştığı bir yöntem olup ilaçla basur tedavisi sonrası ortaya çıkabilecek sorunları bilen cerrahlar genellikle bu yöntemden uzaj durmaktadır.
Gelişmiş cihazlarla gerçekleştirilen lazer,lastikle boğma yöntemi ve TDH yöntemi ile hasta ağrısız ve kansız olarak basur ameliyatı olabilir. Aynı zamanda tüm hemoroid çeşitlerinde geçerlidir.
Hemoroidde sklerozan madde enjeksiyonu büyük oranda terkedilmiştir.

hemoroide enjeksiyon

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroid ilacı” Yazısında Yorum Yok

penyu