Basur diğer adıyla hemoroid aslında dişin çürümesi gibi doku harabiyeti şeklinde bir hastalıktır nasıl çürük diş ilaçlarla veya bitkisel ilaçlarla düzelmezse hemoroid de ilaçlarla düzelmez ancak çürük dişin ağrısını ilaçla geçirmek gibi  tedavisi için kullanılan ilaçlar daha çok hastalığa bağlı gelişen şikayetleri azaltmaya yöneliktir kalıcı tedavi edici değillerdir.hemoroid kremleri

Hemoroid bitkisel tedavileri ayrı bir sayfada incelendiği için bu sayfada sadece beşeri ilaçlar incelenecektir.

Hemoroid hapları;

-Daflon tablet; Makat bölgesindeki toplar damarları kısmen daraltarak ağrı,şişlik ve kanamayı azaltır.Önemli bir yan etkisi yoktur sürekli kullanımda günde 2 tablet,şikayetin çok arttığı dönemlerde günde 4-6 tablet alınır.

-Doxium tablet: Daha çok mikro dolaşımı düzenleyerek toplar damar dönüşünü rahatlatır böylece basurdan kaynaklanan rahatsızlıklar geriler.Hamilelik dışında önemli yan etkisi yoktur.Şikayetin derecesine göre günde 1-3 tablet alınır.

-Ağrı kesiciler;Ağrının yoğun olduğu dönemde ağrıyı azaltmak için kullanılır ve türü önemsizdir.

– Hemoroid kremleri

Anestol; Makat çatlağı,boğulmuş basur,cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilir içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır.Sadece dış kısma sürülür.procto glivenol

Hedensa pomat;içerdiği maddeler bölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azaltır,mentol serinlik hissi vererek rahatlatır.Hem dışarı hem de kanülle anüs içine sıkılarak uygulanır.

Hemoralgine pomat; İçerdiği uyuşturucuyla ağrıyı,damar büzücülerle kanamayı azaltır,dışarı ve kanülle anüs iç kısmına günde iki defa uygulanabilir.

Kortos krem;içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır,kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol krem; İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir,belirgin yan etkisi yoktur. Günde iki defa uygulanabilir.

Proctolog krem;kaşıntı ve şişlik hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

-Fitil şeklinde uygulanan basur ilaçları

Kortos fitil (supozituvar);içerdiği kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır,kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.Günde iki defa uygulanabilir.

Procto-Glivenol (supozituvar);İçerdiği bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltır,şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir,belirgin yan etkisi yoktur.Günde iki defa uygulanabilir.

(supozituvar);kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilir kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanabilir.

Basur tedavisinde en önemli sorun teşhisin doğruluğudur, klinik gözlemlere göre kendi kendine basur teşhisi koyanların % 70 oranında yanlış teşhis koyduğu ve yanlış tedavi uyguladığı görülmüştür, basur oldum diyen kişilerde daha çok anal hematom, tromboze hemoroid, apse, fissür gibi şikayetler tespit edilmektedir.

hemoroid ilacı

https://www.ideaklinik.com/basur-kremi.html

r

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Hemoroid ilacı” Yazısında Yorum Yok

ular