Toplar damarın olduğu her yerde varis olur ve oluşum süreci ve damarın önceki yapısına göre çeşitleri vardır. Yer çekimi etkisi ile bacaklarda daha sık rastlanan toplar ve kılcal damar genişlemeleri değişik şekillerde karşımıza çıkar, sınıflandırma da bacakta görülen sorunlar için yapılır.

Toplar damar genişlemeleri şu şekilde sınıflara ayrılır:

Kalın varis ; Başparmak kaılınlığında varis olabilmektedir

Örümcek ağını andıran spider anjiomları ve telenjektaziler ( kılcal damar genişlemesi ): Cildin üstünden gözle rahatça görünürler. Büyüklükleri 1 mm ve altındadır. Elle hissedilmezler.Mavi veya kırmızı renk değişiklikleri olarak görülürler. Örümcek ağına benzer çizgiler oluştururlar.

Retiküler varis :  Ciltten hafif kabarık çapları 4 mm’den küçük olan mavi renkli toplar damarlardır, elle dokunulduğunda zorlukla hissedilebilir.

Trunkal varisler :  Çapları 4 mm den büyük bazen 2-3 cm çapa ulaşabilen ve elle rahatça hissedilebilen toplar damar genişlemeleridir.Parmakla bastırıldığında içinin boşaldığı hissedilir.

Kılcal varisler ileride büyürmü ?

Kılcal varisler tedavi edilmezse zaman içinde yayılabilir, genişleyebilir ve derinleşebilir.Doğru tedavi yöntemleriyle kılcal damarlar kalıcı olarak yok edilebilir.Yok edilen varis veya kılcal damar çürük dişin çekilmesi gibi sonsuza kadar yok olur ama yeni dişlerin çürüyebileceği gibi yeni damar genişlemeleri olabilir.Bu sebeple tedavi edilirken tüm varisler yok edilmelidir yani kalınları ameliyatla alıp orta kalınlıktakiler ve kılcal varisler bırakılırsa gelecekte bunlar da genişleyerek varisin yeniden oluşmasına sebep olur.

Buraya kadar olan sınıflama bacaktaki varisler için yapılan sınıflamadır, bacaktakiler dışında görülenler ise şu şekilde sıralanabilir;

Vulva Varis ; Kadın jenital organlarındaki varistir .bu varislerin oluşum nedenleri ve tedavisi bacak varisleri gibi yapılır.Ancak bacak varislerinin tedavisinde eskiden uygulanan varis ameliyatı cinsel organ yakınındaki bu varislere uygulanmaz sadece ameliyatsız yöntemlerle yok edilir.

Yemek Borusu Varisi ;

Sebepleri, oluşumu ve tedavisi tamamen farklı olduğundan ve uzmanlık alanımıza girmediğinden burada bahis edilmeyecektir. En sık sebebi karaciğer sirozudur. Gastro enteroloji bölümü takip eder. Bu gurup hastalıklar arasında en tehlikeli olandır.

Varikosel ;

Testislerin toplar damarlarında genişleme şeklinde olan bir tür varistir, sebebi ve tedavisi bacak varislerine benzemektedir.Ameliyatla yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemlerle de tedavi edilebilir. Üroloji yani bevliye bölümüne girer.

Basur ;

Her ne kadar son dönemde basur de asıl problemin damar genişlemesi değil daha çok taşıyıcı bağ dokusunda zayıflık ve hasar olduğu kabul edilse de makat bölgesindeki toplar damarlardaki genişleme yukarıda sayılan tanımlamaya uymaktadır. Diğer varislerden farklı yöntemlerle tedavi edilir. Genel cerrahi branşına girse de asıl proctoloji (anüs hastalıkları ile ilgilenen bölüm) konuya hakim branştır.

Bacak varislerinin tedavi şekilleri ilgili sayfalarda ayrıntılı anlatılmaktadır.

 

varis çeşitleri

Varis hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

Doktorunuz Sorun & Öğrenin

“Kaç çeşit varis vardır” Yazısında Yorum Yok

kadal